Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Pekin Kimya Texnologiya Universiteti (PKTU) arasında həyata keçirilən əməkdaşlıq çərçivəsində ölkəmizdə səfərdə olan Çin Xalq Respublikasından doktorantlar, eləcə də professor-müəllim heyəti bir sıra ali təhsil müəssisələri və sənaye qurumlarını ziyarət ediblər.
Səfər çərçivəsində qonaqlar Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayevlə görüşüblər. Görüşdə elmi və akademik əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib. PKTU nümayəndə heyəti həmçinin BDU-nun laboratoriyaları, universitetdə həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri ilə də tanış olub.
Daha sonra çinli qonaqlar Azərbaycan Texniki Universitetinə (AzTU) baş çəkib. Burada beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektor Fariz Məmmədov universitetin fəaliyyəti, tədris və tədqiqat infrastrukturu barədə ətraflı məlumat verib. Doktorantlar öz araşdırmalarını təqdim edib, həmkarları ilə fikir mübadiləsi aparıblar.
Səfər proqramı çərçivəsində qonaqlar SOCAR-ı, Abşeron Keramika Fabrikini də ziyarət edərək müəssisələrin istehsal prosesi ilə yaxından tanış olublar.
Qeyd edək ki, səfər zamanı BMU-da PKTU ilə birgə “Mühəndislik tətbiqlərinin Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə təsiri” mövzusunda beynəlxalq elmi-praktik seminar da keçirilib. Seminar bu ilin aprel ayında iki universitet arasında imzalanan əməkdaşlıq müqaviləsi əsasında təşkil olunub.

Chinese doctoral students visit a number of higher education institutions and organizations
Within the framework of cooperation between Baku Engineering University (BEU) and Beijing University of Chemical Technology (BUCT), doctoral students from the People's Republic of China, as well as faculty members visiting our country, have visited a number of higher education institutions and industrial organizations.
During the visit, the guests met with Elchin Babayev, Rector of Baku State University (BSU). The meeting discussed prospects for the development of scientific and academic cooperation. The BUCT delegation also familiarized themselves with BSU's laboratories and the scientific research activities carried out at the university.
Subsequently, the Chinese guests visited Azerbaijan Technical University (AzTU). Vice-Rector for International Relations Fariz Mammadov provided detailed information about the university's activities, educational and research infrastructure. The doctoral students presented their research and exchanged ideas with their colleagues.
Within the framework of the visit program, the guests also visited SOCAR and the Absheron Ceramics Factory, becoming closely acquainted with the production processes of the enterprises.
It should be noted that during the visit, an international scientific-practical seminar on "The Impact of Engineering Applications on Sustainable Development Goals" was held jointly with BUCT at BEU. The seminar was organized based on the cooperation agreement signed between the two universities in April of this year.