İyulun 25-də saat 11:00-dan tələbələrin köçürülməsi üzrə sənəd qəbulu prosesinə başlanılacaq. Tələbələrin ölkə daxilində və xaricdə yerləşən ali təhsil müəssisələrindən köçürülməsi, yaxud ixtisasının dəyişdirilməsi, xarici ölkə ali təhsil müəssisələrindən ölkədaxili ali məktəblərə bərpası, eləcə də ölkəmizdə və xaricdə yerləşən orta ixtisas təhsili müəssisələrinin tələbələrinin köçürülməsi üzrə elektron sənəd qəbulu transfer.edu.az portalı vasitəsilə həyata keçiriləcək.
Portala müraciət edən şəxslər köçürülmək (bərpa olunmaq) istədikləri təhsil müəssisəsini və ya ixtisası seçmək imkanına malikdirlər. Bunun üçün təhsilalanlar tələb olunan məlumatları elektron müraciətlərinə daxil etməklə sorğu göndərə bilərlər.
Köçürülmə üçün Dövlət İmtahan Mərkəzi (DİM) tərəfindən keçirilən qəbul imtahanlarında tələbənin topladığı bal qəbul olunduğu ildə köçürülmək istədiyi təhsil müəssisəsində müvafiq ixtisas üzrə minimal keçid balından az olmamalıdır. Bununla yanaşı, tələbənin qəbul olunduğu və köçürülmək istədiyi ixtisaslar DİM tərəfindən müəyyən edilmiş eyni ixtisas qrupu daxilində olmalıdır.
Qaydalara əsasən, xarici ölkələrin akkreditə olunmayan təhsil müəssisələri tələbələrinin və digər ölkələrdə qiyabi təhsil alan şəxslərin köçürülməsinə icazə verilmir. Həmçinin, tələbənin təhsil aldığı ali təhsil müəssisəsinin dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq siyahısında olması da nəzərə alınan göstəricilər sırasındadır. Bir ali təhsil müəssisəsindən digərinə köçürülən, ixtisasını dəyişən və tələbələr sırasına bərpa olunan şəxslər (dövlət sifarişi əsasında təhsil alanların eyni ixtisas üzrə köçürülməsi istisna olmaqla) təhsillərini yalnız ödənişli əsaslarla davam etdirirlər.
Sənəd qəbulu 31 iyul saat 23:59-dək davam edəcək.
Proseslə bağlı əlavə məlumat əldə etmək üçün Elm və Təhsil Nazirliyinin 146-6 Çağrı Mərkəzi və ya rəsmi "Whatsapp" xidməti ilə (+994 51 206 78 48) əlaqə saxlamaq mümkündür.

On July 25, from 11:00 a.m., the process of accepting documents for the transfer of students will begin. Transfer of students from higher education institutions located inside and outside the country or change of major, restoration from foreign higher education institutions to domestic higher education institutions, as well as transfer of students of secondary specialized educational institutions located in our country and abroad, will be carried out through the transfer.edu.az portal.
People applying to the portal have the opportunity to choose the educational institution or specialty to which they want to be transferred (restored). For this, students can send a request by entering the required information in their electronic application.
The student's score in the entrance exams conducted by the State Examination Center (SEC) for transfer must not be less than the minimum passing score for the relevant specialty in the educational institution to which he/she wishes to transfer in the year of admission. In addition, the majors to which the student is admitted and to which he wishes to transfer must be within the same major group defined by the Ministry of Education.
According to the rules, it is not allowed to transfer students of non-accredited educational institutions of foreign countries and persons studying part-time in other countries. Also, the fact that the student's higher education institution is on the ranking list of the world's best universities is among the indicators taken into account. Persons who are transferred from one higher education institution to another, change their major and are restored to the ranks of students (with the exception of the transfer of those studying in the same major on the basis of a state order) continue their education only on a paid basis.
Acceptance of documents will continue until 23:59 on July 31.
To get additional information about the process, it is possible to contact the Ministry of Science and Education Call Center 146-6 or the official "Whatsapp" service (+994 51 206 78 48).