Yeni dünya düzəni və iqtisadi dəyişikliklər mövzusunda elmi-metodik seminar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsində “Yeni dünya düzəni və dünya iqtisadiyyatındakı struktur dəyişiklikləri: qloballaşma, yoxsa beynəlxalq münasibətlərin transformasiyası” mövzusunda elmi-metodik seminar keçirilib.
BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərindən 8-ci istiqamətə (Layiqli əmək və iqtisadi artım) uyğun olaraq keçirilən tədbirdə fakültənin professor-müəllim heyəti və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin üzvləri iştirak ediblər.
Seminarda Biznesin idarə edilməsi kafedrasının baş müəllimi İbrahim Rzayev məruzə ilə çıxış edərək yeni dünya düzəninin mahiyyəti və təşəkkül tarixçəsini diqqətə çatdırıb. Çıxışda dünya iqtisadiyyatındakı kompleks dəyişikliklər sadalanıb, bu kontekstdə struktur dəyişikliklərinin zəruri şərtləri, müasir vəziyyəti, coğrafi amilləri, inkişaf perspektivləri təqdim olunub. Həmçinin qloballaşma və əksqloballaşma, paralel qloballaşma anlayışlarına, proseslərin gedişatına toxunulub, mövzunun beynəlxalq münasibətlərdəki mövcud durumu, obyektiv transformasiya prosesləri önə çəkilib.
Məruzə ətrafında geniş müzakirələr zamanı mövzunun aktuallığı, gələcəkdə də bu istiqamətdə araşdırmaların davam etdirilməsinin vacibliyi vurğulanıb. Eyni zamanda belə elmi-metodik seminarların tələbələrin analitik düşünmə və tədqiqat bacarıqlarının inkişafına, fakültədə elmi mühitin gücləndirilməsinə, yeni elmi yanaşmaların formalaşmasına müsbət təsiri qeyd olunub.

Scientific-Methodical Seminar on New World Order and Global Economic Changes Held at BEU
A scientific-methodical seminar titled "The New World Order and Structural Changes in the World Economy: Globalization or Transformation of International Relations" was held at the Faculty of Economics and Management of Baku Engineering University (BEU).
The event, organized in line with the 8th Sustainable Development Goal of the United Nations (Decent Work and Economic Growth), was attended by the faculty's academic staff and members of the Student Scientific Society.
At the seminar, Ibrahim Rzayev, Senior Lecturer at the Department of Business Management, delivered a presentation outlining the essence and historical formation of the new world order. The address also enumerated the complex changes taking place in the world economy, presenting within this context the prerequisite conditions for structural transformation, the current state of affairs, geographic factors, and development prospects. The concepts of globalization, deglobalization, and parallel globalization were also examined, along with an overview of ongoing processes, the current state of the subject in international relations, and objective transformation processes.
During the extensive discussions held around the presentation, the relevance of the topic was emphasized, as was the importance of continuing research in this field. Participants also noted the positive impact of such scientific-methodical seminars on the development of students' analytical thinking and research skills, the strengthening of the academic environment within the faculty, and the formation of new scientific approaches.