BMU-nun professor-müəllim heyəti abituriyentlərlə görüşüb
Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin dəstəyi, Bakı Mühəndislik Universiteti və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin birgə təşkilatçılığı ilə abituriyentlərlə ümumşəhər görüşü keçirilib.
Rayon üzrə müvafiq qruplara imtahan verən abituriyentlərin iştirak etdiyi görüşdə öncə şəhidlərimizin əziz xatirəsi yad olunub, ardınca BMU haqqında tanıtım videosu nümayiş etdirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən Abşeron rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Gülnar Rəhimova Azərbaycanda dövlət səviyyəsində gənclərə göstərilən diqqət və qayğıdan, onların təhsil almaları üçün yaradılan əlverişli şəraitdən, bu istiqamətdə həyata keçirilən müxtəlif proqramlardan bəhs edib.
İcra başçısının müavini tarixi Zəfərə imza atmış Azərbaycanın gələcək inkişafında gəncliyin üzərinə düşən vəzifələri vurğulayıb. Eyni zamanda qalib ölkənin vətəndaşları kimi həyatlarının ən gözəl dövrünə qədəm qoyan gəncliyin daha səylə çalışmalı olduğunu önə çəkərək, onların Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda aparılan böyük bərpa-quruculuq işlərinə töhfə vermək üçün yüksəkixtisaslı kadrlar kimi yetişmələrinin vacibliyini bildirib.
Bugünkü görüşün önəminə diqqət çəkən Gülnar Rəhimova çıxışının sonunda BMU-nun heyətini təqdim edib və abituriyentləri fəal olmağa, görüşdən maksimum bəhrələnməyə çağırıb.
BMU-nun sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə abituriyentləri salamlayıb, onlara gələcək tələbə həyatında uğurlar arzulayıb. Prorektor Abşeron rayonu ərazisində yeganə ali təhsil müəssisələri olan BMU-da tədris olunan və açılan yeni ixtisaslar, universitetin müasir maddi-texniki bazası, yeni istifadəyə verilən Kibertəhlükəsizlik və digər laboratoriyaları barədə abituriyentlərə ətraflı məlumat verib. İngilis dilində tədrisin üstünlük təşkil etdiyi BMU-da əmək bazarının tələblərinə cavab verən mütəxəssis kimi formalaşmaq üçün müasir çağırışlarla ayaqlaşan geniş imkanların olduğunu bildirən Bayram Hüseynzadə eləcə də, universiteti bitirən məzunların işlə təminatı istiqamətində əldə olunan uğurlu nəticələrə diqqət çəkib.
Prorektor BMU-da istedadlı tələbələrə verilən hərtərəfli dəstəkdən, bu istiqamətdə gerçəkləşdirilən layihələrdən, tələbə təşkilatları və klubların fəaliyyətindən, xüsusilə universitetdə nadir rast gəlinən rəhbər heyətlə tələbə arasındakı səmimi atmosferdən də danışıb. Bununla yanaşı, hazırda iki müasir yataqxanaya (oğlanlar və qızlar) malik BMU-nu seçməyin digər üstünlüklərinə toxunub.
Sonda Bayram Hüseynzadə belə bir görüşün təşkilinə görə Abşeron rayon İcra Hakimiyyətinin və Abşeron-Xızı Regional Təhsil İdarəsinin rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib.
Sonra tədbirdə BMU-nun Memarlıq və inşaat fakültəsinin dekanı Afər Əlifov, Memarlıq və şəhərsalma kafedrasının müdiri Sabir Orucov, Dizayn kafedrasının müdiri Vaqif Məmmədov, Riyaziyyat və informatika kafedrasının baş müəllimi Bəhman Məmmədov, Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Ləman Şərifova ayrı-ayrı mövzularda təqdimatlarla çıxış ediblər.
İnteraktiv formatda davam edən görüşdə abituriyentlərin suallarına aydınlıq gətirilib, onlara BMU haqqında məlumatları özündə əks etdirən bukletlər paylanılıb.

A city-wide meeting with applicants has been held with the support of Absheron District Executive Authority, Baku Engineering University and Absheron-Khizi Regional Education Department.
At the meeting attended by the applicants taking the exams for the relevant groups in the region, first the dear memory of our martyrs was commemorated, and then a promotional video about BEU was demonstrated.
Delivering the opening speech, the deputy head of Absheron district executive power Gulnar Rahimova spoke about the attention and care given to young people at the state level in Azerbaijan, the favorable conditions created for their education, and various programs implemented in this direction.
The deputy head of the executive stressed the responsibilities of the youth in the future development of Azerbaijan, which has signed a historic victory. Moreover, highlighting the fact that the youth who are entering the best period of their lives as citizens of the victorious country should work harder, he expressed the importance of their training as highly qualified personnel to contribute to the great restoration and construction works carried out in Karabakh and Eastern Zangezur.
Drawing attention to the importance of today's meeting, Gulnar Rahimova introduced the BEU staff at the end of her speech and urged the applicants to be active and get the most out of the meeting.
Bayram Huseynzada, Vice-rector for social issues and public relations of BEU, greeted the applicants and wished them success in their future student life. The vice-rector gave detailed information to the applicants about the new specialties taught and opened at BEU, which is the only higher education institution in Absheron region, the modern material and technical base of the university, newly opened Cyber Security and other laboratories. Bayram Huseynzada stated that there are ample opportunities to develop as a specialist who meets the demands of the labor market at BEU, where English is the predominant language of instruction, and he also drew attention to the successful results achieved in the direction of job security for graduates who graduated from the university.
The vice-rector spoke about the comprehensive support given to talented students at BEU, the projects implemented in this direction, the activities of student organizations and clubs, and the friendly atmosphere between the management staff and students, which is rare in the university. Besides, he touched on other advantages of choosing BEU, which currently has two modern dormitories(boys and girls).
At the end, Bayram Huseynzada expressed his gratitude to the leadership of the Absheron District Executive Authority and the Absheron-Khizi Regional Education Department for organizing such a meeting.
Later, at the event, the dean of the Faculty of Architecture and Construction of BEU Afar Alifov, the head of the Department of Architecture and Urban Planning Sabir Orujov, the head of the Department of Design Vagif Mammadov, the head teacher of the Department of Mathematics and Informatics Bahman Mammadov, the chairman of the Student Union Committee Laman Sharifova made presentations on different topics.
During the meeting, which was held in an interactive format, the questions of the applicants were clarified, and booklets containing information about BEU were distributed to them.