Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Ümumi fənlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə tələbələr üçün “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində “Qarabağda ekoloji terror ” mövzusunda seminar keçirilib.
Öncə adıçəkiən kafedranın dosenti Bilal Dədəyev Prezident İlham Əliyevin müvafiq sərəncamı ilə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan olunması, həmçinin Bakıda keçiriləcək BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı məlumat verib. Bununla yanaşı, ölkəmizin ekoloji tarazlığın və ətraf mühitin qorunması, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması istiqamətində gerçəkləşdirdiyi mühüm tədbirlər barədə danışıb.
Sonra universitetin Biznesin idarə edilməsi ixtisasının I kurs tələbəsi Esmira İbrahimovanın mövzu ilə əlaqədar təqdimatı dinlənilib. Təqdimatda “Qarabağın təbiəti və coğrafiyası”, “Qarabağ işğaldan əvvəl və sonra”, “Müharibənin ekoloji təsirləri”, “Mədənçilik və sənaye çirklənməsi”, “Qarabağda ekosid”, “Ekoloji bərpa və mühafizə proqramları” istiqamətlərinə geniş yer ayrılıb.

A seminar on "Environmental terrorism in Karabakh" has been held for students within the framework of the "Green World Solidarity Year" organized by the Department of Social Sciences of Baku Engineering University (BEU).
Bilal Dadayev, associate professor of the aforementioned department, informed about the declaration of 2024 as the "Green World Solidarity Year" by the relevant Order of President Ilham Aliyev, as well as the 29th session of UN Climate Change Conference (COP29) to be held in Baku. Furthermore, he spoke about the important measures taken by our country in the direction of protection of ecological balance and environment, prevention of climate changes.
Later, the presentation of Esmira Ibrahimova, a first-year student of the University's Business Administration Department, was heard. The presentation focuses on "Nature and geography of Karabakh", "Karabakh before and after occupation", "Ecological effects of the war", "Mining and industrial pollution", "Ecocide in Karabakh", "Ecological restoration and protection programs".