Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Məşğulluq Agentliyinin birgə təşkilatçılığı ilə “Karyerada ilk addım” adı altında əmək yarmarkası keçirilib.
Tədbirdə açılış nitqi ilə çıxış edən Abşeron-Xızı Regional Məşğulluq filialının müdiri Sənan Məmmədzadə tədbirin önəmini vurğulayıb. Müasir dövrdə mühəndislik ixtisasları üzrə peşələrə ciddi ehtiyac duyulduğunu qeyd edən filial müdiri yarmarka barədə ümumi məlumatları nəzərə çatdırıb.
BMU-nun rektoru, professor Havar Məmmədov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə məşğulluq sahəsində davam etdirilən islahatların uğurlu nəticələr verdiyini vurğulayıb. Qlobal iqtisadi inkişaf fonunda müasir dövrün çağırışları və əmək bazarının tələbatına uyğun universitetdə rəqabətqabiliyyətli kadr hazırlığı üzrə aparılan işlərdən danışan rektor son illər BMU-da əmək bazarında daha çox ehtiyac duyulan 15 yeni ixtisasın açıldığını bildirib. Ali təhsil ocağında ikili diplom proqramının tətbiqinin, ingilis dilinə üstünlük verən tədris sisteminin mövcudluğunun keyfiyyətli kadr yetişdirilməsində mühüm rol oynadığını fikirlərinə əlavə edən Havar Məmmədov məzunların işlə təmin olunması məqsədi ilə universitetlərlə özəl və dövlət qurumları arasında əməkdaşlığın daha da dərinləşdirilməsinin vacibliyini önə çəkib. Universitetdə yaradılan elektron bazada bütün tələbələrlə bağlı məlumatların yer aldığını, məzunların işlə təminatı göstəricisinin yüksək olduğunu deyən rektor, həmçinin məzunların bir qisminin dünyanın nüfuzlu şirkətlərində işlədiyini bildirib.
Havar Məmmədov tələbələrin karyeralarının gələcəkdə inkişaf etdirilməsi yönündə atılan addımlara da toxunub və BMU-da təşkil edilən əmək yarmarkasının məzun və tələbələr üçün faydalı olacağına inandığını söyləyib.
Abşeron Rayon İcra Hakimiyyəti (RİH) başçısının birinci müavini, RİH yanında Məşğulluğa Kömək Göstərən Ələqələndirmə Komitəsinin sədri Yusif Sadıqov iqtisadiyyatın inkişafında məşğulluq sahəsində həyata keçirilən tədbirlərin əhəmiyyətindən danışıb. Əmək yarmarkası iştirakçıları arasında qazilərin olduğunu da söyləyən birinci müavin RİH tərəfindən şəhid ailəsi üzvləri və qazilərin daim diqqət mərkəzində saxlanıldığını, onların sosial qayğıları, məşğulluğunun təminatı, yaşayış imkanlarının artırılmasının həllinə dəstək olmaq məqsədi ilə görülən tədbirlərin davam etdirildiyini bildirib.
Əmək yarmarkasının ölkənin qabaqcıl universitetlərindən biri kimi BMU-da təşkil olunmasını yüksək dəyərləndirən Yusif Sadıqov bu tədbirin universitet tələbə və məzunları üçün də uğurlu nəticələnəcəyinə şübhə etmədiyini vurğulayıb.
Dövlət Məşğulluq Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Cəmaləddin Quliyev çıxışında təhsilin keyfiyyəti və kadrlarının peşəkarlığı ilə seçilən BMU ilə birgə təşkil olunan əmək yarmarkasının əhəmiyyətindən söz açıb. Ölkənin iqtisadi inkişafının daim yüksələn dinamikasının kadr hazırlığı ilə uzlaşmasının önəminə toxunan Cəmaləddin Quliyev xüsusən IV Sənaye inqilabı fonunda əmək bazarının yeni şərtlər və tələblər irəli sürdüyünü bildirib.
Yarmarkada 44-dən artıq aparıcı şirkətin 500-dən çox vakansiya ilə iştirak etdiyini nəzərə çatdıran sədr müavini tədbirin iştirakçılar üçün faydalı olacağına, eyni zamanda seçilən peşəkar kadrların ölkə iqtisadiyyatına töhfə verəcəyinə ümidvar olduğunu deyib.
Çıxışlardan sonra yarmarkaya baxış keçirilib, şirkət təmsilçiləri və tələbələrlə söhbət edilib. Yarmarkada tələbələr və məzunlar üçün iş, təcrübə imkanları təqdim olunub, habelə müxtəlif şirkətlərin insan resursları üzrə mütəxəssisləri ilə ünsiyyət qurmaq imkanı yaradılıb.

Baku Engineering University (BEU) and the State Employment Agency under the Ministry of Labor and Social Protection of the Population have jointly organized a job fair "First step in career".
Opening the event, The head of the Absheron-Khizi Regional Employment Branch Sanan Mammadzada emphasized the importance of the event. Noting a serious need for engineering professions in modern times, head of the branch gave general information about the fair.
Rector of BEU, Professor Havar Mammadov emphasized that the reforms continued in the field of employment under the leadership of the President of Azerbaijan Ilham Aliyev yielded successful results. Speaking about the work carried out on competitive personnel training at the university in accordance with the challenges of the modern era and the demand of the labor market in the background of global economic development, the Rector noted that 15 new specialties, more needed in the labor market, have been opened at BEU in recent years. Havar Mammadov added that the implementation of the Dual Degree Program and the existence of a teaching system that prefered the English language played an important role in the training quality staff in higher educational institutions, pointing out the importance of further deepening cooperation among universities and private and state institutions in order to provide employment to graduates. The Rector touched upon that the electronic database created at the university contained information about all students, the employment rate of graduates was high, mentioning that some of the graduates worked in prestigious companies of the world.
Havar Mammadov also touched upon the steps taken in the direction of the future career development of students and expressed his belief that the job fair organized at BEU would be useful for graduates and students.
Yusif Sadigov, the First Deputy Head of the Absheron District Executive Power, the Chairman of the Employment Support Committee under the Absheron District Executive Power, spoke about the importance of measures implemented in the field of employment in the development of the economy. Stating that there are veterans among the participants of in the job fair, the First Deputy noted that the families of martyrs and veterans are always in the center of attention, emphasizing that measures are being taken to support their social concerns, ensure their employment, and increase their living opportunities.
Appreciating the organization of the job fair at BEU, one of the leading universities of the country, Yusif Sadigov stressed that he had no doubt that this event would be successful for university students and graduates.
Jamaladdin Guliyev, the Deputy Chairman of the Board of the State Employment Agency, spoke about the importance of the job fair organized jointly with BEU, standing out for the quality of education and the professionalism of its personnel. Jamaladdin Guliyev touched upon the importance of matching the constantly rising dynamics of the country's economic development with personnel training, emphasizing that especially in the background of the Fourth Industrial Revolution, the labor market put forth new conditions and demands.
Noting that more than 44 leading companies participated in the fair with more than 500 vacancies, the Deputy Chairman expressed his hope that the event would be useful for the participants, and the selected professional personnel would contribute to the country's economy.
After the speeches, the fair was inspected, company representatives and students were talked to. At the fair, work and internship opportunities were presented for students and graduates, as well as an opportunity to communicate with human resources specialists of various companies was created.