Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tərəfdaş olduğu ITACA adlı Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində “Azərbaycanda ətraf mühitin bərpası” mövzusunda seminar keçirilib.
BMU-nun Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin müdiri Nərmin Ələkbərovanın, universitetin Kimya mühəndisliyi və Sənaye mühəndisliyi kafedralarının müəllim-tələbə heyətinin iştirak etdiyi seminarda layihə çərçivəsində aparılan tədqiqat işlərindən bəhs edilib. Azərbaycanda neft və qaz sənayesinin fəaliyyəti nəticəsində yaranmış mövcud ekoloji problemlərin həllinə dəstək olmaq məqsədinə xidmət edən layihə çərçivəsində BMU-nun adıçəkilən kafedralarının müəllim-tələbə heyəti müvafiq tədqiqatlar həyata keçiriblər.
Seminarda “Azərbaycanda ətraf mühitin bərpası” istiqamətində digər elmi-tədqiqat institutları tərəfindən də həyata keçirilən bütün tədqiqatlara nəzər salınıb, geniş fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Bakı Ali Neft Məktəbinin ev sahibliyi etdiyi seminarın açılışında layihənin koordinatoru, professor Luca di Palmanın başçılıq etdiyi heyət, Azərbaycandakı Milli Erasmus Ofisinin və ölkəmizdə layihənin tərəfdaş olduğu ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələri iştirak edib.

A seminar on "Environmental restoration in Azerbaijan" has been held within the framework of the ITACA Erasmus+ KA2 project in which Baku Engineering University (BEU) is a partner.
The research works conducted within the project were discussed in the seminar attended by Narmin Alakbarova, the head of the Department of International Relations and Project Management of BEU, and the academic staff of the Chemical Engineering and Industrial Engineering Departments of the university. Within the framework of the project, which serves the purpose of supporting the solution of existing environmental problems caused by the activity of the oil and gas industry in Azerbaijan, the teaching staff of the above-mentioned department of BEU carried out relevant research.
At the seminar, all the researches carried out by other scientific-research institutes in the direction of "Environmental restoration in Azerbaijan" were reviewed, and a broad exchange of ideas was held.
It should be noted that the team led by the coordinator of the project, professor Luca di Palma, representatives of the National Erasmus Office in Azerbaijan and the higher educational institutions that are partners of the project in our country participated in the opening of the seminar hosted by the Baku Higher Oil School.