Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) UNESCO-nun illik hesabatında yer alıb və universitetdə elmin kommersiyalaşdırılması, startapların inkişafı ilə bağlı görülən işlər sənəddə qeyd olunub. Belə ki, hesabatın Azərbaycan Respublikasına aid olan bölməsində “Yeni Fikir” startap müsabiqəsinin BMU-nun təşkilatçılığı və BP Azərbaycan şirkətinin maliyyə dəstəyi ilə həyata keçirildiyi vurğulanıb.
İllik hesabatda innovativ sahibkarlığın, təşəbbüskarlığın və startapların inkişafını təşviq edən və dəstəkləyən “Yeni Fikir” startap müsabiqəsinin 100 layihəyə dəstək verməsi və bunlardan 35 layihəyə inkubasiya xidmətləri göstərməsi diqqətə çatdırılıb.
Bununla yanaşı, Koreya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Agentliyi tərəfindən dəstəklənən “Ağıllı Körpü” və “Rəqəmsal Hökumətin Təşviqi” kimi təşəbbüslərin texnologiya transferi, universitet ilə iş birliyi və elektron idarəetmə ehtiyaclarının araşdırılması qabiliyyətini artırmağa çalışması göstərilib. Elmin və innovasiyanın meydana gəlməsi ilə bağlı fəaliyyətlər birbaşa olaraq məhdud qalsa da, təşəbbüslərin texnologiyanın inkişafını təbliğ etməyə yönəlməsinin diqqət cəlb etməsi hesabatda yer alıb.
UNESCO-nun dünya ölkələrində elmin inkişafını, o cümlədən elmin kommersiyalaşdırılması və startapların inkişafı göstəricilərini əks etdirən hesabatında yeni dünya trendlərinin prioritetləri olan innovasiya iqtisadiyyatının başlıca parametrlərindən olan elmin inkişafı məsələlərinə geniş yer ayrılıb.
Hesabatda Azərbaycan Respublikası ilə bağlı göstəricilər də əks olunub. Belə ki, 700 səhifədən çox həcmə malik hesabatın 332-335-ci səhifələrində Azərbaycan Respublikası haqqında göstəricilər və təhlillər haqqında məlumat verilir. Ölkəmiz haqqında məlumatlar Qara dəniz hövzəsi ölkələri ilə müqayisəli şəkildə göstərilir. Hesabatda elmi-tədqiqatlar, o cümlədən elmi nəşrlər, elmin kommersiyalaşdırılması, elmi-tədqiqat nəticələrinin iqtisadiyyata tətbiqi, universitet-sənaye əməkdaşlığı və sair bu kimi məqamlar haqqında müqayisəli məlumatlar verilir.

Baku Engineering University in the annual report of UNESCO
Baku Engineering University (BMU) is included in the annual report of UNESCO, and the works done at the university on the commercialization of science, the development of startups is noted in the document. Thus, in the section of the report related to the Republic of Azerbaijan, it was noted that Yeni Fikir (New Idea) was a start-up competition backed by the Baku Engineering University and sponsored by British Petroleum.
The annual report noted that the Yeni Fikir startup competition, which promoted and supported the development of innovative entrepreneurship, initiatives and startups, had secured support for 100 projects and provided 35 of these with incubation services.
Moreover, it was shown that  initiatives supported by the Korea International Development Agency, such as the Smart Bridge or the Promotion of Digital Government, were striving to enhance technology transfer, university–business collaboration and the capacity to survey e-governance needs. It was emphasized in the report that  focus on promoting technology uptake grabbed attention, even as activity generating science and innovation directly remained limited.
The UNESCO report, which reflected the development of science in the world, including the commercialization of science and the development of startups, focused on the development of science, one of the main parameters of the innovation economy, which was a priority of new world trends.
The report also reflected indicators related to the Republic of Azerbaijan. Thus, pages 332-335 of the report, which has a volume of more than 700 pages, provide information on indicators and analysis about the Republic of Azerbaijan. Information about our country is shown in comparison with the countries in the Black Sea basin. The report provides comparative information on scientific research, including scientific publications, the commercialization of science, the application of research results to the economy, university-industry cooperation and other such issues.