Bu ildən etibarən Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) ilk dəfə olaraq təkrar ali təhsil almaq imkanı yaradılıb.
2024/2025-ci tədris ili üzrə təkrar ali təhsil almaq üçün universitetə sənəd qəbulu ümumilikdə 36 ixtisas üzrə aparılır.
Təkrar ali təhsil almaqda BMU-ya üstünlük verənlər üçün geniş seçim imkanları mövcuddur. Qəbul əyani və qiyabi formada olmaqla yanaşı, Azərbaycan və ingilis dillərində həyata keçirilir.
İxtisaslar və digər məlumatlarla daha ətraflı aşağıdakı link vasitəsilə tanış olmaq mümkündür: https://beu.edu.az/az/page/tekrar-ali-tehsil-400/
Təkrar ali təhsilə tələbə qəbulu Azərbaycan Respublikası Elm və Təhsil Nazirliyinin https://portal.edu.az elektron portalı vasitəsilə gerçəkləşdirilir. Portal vasitəsilə müraciətin cari statusu, müsahibə və imtahanlara dair məlumatlar əldə etmək, eləcə də təhsil haqqını ödəmək olar.

SInce this year, BEU announces admission to repeated higher education
Starting from this year, for the first time at Baku Engineering University (BEU), the opportunity for repeated higher education has been created.
For the 2024/2025 academic year, admission to the university for repeated higher education is conducted in 36 specialties in total.
There are a wide range of options for those who prefer BEU to continue their higher education. In addition to full-time and part-time education, admission is carried out in Azerbaijani and English languages.
Specializations and other information can be found in more detail through the following link: https://beu.edu.az/az/page/tekrar-ali-tehsil-400/
Student admission to secondary higher education is carried out through the electronic portal of the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan https://portal.edu.azThrough the portal, you can get information about the current status of the application, interview and exams, as well as pay the tuition fee.