Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) tələbələrindən ibarət “Vooshii” komandası Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş “Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsində III yerə layiq görülüb.
Universitetin rektoru, professor Havar Məmmədov sözügedən layihədə uğurla çıxış edən müəllim və tələbələrlə görüşüb.
Məlumat üçün bildirək ki, ötən gün layihə çərçivəsində ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunan “100 illiyin gələcəyi” adlı tədbir keçirilib və qaliblər mükafatlandırılıb. Müxtəlif dövlət qurumlarının nümayəndələri, sahə üzrə peşəkar mentorlar, təlimçilər və digər qonaqların iştirak etdiyi tədbirdə adıçəkilən Agentliyin sədri Ülvi Mehdiyev, elm və təhsil naziri Emin Əmrullayev və başqaları çıxış ediblər. Tədbir çərçivəsində rektor Havar Məmmədova innovasiya ekosisteminə dəstək olan universitet rektoru kimi “Səmərəli əməkdaşlığa görə” Azərbaycan Respublikasının medalı təqdim olunub.
BMU komandasının üzvləri ilə görüşdə Havar Məmmədov əsas məqsədi innovasiya sahəsində kadr potensialının artırılması, təhsildə innovasiya fəaliyyətinin dəstəklənməsi olan “Gələcək üçün bacarıqlar” layihəsinin önəmindən danışıb. Rektor innovativ ideyalarını inkişaf etdirmək üçün təhsil prosesində tələbələrə dəstək göstərilməsi və onların ölkəmizin texnoloji inkişafında önəmli rol oynayan kəşf, ixtira sahəsinə yönləndirilmələri kimi hədəfləri qarşısına qoyan layihədə “Vooshii” ilə yanaşı, BMU tələbələrindən ibarət digər komanda - “Təmiz Xəzər”in startup ideyası ilə çıxış etdiyini bildirib. Tələbələri, həmçinin layihənin “Mentorluq” proqramını müvəffəqiyyətlə başa vuran universitetin Pedaqoji fakültəsinin müəllimi Nərmin İsmayılovanı təbrik edən Havar Məmmədov onlara gələcək fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıb.
Görüşdə II Tusi İnkubasiya proqramının startapı olan ”Vooshii”nin ideya müəllifi və eyniadlı komandanın rəhbəri, BMU-nun Pedaqoji fakültəsinin Riyaziyyat və informatika müəllimliyi ixtisası üzrə (tədris ingilis dili) tələbəsi Kəklik Hacıyeva layihənin böyük maraqla qarşılandığını qeyd edib. BMU tələbəsi komandanın digər üzvləri, eyni zamanda qurğu haqda ətraflı məlumat verib.

BEU Rector Havar Mammadov meets with students who succeed in "Skills for the Future" project
"Vooshii" team consisting of students of Baku Engineering University (BEU) has been awarded the 3rd place in the "Skills for the Future" project organized by the "Innovations Center" of the State Agency for Citizen Services and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan.
Rector of the university, professor Havar Mammadov met with teachers and students who successfully participated in the said project.
Of note, yesterday within the framework of the project, an event dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev was held and the winners were awarded. The Chairman of the Agency Ulvi Mehdiyev, the Minister of Science and Education Emin Amrullayev and others spoke at the event, which was attended by representatives of various state institutions, professional mentors, trainers and other guests. Within the framework of the event, Rector Khavar Mammadov was presented with the medal of the Republic of Azerbaijan "For effective cooperation" as the rector of the university supporting the innovation ecosystem.
At the meeting with the members of the BEU team, Havar Mammadov spoke about the importance of the "Skills for the Future" project, the main goal of which is to increase the capacity of personnel in the field of innovation and support innovation activities in education. The Rector added that along with "Vooshii", another team of BEU students, "Tamiz Khazar", presented the startup idea in the project, which aims to support students in the educational process in order to develop their innovative ideas, and to direct them to the field of discovery and invention, which plays an important role in the technological development of our country. Havar Mammadov congratulated the students, as well as Narmin Ismayilova, teacher of the Pedagogical Faculty of the university, who successfully completed the "Mentoring" program of the project, and wished them success in their future activities.
At the meeting, Kaklik Hajiyeva, the idea author of "Vooshii", a startup of the II Tusi Incubation program, and the head of the same team, a student of the Pedagogical Faculty of BEU, majoring in Mathematics and Informatics Education (teaching English), noted that the project was met with great interest. The BEU student gave detailed information about the device, along with other members of the team.