BMU ilə UNICON.UZ arasında elmi əməkdaşlıq müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Özbəkistan Respublikasının Elmi, Texniki və Marketinq Tədqiqatları Mərkəzi (UNICON.UZ) arasında onlayn əməkdaşlıq görüşü keçirilib.
Görüşdə BMU-nun professor-müəllim heyəti və UNICON.UZ-un əməkdaşları iştirak ediblər. Tərəflər elmi tədqiqatların inkişafı, texnoloji layihələrin həyata keçirilməsi, eləcə də birgə tədris proqramlarının təşkili istiqamətində fikir mübadiləsi aparıblar.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül çıxışında UNICON.UZ ilə əməkdaşlıq imkanlarını yüksək qiymətləndirərək bu görüşün gələcəkdə qarşılıqlı faydalı layihələrin həyata keçirilməsi üçün möhkəm zəmin yaradacağına əminliyini ifadə edib.
Görüş zamanı Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Elm və Ali Təhsil üzrə Dövlət Agentliyi ilə Özbəkistanın Ali Təhsil, Elm və İnnovasiyalar Nazirliyi tabeliyindəki İnnovativ İnkişaf Agentliyi arasında elmi fəaliyyət sahəsində əməkdaşlığa əsasən elan olunmuş “Özbəkistan-Azərbaycan” birgə beynəlxalq elmi müsabiqə ilə bağlı məsələlərə də diqqət yetirilib. Bu çərçivədə BMU-nun Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının əməkdaşlarından ibarət tədqiqat qrupunun formalaşdırıldığı və müvafiq layihənin hazırlandığı bildirilib.
Sonda layihənin detalları geniş müzakirə olunub, elmi əlaqələrin möhkəmləndirilməsi və gələcək birgə təşəbbüslərin inkişafı ilə bağlı razılıq əldə edilib. Qeyd olunub ki, bu əməkdaşlıq həm təcrübə mübadiləsinə, həm də innovativ və tətbiqyönümlü layihələrin formalaşmasına mühüm töhfə verəcək.

Baku Engineering University (BEU) and the Centre for Scientific, Technical and Marketing Research of the Republic of Uzbekistan (UNICON.UZ) held an online cooperation meeting.
The meeting was attended by BEU faculty members and UNICON.UZ staff. The parties exchanged views on the development of scientific research, the implementation of technological projects, as well as the organization of joint academic programs.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul, in her remarks, highly assessed the prospects for cooperation with UNICON.UZ and expressed confidence that the meeting would lay a solid foundation for the implementation of mutually beneficial projects in the future.
During the meeting, attention was also given to matters related to the "Uzbekistan-Azerbaijan" joint international scientific competition, announced on the basis of cooperation in the field of scientific activity between the State Agency for Science and Higher Education under the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan and the Agency for Innovative Development under the Ministry of Higher Education, Science and Innovations of Uzbekistan. In this context, it was noted that a research group composed of staff members from BEU's Department of Automation, Telecommunications and Energy has been formed and a relevant project has been developed.
At the conclusion of the meeting, the details of the project were discussed in depth, and an agreement was reached on strengthening scientific ties and advancing future joint initiatives. It was noted that this cooperation will make a significant contribution both to the exchange of experience and to the formation of innovative and application-oriented projects.