BMU ilə NamDTU arasında əməkdaşlıq müzakirə olunub
Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Özbəkistan Respublikasının nüfuzlu ali təhsil müəssisələrindən biri olan Namangan Dövlət Texniki Universiteti (NamDTU) arasında ilk onlayn görüş baş tutub. Görüşdə hər iki universitetin professor-müəllim heyəti iştirak edib.
Görüş zamanı tərəflər arasında gələcək əməkdaşlıq perspektivləri ətrafında geniş fikir mübadiləsi aparılıb. Xüsusilə birgə elmi tədqiqatların həyata keçirilməsi, akademik heyət və tələbə mübadiləsi, o cümlədən qış və yay məktəbləri çərçivəsində proqramların təşkili, beynəlxalq layihələr, habelə yeni tərəfdaşlıq formatlarının inkişaf etdirilməsi məsələləri müzakirə olunub.
BMU-nun beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru Ətrabə Gül vurğulayıb ki, Özbəkistanın aparıcı texniki ali təhsil müəssisələri ilə əlaqələrin qurulması və inkişaf etdirilməsi BMU üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır. Əlavə edib ki, hər iki ölkə arasındakı dost, qardaş münasibətlər, həmçinin universitetlərin geniş potensialı əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi baxımından geniş imkanlar yaradır.
Müzakirələr zamanı NamDTU-nun regionda texniki təhsil, mühəndislik və innovasiya sahələrində aparıcı mövqeyə malik olduğu, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin təşkili istiqamətində mühüm rol oynadığı qeyd edilib, universitetin elmi potensialı və sənaye ilə əməkdaşlıq təcrübəsi yüksək qiymətləndirilib.
Həmçinin görüşdə universitetlərin regional sənaye sahələrinin inkişafındakı rolu, eləcə də gələcək strateji hədəfləri barədə təqdimatlar edilib. Tərəflər bir sıra istiqamətlər üzrə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, Özbəkistan-Azərbaycan birgə layihələr müsabiqəsinə əməkdaşlıq əsasında ortaq layihənin təqdim edilməsi və yaxın gələcəkdə universitetlər arasında anlaşma memorandumunun imzalanması barədə ilkin razılığa gəliblər.

Cooperation Discussed Between BEU and an NamSTU
The first online meeting was held between Baku Engineering University (BEU) and Namangan State Technical University (NamSTU), one of the reputable higher education institutions of the Republic of Uzbekistan. The meeting was attended by faculty members from both universities.
During the meeting, an extensive exchange of views took place on future cooperation prospects between the parties. In particular, issues such as the implementation of joint scientific research, academic staff and student exchange, including the organization of programs within the framework of winter and summer schools, international projects, as well as the development of new partnership formats were discussed.
BEU Vice-Rector for International Relations Atraba Gul emphasized that establishing and developing ties with leading technical higher education institutions of Uzbekistan is of particular importance for BEU. She added that the friendly and brotherly relations between the two countries, as well as the broad potential of the universities, create ample opportunities for further strengthening cooperation.
During the discussions, it was noted that NamSTU holds a leading position in the region in the fields of technical education, engineering, and innovation, and plays an important role in organizing scientific research activities. The university’s scientific potential and its experience in cooperation with industry were highly appreciated.
The meeting also featured presentations on the role of universities in the development of regional industrial sectors, as well as their future strategic goals. The parties reached a preliminary agreement on expanding cooperation in several areas, jointly submitting a project to the Uzbekistan-Azerbaijan joint projects competition based on collaboration, and signing a memorandum of understanding between the universities in the near future.