Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) abituriyentlər və yuxarı sinif şagirdləri üçün keçirdiyi maarifləndirici tədbirlərin davamı olaraq növbəti görüş Sumqayıt şəhərində təşkil edilib.
Qonaqları salamlayan 23 nömrəli tam orta məktəbin tərbiyə işləri üzrə direktor müavini Nərminə Hacıyeva məkan olaraq belə bir görüşün təmsil etdiyi məktəbdə baş tutmasından məmnunluğunu dilə gətirib, eyni zamanda BMU-nun professor-müəllim heyətini tədbir iştirakçılarına təqdim edib.
BMU haqqında tanıtım videoçarxı nümayiş olunduqdan sonra universitetin tədris işləri üzrə prorektoru Həmzağa Orucov çıxış edib. O, universitetin maddi-texniki bazası, laboratoriyaları, xüsusilə bu yaxınlarda istifadəyə verilən Kibertəhlükəsizlik laboratoriyası, yenilənən auditoriyaları, habelə akademik mühiti, beynəlxalq əlaqələri, ikili diplom proqramı barədə məlumat verib. Bildirib ki, BMU-da ingilis dilinə üstünlük verən tədris sistemi mövcuddur, xarici universitetlərlə tələbə mübadiləsi aparılır.
Universitetdə tədris olunan və bu il açılan yeni ixtisasları vurğulayan prorektor abituriyentlərin diqqətini düzgün ixtisas və həmin ixtisas üzrə ən yaxşı təhsil verən universitet seçiminin vacibliyinə cəlb edib. BMU-da əmək bazarının tələblərinə cavab verən mütəxəssis kimi formalaşmaq üçün geniş imkanların mövcud olduğunu deyən Həmzağa Orucov qeyd edib ki, ali təhsil ocağında istedadlı tələbələrə hərtərəfli dəstək var və bu istiqamətdə müxtəlif layihələr reallaşdırılır. Universitetdə idman, sosial-mədəni fəaliyyətlərlə zəngin tələbə həyatının olmasını nəzərə çatdıran prorektor tələbələrin inkişafına təkan olan, asudə vaxtlarının səmərəli təşkilinə xidmət edən tələbə təşkilatları və klublarının fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Tələbələrin yataqxana ilə (oğlanlar və qızlar) təminatından da danışan Həmzağa Orucov abituriyentlərə gələcək tələbə həyatlarında uğurlar arzulayıb.
İnteraktiv formada davam edən görüşdə Mühəndislik fakültəsinin dekanı Hüseyn Mirzəyev, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin dekanı Nəsimi Kamalov, Avtomatika, telekommunikasiya və energetika kafedrasının müdiri Ramiz Hümbətov, kafedranın professoru İslam İslamov, Mexanika mühəndisliyi kafedrasının müdiri Asif Quliyev, Kimya-biologiya kafedrasının baş müəllimi Elşad Yunusov, Müəssisələrlə əlaqələr və karyera departamentinin baş mütəxəssisi Adil Vəliyev, Kompüter və informasiya texnologiyaları kafedrasının baş müəllimi Ülviyyə Qasımova çıxış ediblər.
Çıxışlarda bu ildən universitetdə “Biotexnologiya”, “Fizika”, “Kimya”, “Riyaziyyat”, “Nəqliyyat mühəndisliyi”, “Qida mühəndisliyi” və “Şərabçılıq” ixtisaslarının açıldığı, ümumilikdə 36 ixtisas üzrə bakalvr səviyyəsinə qəbul aparılacağı vurğulanıb. Həmçinin universitetin kampusu, texnoparkı, buradakı startap layihələri, həyata keçirilən elmi-tədqiqat işləri barədə məlumat verilib, şagirdləri maraqlandıran suallara aydınlıq gətirilib.

As a continuation of educational events held by Baku Engineering University (BУU) for applicants and senior students, the next meeting has been organized in Sumgait city.
Welcoming the guests, Narmina Hajiyeva, the deputy director for educational affairs of secondary school No. 23, expressed her satisfaction that such a meeting took place in the school she represents as a venue, and at the same time introduced the professors and teachers of BEU to the participants of the event.
After the promotional video about BEU was shown, Hamzaga Orujov, vice-rector for academic affairs of the university, gave a speech. He gave information about the university's material and technical base, laboratories, especially the Cyber Security laboratory, which was put into use recently, updated auditoriums, as well as academic environment, international relations, dual diploma program. He noted that BEU has a teaching system that prefers the English language, student exchange with foreign universities is carried out.
Emphasizing the new specialties taught at the university and opened this year, the vice-rector drew the attention of the applicants to the importance of choosing the right specialty and the university that provides the best education in that specialty. Mentioning that there are ample opportunities to become a specialist who meets the requirements of the labor market at BEU, Hamzaga Orujov noted that there is comprehensive support for talented students at the higher educational institution and various projects are being implemented in this direction. Noting that the university has a rich student life with sports, social and cultural activities, the vice-rector said that there are student organizations and clubs that stimulate the development of students and serve to organize their free time effectively. Talking about providing students with a dormitory (boys and girls), Hamzaga Orujov wished the applicants success in their future student life.
In the interactive meeting, Dean of the Faculty of Engineering Huseyn Mirzayev, Dean of the Faculty of Economics and Management Nasimi Kamalov, Head of the Department of Automation, Telecommunications and Energy Ramiz Khumbatov, Professor of the Department Islam Islamov, Head of the Department of Mechanical Engineering Asif Guliyev, Senior Lecturer of the Department of Chemistry and Biology Elshad Yunusov, chief specialist of the Department on work with enterprises and career Adil Valiyev, and Ulviyya Gasimova, senior lecturer of Computer and Information Technologies department, spoke.
In the speeches, it was emphasized that the "Biotechnology", "Physics", "Chemistry", "Mathematics", "Transport engineering", "Food engineering" and "Winemaking" specialties have been opened at the university, and admission to the bachelor's level will be held in a total of 36 specialties. Information was also given about the university's campus, technology park, start-up projects, scientific research works, and questions of interest to the students were clarified.