BMU-da “Sahibkarlığa giriş” fənninin tədrisinə başlanılıb
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) tələbələrin sahibkarlıq mövzusunda bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək məqsədilə “Sahibkarlığa giriş” fənni üzrə yeni tədris proqramına start verilib. BMU Texnoparkının SABAH.academy ilə əməkdaşlığı əsasında həyata keçirilən proqramda universitetin 120-dən çox tələbəsi iştirak edir.
Proqram çərçivəsində təşkil olunan ilk mühazirədə tələbələr beynəlxalq təcrübəyə malik ekspert, IE Biznes Məktəbinin professoru Alberto Levy ilə birbaşa ünsiyyət imkanı qazanıblar. Mütəxəssis çıxışında müasir sahibkarlıq ekosisteminin formalaşma mexanizmləri, innovativ biznes modelləri, startap mədəniyyəti və qlobal bazara çıxış strategiyaları barədə ətraflı məlumat verib.
İnteraktiv formatda davam edən ilk mühazirədə tələbələrin sualları cavablandırılıb və real biznes nümunələri əsasında müzakirələr aparılıb.
Tədbir zamanı vurğulanıb ki, beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə belə mühazirələrin təşkili tələbələrin qlobal biznes tendensiyaları ilə tanış olmasına, müasir idarəetmə yanaşmalarını öyrənməsinə və sahibkarlıq fəaliyyətinə daha inamla yanaşmasına zəmin yaradır.
“Sahibkarlığa giriş" mövzusunda tədris proqramı tələbələrin sahibkarlıq bacarıqlarını mənimsəməkdə vacib rol oynayır, onların real sektorla daha sıx inteqrasiyasına mühüm töhfə verir və universitet daxilində innovasiya mədəniyyətini təşviq etməyi hədəfləyir. Proqram vasitəsilə biznesin planlaşdırılması, bazar təhlili, maliyyə menecmenti, uğurlu startapın başlanması və idarə edilməsinin incəlikləri daxil olmaqla, sahibkarlığın fundamental prinsipləri öyrədilir. Yaz semestrində proqrama uyğun olaraq həftədə iki dəfə IE Biznes Məktəbinin nüfuzlu professorları mühazirə, sahibkarlıq ekosisteminin tanınmış yerli və xarici mütəxəssisləri isə seminar platformasında tələbələrlə təcrübələrini bölüşəcəklər. Yekunda tələbələr nəzəri biliklərinin praktik həlli olan qrup layihələrini təqdim edəcəklər.

Start of Teaching the “Introduction to Entrepreneurship” Course at BEU
A new teaching program for the “Introduction to Entrepreneurship” course has been launched at Baku Engineering University (BEU) with the aim of developing students’ knowledge and skills in entrepreneurship. Implemented within the framework of cooperation between the BEU Technopark and SABAH.academy, the program involves more than 120 students of the university.
Within the framework of the program, during the first lecture, students were given the opportunity to engage in direct communication with an international expert, Professor Alberto Levy of IE Business School. In his presentation, the specialist provided detailed information on the mechanisms of formation of the modern entrepreneurial ecosystem, innovative business models, startup culture, and strategies for entering the global market.
During the first lecture, which continued in an interactive format, students’ questions were answered and discussions were held based on real business cases.
It was emphasized during the event that organizing such lectures with the participation of international experts creates conditions for students to become familiar with global business trends, learn modern management approaches, and approach entrepreneurial activity with greater confidence.
The “Introduction to Entrepreneurship” teaching program plays an important role in enabling students to acquire entrepreneurial skills, makes a significant contribution to their closer integration with the real sector, and aims to promote an innovation culture within the university. Through the program, the fundamental principles of entrepreneurship are taught, including business planning, market analysis, financial management, and the intricacies of launching and managing a successful startup. In accordance with the program, during the spring semester, reputable professors from IE Business School will deliver lectures twice a week, while well-known local and international experts of the entrepreneurial ecosystem will share a comprehensive learning experience with students on the seminar platform. At the end, students will present group projects that represent practical applications of their theoretical knowledge.