Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və Kanadanın Ryerson Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə “13-cü Beynəlxalq Termal Mühəndislik konfransı: nəzəriyyə və tətbiq” mövzusunda tədbir keçiriləcək.
22-25 may 2022-ci il tarixlərində BMU-da baş tutacaq beynəlxalq konfrans “İstilik çevrilmələri”, “Ətraf mühit mühəndisliyi”, “Bioyanacaqlar”, “Bərpa olunan enerji”, “Proses kontrol və optimizasiya”, “Tullantıların idarə olunması”, “Polmerin proses edilmə texnologiyaları” və s. kimi aktual sahələri əhatə edəcək.
Bu konfrans Azərbaycanda ilk dəfədir keçirilir. Bundan öncə isə beynəlxalq tədbir Kanada, Hindistan, Qatar, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Türkiyə və s. ölkələrdə gerçəkləşib.
Konfransa xaricdən 18 tanınmış alim (h-indeksi yüksək) plenar məruzəçi kimi dəvət olunub. Beynəlxalq tədbirdə Kanada, ABŞ, Fransa, Rusiya, İspaniya, İtaliya, Avstraliya, İsrail, eləcə də digər Asiya və Avropa ölkələrindən 100-ə yaxın mütəxəssisin iştirakı gözlənilir. Azərbaycanlı alimlərin və sənayedən gələn mütəxəssislərin bu tədbirdə iştirakı ödənişsiz təşkil olunur.
Konfransla bağlı daha ətraflı məlumatı www.ictea.ca saytından əldə etmək mümkündür.
Məlumat üçün bildirək ki, eyni vaxtda Fransanın Lorraine Univeritetinin keçirdiyi “Materiallar və enerji konfransı”nın (http://www.icome.ecam-epmi.fr/) təşkilat komitəsi BMU-da təşkil ediləcək konfransa (İCTEA) qatılmağa qərar veriblər.

13th International Conference on Thermal Engineering to be held in Azerbaijan for first time
An event on “The 13th International Conference on Thermal Engineering: Theory and Applications”, organized by Baku Engineering University (BEU) and Ryerson University, will be held.
The international conference, to be held at BEU on May 22-25, 2022, will cover the topical fields such as "Thermal Transformation," "Environmental Engineering," "Biofuels," "Renewable Energy," "Process Control and Optimization," "Waste Management," "Polmer's processing technologies."
This conference is being held in Azerbaijan for the first time. Before that, the international event was held in Canada, India, Qatar, the United Arab Emirates, Turkey and other countries.
18 well-known scientists from abroad (high h-index) have been invited to the conference as plenary speakers. The international event is expected to be attended by about 100 experts from Canada, the United States, France, Russia, Spain, Italy, Australia, Israel, as well as other Asian and European countries. The participation of Azerbaijani scientists and industry experts in this event is free of charge.
More information about the conference is available at www.ictea.ca.
Furthermore, the Organizing Committee of the "Conference of Materials and Energy" (http://www.icome.ecam-epmi.fr/) organized by the University of Lorraine, France, decided to participate in the conference (ICTEA) to be held at BEU.