Bakı Mühəndislik Universiteti Qadınlar Şurası
Dünyanın bir çox inkişaf etmiş ölkələrində olduğu kimi, ölkəmizdə də qadınlar ictimai-siyasi və sosial fəaliyyətlərdə həmişə fəal olmuşlar. Respublikamız müstəqillik qazandıqdan sonra qadınların cəmiyyətdə rolu daha da yüksəlmiş  və fəaliyyətləri genişlənmişdir. Ümummilli lider Heydər Əliyev qadınların cəmiyyətdəki rolunu nəzərə alaraq dövlət quruculuğunda qadınların təmsil olunmalarına əhəmiyyət vermişdir. Elə bu siyasətin nəticəsi olaraq bu gün də fəal qadınlarımız təkcə respublikamızda deyil, ölkəmizin hüdudlarından kənarda da tanınır, beynəlxalq qurumlarda ölkəmizi layiqincə təmsil edirlər. Elə qadınların fəaliyyətinə Heydər Əliyev Fondunun Prezidenti, ölkəmizin birinci xanımı Mehriban Əliyevaya YUNESKO-nun və İSESKO-nun xoşməramlı səfiri adı verilməsi ən bariz nümunədir.
Prezident İlham Əliyevin qadınların hüquqlarının müdafiəsi siyasəti nəticəsində ölkədə öndə gedən  idarə və təşkilatlarda qadınlar şurası fəaliyyət göstərməyə başlayıb.
Bakı Mühəndislik Universitetində də 2017-ci ildən Qadınlar Şurası təsis olunub. Şuranın məqsədi universitetdə təhsil alan tələbə qızların, habelə burada çalışan professor-müəllim və işçi qadınların iş, əmək və sosial məsələlərinin həllində onlara kömək etmək, qayğı göstərmək, mövcud problemlərlə bağlı müvafiq qurumlar qarşısında məsələ qaldırmaqdır.
Təşkilatın əsas vəzifələri:
1.     Qadın müəllim və işçilərin problemlərinin öyrənilməsi və müvafiq qərarların qəbul olunması üçün Elmi Şuraya məsələlərin çıxarılması və bu barədə müəssisə rəhbərliyi qarşısında vəsatətin qaldırılması;
2.   Universitet və respublika səviyyəsində keçirilən tədbirlərin, tarixi hadisə və əlamətdar bayramların, müxtəlif aktual problemlərə həsr olunmuş debatların, diskussiyaların, görüşlərin təşkilində yaxından iştirak edilməsi;
3.     Qadın müəllimlərin, işçilərin və tələbə qızların hüquqlarının müdafiəsinin təmin edilməsi;
4.     Qadın müəllimlərin və işçilərin istirahətinin və asudə vaxtlarının səmərəli keçirilməsinin təşkil edilməsi;
5.     Respublikanın ictimai-siyasi, sosial, iqtisadi və mədəni həyatında baş verən hadisələr barəsində məlumatların çatdırılması;
6.     Tələbələrin hərbi-vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə edilməsi işinin gücləndirilməsi məqsədi ilə tədbirlərin təşkili;
7.     Universitetin qadın heyəti üçün motivasiya seminarlarının keçirilməsi, qadın müəllimlərin öz ixtisaslarında daha da təkmilləşmələri üçün müvafiq layihələrin təşkil olunması.
8.     Xüsusi istedadlı qız tələbələrin müəyyənləşdirilib onların qabilliyyətlərinin təkmilləşməsinə dəstək vermək;
9.     Respublikada ictimai-sosial fəaliyyətin bütün sferalarında nüfuz qazanmış qadınlarla görüşlərin təşkili və s.
BMU Qadınlar Şuranın rəhbəri
Şuraya Bakı Mühəndislik Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ətrabə Bayramqızı Gül rəhbərlik edir.
BMU-da  Qadınlar Şurasının fəaliyyəti
Şura təsis olunduğu gündən illik fəaliyyət planını müəyyənləşdirmiş və bu plana uyğun olaraq universitetdə bir neçə tədbirin təşkil olunmasında bilavasitə iştirak etmişdir. Şura tərəfindən dəfələrlə xeyriyyə aksiyaları keçirilib. Görkəmli oftalmoloq alim Zərifə xanım Əliyevanın 95 illik yubileyi və tanınmış yazıçı, professor Mir Cəlal Paşayevin 110 illik yubileyi münasibətilə keçirilən anım tədbirlərinin və digər əhəmiyyətli tədbirlərin təşkili işini həyata keçirmişdir. Şura üzvləri universitetdə təşkil olunan bir sıra seminarlarda məruzəçi və iştirakçı qismində iştirak etmiş, respublikamızın qadın təşkilatları tərkibində qadın problemləri məsələləri ilə də yaxından məşğul olmuşlar. Əlamətdar bayram günlərində qocalar evi və eləcə də valideyn himayəsindən məhrum olmuş uşaq evlərinə baş çəkmiş, onlara ərzaq, paltar və digər ləvazimatlar paylanılmışdır. Universitetin Qadınlar Şurası hal-hazırda fəaliyyətini davam etdirir və yaxın gələcəkdə bir sıra həyata keçirilməsi nəzərdə tutulan fəaliyyətlər planlaşdırılır.

Baku Engineering University Women's Council
As in many developed countries of the world, women in our country have always been active in socio-political and social activities. After the independence of our republic, the role of women in society has increased and their activities have expanded. National Leader Heydar Aliyev attached importance to the representation of women in state-building taking the role of women in society into account. Today as a result of this policy, our active women are recognized not only within the borders of our Republic but also beyond the borders and decently represent our country in international organizations. Naming Mehriban Aliyeva, the President of Heydar Aliyev Foundation, the First Lady of our country “the Goodwill Ambassador of UNESCO and ISESCO” is an obvious example to the activity of such women.
As a consequence of the President Ilham Aliyev's policy of protection of women’s rights, Women's Council has started to function in leading offices and organizations in the country.
Women's Council has been established at Baku Engineering University since 2017. The purpose of the Council is to help and care for female students studying at the University, as well as professors and working women working here in solving their work, labor and social issues, and to raise issues related to existing problems before the relevant authorities.
Main tasks of the organization:
1. To raise issues with the Scientific Council to study the problems of female teachers and staff and to make relevant decisions, and to submit a petition to the management of the institution;
2. Close participation in the organization of events at the university and national levels, historical events and significant holidays, debates, discussions, meetings on various topical issues;
3. Ensuring the protection of the rights of female teachers, staff and female students;
4. Effective organization of leisure time activities of female teachers and staff;
5. Delivery of information on events in the socio-political, social, economic and cultural life of the Republic;
6. Organization of events in order to strengthen the work of educating students in the spirit of patriotism;
7. Conducting motivational seminars for the female staff of the University, organizing relevant projects for further improvement of female teachers in their specialties.
8. Identifing and supporting Specially gifted female students to improve their abilities;
9. Organization of meetings with women who have gained prestige in all spheres of social activity in the republic, etc.
Head of BEU Women's Council
The Council is headed by Atraba Bayramgizi Gul, Vice-Rector for International Relations of Baku Engineering University, Doctor of Philosophy in Philology, Associate Professor.
Activities of Women's Council at BEU
Since its establishment, the Council has defined an annual action plan and has been directly involved in organizing several events at the University in accordance with this plan. The Council has continually held charity events. The Council has organized commemorative events on the 95th anniversary of the prominent ophthalmologist and academician Zarifa Aliyeva and 110th anniversary of the famous writer and professor Mir Jalal Pashayev and other important events. Council members participated in a number of seminars organized at the university as speakers and participants, and were closely involved in women's issues within the women's organizations of the republic. During the significant holidays, they visited nursing homes, as well as orphanages where children deprived of parental care, and were provided with food, clothing and other supplies. The Women's Council of the University currently continues its function and plannes a number of activities in the near future.