BMU tələbələri təlim-tədris ekskursiyasında olublar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Müəssisələrlə əlaqələr və karyera mərkəzinin təşkilatçılığı ilə “Qida mühəndisliyi“ ixtisası üzrə təhsil alan 2-ci kurs tələbələri “Milla Dairy“ MMC-nin süd zavodunda təlim-tədris ekkskursiyasında olublar.
Tədbir çərçivəsində  tələbələr müəssisədə süd və süd məhsullarının istehsal prosesi ilə yaxından tanış olublar. Onlar südün qəbul mərhələsindən başlayaraq, daşınması, ilkin emalı, soyudulma üsulları, soyudulmuş südün, kəsmik və kərə yağının saxlanması, qablaşdırılması prosesində iştirak ediblər.
Eyni zamanda zavodun laboratoriyası ilə tanış olaraq, məhsulların bu şəraitdə necə yoxlanıldığını, südün mikrobioloyi xüsusiyyətləri, süddə yağ və şəkərin təyini, südün sıxlığı, turşuluğu, istilik tutumu və digər fiziki-kimyəvi xüsusiyyətlərinin təyin edilməsini əyani şəkildə izləyiblər.
Tələbələrə BMU-nun Qida və biotexnologiya kafedrasının dosenti Ərşad Quliyev tərəfindən tədris olunan “Qida məhsullarının soyudulma  texnologiyası” fənninin  süd və süd məhsullarının soyudulma və saxlanması mövzusu praktik şəkildə, real nümunələr əsasında ətraflı  izah edilib. Bu da tələbələrin nəzəri biliklərinin praktiki dərs mühitində möhkəmləndirilməsinə imkan yaradıb.
Belə tədbirlər gələcək qida mühəndislərinin qida təhlükəsizliyi və keyfiyyət menecmenti sahəsində daha məlumatlı və peşəkar mütəxəssis kimi formalaşmasına da mühüm töhfə verir.
Qeyd edək ki, təlim-tədris ekskursiyası BMT-nin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin 4-cü (Keyfiyyətli təhsil) və 9-cu (Sənaye, innovasiya və infrastruktur) istiqamətlərinin təşviqi çərçivəsində təşkil olunub.

Second-year students majoring in Food Engineering at Baku Engineering University (BEU) participated in an educational field trip to the dairy plant of Milla Dairy LLC, organized by the University's Corporate Relations and Career Center.
During the event, students gained firsthand familiarity with the production processes of milk and dairy products at the facility. They took part in the process from the milk reception stage through transportation, primary processing, cooling methods, and the storage and packaging of chilled milk, cottage cheese, and butter.
Students also toured the plant's laboratory, where they observed firsthand how products are tested under these conditions, including the microbiological characteristics of milk, the determination of fat and sugar content, as well as milk density, acidity, heat capacity, and other physicochemical properties. The topic of cooling and storage of milk and dairy products — covered within the course "Refrigeration Technology of Food Products," taught by Arshad Guliyev, Associate Professor at BEU's Department of Food and Biotechnology — was explained in detail through practical, real-world examples. This provided students with an opportunity to reinforce their theoretical knowledge in a hands-on learning environment.
Such events also make a significant contribution to shaping future food engineers into more knowledgeable and skilled professionals in the fields of food safety and quality management.
It should be noted that the educational field trip was organized within the framework of promoting the 4th (Quality Education) and 9th (Industry, Innovation and Infrastructure) Sustainable Development Goals of the United Nations.