BMU tələbələri “Azercell Telecom” MMC-də ekskursiyada olub
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) radiotexnika və telekommunikasiya mühəndisliyi ixtisası üzrə təhsil alan bir qrup tələbəsi “Azercell Telecom” MMC-də ekskursiyada olub.
Universitetin Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının əməkdaşları-dosent Elçin Gözəlov və  baş müəllim Fəxrəndə Məmmədovanın rəhbərliyi ilə baş tutan ekskursiyanın əsas məqsədi  tələbələri MMC ilə əyani tanış etmək, eləcə də mütəxəssislərdən mobil rabitə sistemlərinə aid biliklər almaq, onların tövsiyələrini dinləmək olub.
“Azercell Telecom” MMC-nin Şəbəkə texnologiyaları departamentinin Keyfiyyətə nəzarət və hesabat bölümünün rəhbəri Rövşən Məmmədov tələbələrə strukturla bağlı zəruri bilgiləri çatdırdıqdan sonra mobil rabitənin təşkili haqqında geniş təqdimatla çıxış edib. Təqdimat zamanı mobil rabitənin təşkil olunması, şəbəkə elementləri, iş prinsipi, müxtəlif texnologiyalar, onların inkişaf tendensiyası və üstünlükləri, ən son texnoloji yeniliklərin tətbiqi, müştərilərin artan tələblərinin qarşılanması mexanizmi kimi məsələrlə bağlı ətraflı məlumat verilib. Tələbələrə qurumun baza və ötürücü stansiyaları, səs və verilənlər xidməti, şəbəkənin xidmət keyfiyyətinə nəzarət sistemləri haqqında da informasiyalar təqdim olunub, onları maraqlandıran suallar cavablandırıb.
Daha sonra tələbələr mobil operatorun struktur bölmələrində əməkdaşlar üçün yaradılmış şəraitlə, gələcəkdə onları gözləyən peşə imkanları ilə tanış olublar.

A group of students of Baku Engineering University (BEU) majoring in radio engineering and telecommunication engineering went on an excursion to "Azercell Telecom" LLC.
The main purpose of the excursion, which was led by staff members of the Department of automation, telecommunications and energy of the university, associate professor Elchin Gozalov and head teacher Fakhranda Mammadova, was to familiarize the students with LLC, as well as to get knowledge about mobile communication systems from experts and listen to their recommendations.
Rovshan Mammadov, Head of Quality Control and Reporting Department of Network Technologies Department of "Azercell Telecom" LLC, delivered a comprehensive presentation on the organization of mobile communication after providing the students with the necessary information about the structure. During the presentation, detailed information was provided on issues such as the organization of mobile communication, network elements, working principle, various technologies, their development trends and advantages, the application of the latest technological innovations, and the mechanism for meeting the growing demands of customers. The students were presented with information about the institution's base and transmission stations, voice and data service, network service quality control systems, and answered their questions.
Later, the students got acquainted with the conditions created for employees in the structural divisions of the mobile operator, and the professional opportunities that await them in the future.