Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev ali təhsil ocağının oğlanlar yataqxanasında yaşayan tələbələrlə görüşüb.
Aidiyyəti struktur bölmələrinin rəhbərlərinin iştirak etdiyi görüşdə çıxış edən rektor tələbələrin yataqxana ilə təminatının mövcud durumundan bəhs edib. Universitetdə oğlan və qızlar üçün 300 nəfərlik iki yataqxananın fəaliyyət göstərdiyini bildirən Yaqub Piriyev hər iki binadakı şəraitlə yerindəcə tanış olduğunu vurğulayıb.
Yataqxanalarda şəraitin ümumilikdə qənaətbəxş olduğunu deyən rektor bununla belə, hazırki durumla bağlı vəziyyəti burada yaşayan tələbələrdən dinləmək üçün görüşün təşkil olunduğunu deyərək, tələbələri mövcud problemlərin müzakirəsində aktiv olmağa çağırıb.
Görüşdə yataqxanada qalan yerli və əcnəbi tələbələr onları narahat edən məsələlərə toxunub, rəy və təkliflərini bildiriblər. Səmimi mühitdə keçən görüşdə rektor yataqxana binasında göstərilən xidmətlərdən istifadədə məmnunluq səviyyəsi ilə bağlı tələbələrin fikirləri, həmçinin qayğı və ehtiyacları ilə maraqlanıb.
Tələbələri narahat edən bəzi məsələlər yerindəcə araşdırılıb və onların həlli istiqamətində müvafiq tədbirlərin görülməsi üçün aidiyyəti üzrə tapşırıqlar verilib. Araşdırma tələb edən bəzi təkliflər isə qeydə alınıb.
Yaqub Piriyev, eyni zamanda müvafiq strukturların rəhbərlərinə yataqxanada qalan əcnəbi tələbələrə daha həssas yanaşmağı, onların bütün problemlərinin həllinə yardım etməyi tapşırıb.
Görüşdə çıxışlar zamanı tələbələrin asudə vaxtlarının daha səmərəli təşkili üçün görüləcək işlərdən də bəhs olunub, həmçinin təhlükəsizlik, nizam-intizama ciddi riayət edilməsi, qida təhlükəsizliyi məsələlərinin daim diqqət mərkəzində saxlanılması vurğulanıb.
Sonda tələbələr belə bir görüşün təşkilinə görə universitetin rəhbərliyinə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev has met with students living in the boys' dormitory of the higher educational institution.
Speaking at the meeting attended by the heads of the relevant structural divisions, the rector talked about the current situation of students' accommodation. Noting that the university has two dormitories for boys and girls for 300 people, Yagub Piriyev emphasized that he was familiar with the conditions in both buildings.
Stating that the conditions in the dormitories are generally satisfactory, the Rector added that a meeting was organized to listen to the current situation from the students living here, and called the students to be active in discussing the current problems.
At the meeting, local and foreign students staying in the dormitory touched on the issues that concern them, expressed their opinions and suggestions. The rector was interested in the opinions of students regarding the level of satisfaction in using the services provided in the dormitory building, as well as their concerns and needs at the meeting held in a friendly environment.
Some issues of concern to the students were investigated on the spot and relevant tasks were given to take appropriate measures to solve them. Some proposals requiring investigation have been registered.
Moreover, Yagub Piriyev instructed the heads of the relevant structures to be more sensitive to the foreign students staying in the dormitories and help solve all their problems.
During the speeches at the meeting, the work to be done for the more efficient arrangement of students' leisure-time activities was also discussed, as well as the strict observance of safety, order, and food safety issues were emphasized.
At the end, the students expressed their gratitude to the university administration for organizing such a meeting.