BMU “QS Avropa 2026” reytinqində 96 pillə irəliləyərək 395-ci mövqeyə yüksəlib
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ali təhsil sahəsində nüfuzlu beynəlxalq analitik agentlik olan  “Quacquarelli Symonds” (QS) tərəfindən açıqlanan “QS Avropa 2026” reytinq cədvəlində uğurlu nəticəyə imza atıb.
Avropanın ən yaxşı universitetləri reytinqində növbəti dəfə yer alan BMU ötən illə müqayisədə 96 pillə irəliləyərək 395-ci mövqeyə yüksəlib.
BMU Qərbi Asiya universitetləri arasında (QS Western Asia 2026) isə ötən illə müqayisədə 11 pillə irəliləyərək 23-cü yerdə qərarlaşıb.
Yeni reytinqə Avropanın ümumilikdə 958 ali təhsil müəssisəsi daxil edilib.  Reytinq cədvəlində BMU ilə bərabər, ölkəmizin 6-sı ilk dəfə olmaqla 15 universiteti yer alıb. BMU ölkə üzrə 5-ci sırada dayanır.
Bu, son iki ildə universitetin tədris, elmi-tədqiqat, beynəlmiləlləşmə, işəgötürənlər arasında reputasiya və məzunların nailiyyətləri sahələrində əldə etdiyi davamlı inkişafın bariz göstəricisidir.  Belə ki, BMU 2025-ci il üzrə reytinq cədvəlində 60 pillə, 2026-cı ildə isə 96 pillə irəliləməklə son iki ildə QS Avropa reytinqində ümumilikdə 156 pilləlik əhəmiyyətli yüksəliş nümayiş etdirib.
BMU-nun reytinqdə mövqeyinin ciddi şəkildə yüksəlməsi ali təhsilin keyfiyyətinin artırılması, müasir tədris metodlarının tətbiqi, tələbə mübadiləsi və beynəlxalq əməkdaşlıqların gücləndirilməsi istiqamətində gerçəkləşdirilən məqsədyönlü strategiyanın nəticəsidir. Sözügedən nailiyyət universitetin Avropa ali təhsil məkanında tanınmasını və rəqabət qabiliyyətinin artmasını bir daha təsdiqləyir.
Reytinq ümumilikdə 12 indikator üzrə (universitetlərin akademik və işəgötürən icmalarında tanınma, tədqiqat işlərinə töhfə, təhsil mühitinin keyfiyyəti, beynəlmiləlləşmə, akademik mobillik və davamlı inkişafa sadiqlik və s.) müəyyən olunub.

BEU Advances 96 Positions in "QS Europe 2026" Ranking, Rising to 395th Place
Baku Engineering University (BEU) has achieved a successful result in the "QS Europe 2026" ranking table announced by Quacquarelli Symonds (QS), an international analytical agency in the field of higher education.
BEU, which has once again been included in the ranking of Europe's best universities, has advanced 96 positions compared to last year, rising to 395th place.
Among Western Asian universities (QS Western Asia 2026), BEU has advanced 11 positions compared to last year, ranking 23rd.
A total of 958 higher education institutions from Europe have been included in the new ranking. In the ranking table, 15 universities from our country have been included alongside BEU, with 6 of them being included for the first time. BEU ranks 5th nationwide.
This is a clear indicator of the sustainable development the university has achieved in teaching, scientific research, internationalization, reputation among employers, and graduate achievements over the past two years. Thus, BEU advanced 60 positions in the 2025 ranking table and 96 positions in 2026, demonstrating a significant overall rise of 156 positions in the QS Europe ranking over the past two years.
BEU's substantial improvement in ranking position is the result of a targeted strategy implemented to enhance the quality of higher education, apply modern teaching methods, strengthen student exchange programs and international collaborations. This achievement once again confirms the university's recognition in the European higher education space and its increased competitiveness.
The ranking is determined based on a total of 12 indicators (recognition in academic and employer communities, contribution to research, quality of educational environment, internationalization, academic mobility, commitment to sustainable development, etc.).