Ən müasir ixtisaslar sırasında yer alan Mexatronika və robototexnika ixtisasına artıq Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) yiyələnmək mümkündür. Qəbul planına yeni daxil edilən sözügedən ixtisasın tədrisinə universitetin Mühəndislik fakültəsində 2023/2024-cü tədris ilindən başlanılacaq.
Mexatronika və robototexnika ənənəvi mexanika, elektronika, elektrotexnika, kompüter mühəndisliyi, proqramlaşdırma və informasiya texnologiyalarını özündə birləşdirən istehsal, istismar və xidmət sahələrində əl əməyinin və mexaniki işlərin avtomatlaşdırılmasını, məntiqlə idarə olunmasını təmin edən mexatron və robototexniki sistemlərin dizayn, istehsal və istismarını öyrənir.
Bu ixtisas əsasən mexanika, elektronika, kompüter elmləri və idarəetmə sistemlərini qovuşmasından təşkil olunub.
İxtisası seçənlər fundamental, ən müasir, böyük tələbat duyulan texniki bilik və bacarıqlar əldə edəcəklər. Bura mexatron sistemlərin kinematikası və dinamikası, idarəetmə sistemləri, informasiya ölçmə qurğuları, texniki görmə sistemləri, proqramlaşdırma dilləri sahəsində lazımi biliklər, müasir informasiya texnologiyaları və proqram təminatı, elmi-texniki nailiyyət və təcrübələrdən istifadə edərək avtomatik və mexatron sistemləri layihələndirmək, eləcə də sensor, kontroller, aktuator sistemlərin tənzimlənmə və idarə edilməsində istifadə olunan digər qurğuların iş prinsipləri, konstruktiv xüsusiyyətlərini bilmək daxildir. Həmçinin, bu ixtisasa üstünlük verənlər avtomatik və mexatron sistemlərin diaqnostikasını həyata keçirmək, robot-manipulyatorların, robototexniki və mexatron sistemlərin texnoloji, struktur, funksional və prinsipial sxemlərinin təhlilini aparmaq, iş prinsipini bilmək, bərpası və yenidən sazlanmasını təşkil etmək, çevik avtomatlaşdırılmış istehsal, robotlaşdırılmış kompleks sahələrində və avtomatik axın xətlərində sənaye robotlarını tətbiq etmək, elektron sistemlərin simulyasiyası, sadə sistemlərin prototiplərinin hazırlanması kimi bacarıqlar da qazanacaqlar.
Bunlarla yanaşı, ixtisası bitirənlər nano, mikro və makrotexniki ölçü səviyyələrində material-məmulatların xassələrini başa düşmək, onlar üzərində çevirmə, optimallaşdırma üsullarını tətbiq etmək, robot və robototexniki sistemlərin fəaliyyət alqoritmlarini va inkişafını, neyron-şəbəkələri, süni neyronlar, qeyri-xətti çeviricinin əhəmiyyətini bilmək va qeyri-səlis neyron şəbakələrdən istifadə etmək bacarığına da malik olacaqlar.
Qeyd edək ki, BMU-nun bakalavr pilləsində 30 ixtisas üzrə ümumilikdə 1308 plan yeri (795 yer Azərbaycan bölməsi, 513 yer isə ingilis bölməsi) ayrılıb (https://beu.edu.az/az/article/bmu-nun-2023-2024-cu-tedris-ili-uzre-qebul-planinda-yeni-ixtisaslar-1641).

Specialty of Mechatronics and Robotics already at BEU
Mechatronics and robotics, which are among the most modern specialties, can be acquired at Baku Engineering University (BEU). The teaching of the mentioned specialty, newly included in the admission plan, will be started in the university's Engineering faculty from the 2023/2024 academic year.
Mechatronics and robotics studies the design, production and operation of mechatronic and robotic systems that provide automation and logical control of manual labor and mechanical work in the fields of production, operation and service, combining traditional mechanics, electronics, electrical engineering, computer engineering, programming and information technologies.
This specialty is mainly organized by combining mechanics, electronics, computer science and management systems.
Those who choose the major will acquire fundamental, state-of-the-art, in-demand technical knowledge and skills. This includes kinematics and dynamics of mechatronic systems, control systems, information measuring devices, technical vision systems, programming languages, modern information technologies and software, designing automatic and mechatronic systems using scientific and technical achievements and experiences, as well as sensors, controllers , includes knowing the working principles and structural characteristics of other devices used in the regulation and control of actuator systems. Also, those who prefer this specialty are able to carry out diagnostics of automatic and mechatronic systems, analyze the technological, structural, functional and principle schemes of robot-manipulators, robotic and mechatronic systems, know the working principle, organize restoration and re-adjustment, flexible automated production, robotic complex they will also gain skills such as applying industrial robots in their fields and automatic flow lines, simulating electronic systems, and developing prototypes of simple systems.
In addition to these, the graduates will be able to understand the properties of materials and products at the nano, micro and macro technical measurement levels, to apply conversion and optimization methods on them, to know the operation algorithms and development of robotic and robotic systems, neural networks, artificial neurons, and the importance of nonlinear converters. and they will have the ability to use fuzzy neural networks.
It should be noted that a total of 1,308 planned places (795 places in the Azerbaijani department and 513 places in the English department) have been allocated in 30 majors at the bachelor's level of BEU (https://beu.edu.az/az/article/bmu-nun-2023-2024-cu-tedris-ili-uzre-qebul-planinda-yeni-ixtisaslar-1641).