BMU Türkiyədə Milli Qida Texnologiyaları Platformasının iclasında təmsil olunub
Türkiyənin Hacettepe Universitetində Azərbaycan Milli Qida Texnologiyaları Platformasının VI iclası keçirilib.
Qida sənayesi, qida mühəndisliyi və qida texnologiyaları sahələrində universitet-sənaye əməkdaşlığının gücləndirilməsi, innovativ  elmi-tədqiqatların təşviqi və təhsil-istehsal inteqrasiyasının inkişafı məqsədilə yaradılan platformanın iclasında Azərbaycanın bir sıra aparıcı ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak ediblər.
Tədbirdə Bakı Mühəndislik Universitetini (BMU) Qida və biotexnologiya kafedrasının müdiri, kimya elmləri doktoru Rəvan Rəhimov təmsil edib.
Səfər çərçivəsində Hacettepe Universitetinin Qida mühəndisliyi proqramının rəhbəri prof. dr. Ali Topcu ilə Azərbaycan nümayəndə heyəti arasında görüş keçirilib. Görüş zamanı qida mühəndisliyi, biotexnologiya istiqamətlərində elmi-tədqiqat və akademik əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Platformanın iclasında Hacettepe Universitetinin Qida mühəndisliyi proqramının strukturu, tədris prosesi, elmi-tədqiqat istiqamətləri və beynəlxalq əməkdaşlıq imkanları barədə təqdimat edilib.
İştirakçılar universitetin elmi-tədqiqat laboratoriyaları ilə də tanış olublar. Laboratoriyalarda aparılan aktual elmi tədqiqatlar, icra olunan milli,  beynəlxalq layihələr, doktorantura və dissertasiya işləri barədə ətraflı məlumatlar verilib, müasir analitik, texnoloji avadanlıqlar, innovativ elmi yanaşmalar və tədqiqat metodları nümayiş etdirilib.
Tədbir çərçivəsində Hacettepe Universitetinin nüfuzlu alimləri-professorlar S.Aykut Aytaç, İsmail Hakkı Boyacı, Vural Gökmen,  Z.Yeşim Özbaş və Ali Topcu ilə elmi-tədqiqat sahəsində mümkün birgə layihələr, həmçinin tərəfdaşlıq perspektivləri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Türkiyə- Azərbaycan Universitetinin təşəbbüsü ilə baş tutan səfər iki ölkənin ali təhsil ocaqları arasında qida texnologiyaları və biotexnologiya sahəsində elmi əməkdaşlığın gücləndirilməsi, təcrübə mübadiləsinin artırılması, gələcək birgə təşəbbüslərin formalaşdırılması baxımından mühüm əhəmiyyət daşıyır.

BEU Represented at the Meeting of the National Food Technologies Platform in Türkiye
The 6th meeting of the Azerbaijan National Food Technologies Platform was held at Hacettepe University in Türkiye.
Representatives of several leading higher education institutions of Azerbaijan participated in the meeting of the platform, which was established to strengthen university–industry cooperation in the fields of the food industry, food engineering and food technologies, promote innovative scientific research, and develop education–production integration.
Baku Engineering University (BEU) was represented at the event by Head of the Department of Food and Biotechnology, Doctor of Chemical Sciences Ravan Rahimov.
Within the framework of the visit, a meeting was held between the Azerbaijani delegation and Prof. Dr. Ali Topcu, Head of the Food Engineering Program at Hacettepe University. During the meeting, opportunities for scientific research and academic cooperation in the fields of food engineering and biotechnology were discussed.
At the platform meeting, a presentation was delivered on the structure of the Food Engineering Program at Hacettepe University, the educational process, scientific research areas, and opportunities for international cooperation.
Participants also became familiar with the university’s scientific research laboratories. Detailed information was provided on ongoing topical scientific research, implemented national and international projects, doctoral and dissertation studies, and modern analytical and technological equipment, innovative scientific approaches, and research methods were demonstrated.
Within the framework of the event, an exchange of views was held with prominent scholars and professors of Hacettepe University — S. Aykut Aytaç, İsmail Hakkı Boyacı, Vural Gökmen, Z. Yeşim Özbaş and Ali Topcu — regarding possible joint projects in the field of scientific research, as well as partnership prospects.
The visit is of great importance in terms of strengthening scientific cooperation between Azerbaijani and Turkish universities in the fields of food technologies and biotechnology, increasing the exchange of experience, and shaping future joint initiatives.