Abdulla Şaiq adına 54 nömrəli tam orta məktəbin yuxarı sinif şagirdləri və müəllim heyəti Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə yaxından tanış olublar.
Şagirdlərə gənc ail təhsil ocağı olan BMU-nun qazandığı nailiyyətlər, fəaliyyət istiqamətləri, həmçinin universitetin müasir infrastruktura malik maddi-texniki bazası, laboratoriyaları haqqında ətraflı məlumat verilib. Məktəblilərə universitetin ayrı-ayrı fakültələri, eləcə də burada tədris olunan ixtisasların karyera seçimində və əmək bazarındakı üstünlükləri geniş izah edilib.
Sonra məktəblilər ali təhsil ocağını gəzib, buradakı tədris prosesi və elmi araşdırmaların istiqamətləri haqqında informasiyalar əldə ediblər. Şagirdlərə BMU-nun Kimya və kimya mühəndisliyi, Biologiya, Fizika, Kompüter və informasiya texnologiyaları laboratoriyaları, eyni zamanda Texnopark ilə yaxından tanış olmaq imkanı yaradılıb. Məktəblilər laboratoriyalarda aparılan təcrübələri əyani şəkildə izləyiblər.
Universitet mühiti ilə yaxından tanışlığın ali məktəblərə hazırlaşan yuxarı sinif şagirdlərinin ixtisas seçimində və gələcək karyera imkanlarının müəyyənləşdirilməsində böyük rol oynadığını deyən orta məktəbin müəllimləri universitet-məktəb əlaqələrinin bundan sonra da davam etdirilməsinin vacib olduğunu bildiriblər.

High school students and teaching staff of secondary school No. 54 named after Abdulla Shaik have gotten acquainted with Baku Engineering University (BEU).
The students were provided with detailed information about the achievements and directions of activities of BEU, as well as the material and technical base of the university with modern infrastructure and laboratories. Faculties of the university, as well as the advantages of the majors taught here in choosing a career and in the labor market, were widely explained to the students.
Later, the students had the opportunity to get to know the Chemistry and chemical engineering, Biology, Physics, Computer and information technology laboratories of BEU, as well as the Technopark. Schoolchildren visually observed the experiments conducted in the laboratories.
Noting that familiarity with the university environment played a major role in the choice of majors and future career opportunities of high school students preparing for higher education institutions, the teachers of the secondary school added that it was important to continue university-school relations.