BMU-nun müəllim və tələbə heyəti təlim-tədris ekskursiyasında olublar
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) müəllim və tələbə heyəti “Azertexnolayn” MMC-də təlim-tədris ekskursiyasında olublar.
BMU-nun Mexanika mühəndisliyi kafedrasının müdiri Asif Quliyev, kafedranın əməkdaşları Natiq Rzayev və Vurğun Qəhrəmanovun rəhbərliyi ilə mexanika mühəndisliyi və maşın mühəndisliyi ixtisasları üzrə təhsil alan I və III kurs tələbələrinin iştirak ediyi ekskursiya “Materialşünaslıq” və “Tökmə istehsalının əsasları” fənləri üzrə praktiki dərsin istehsalat şəraitində tətbiqi məqsədilə reallaşdırılıb.
MMC-nin məsul şəxsləri BMU heyətinə zavod haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, sənaye sahəsində mühüm layihələr həyata keçirən “Azərtexnolayn” ölkəmizdə sənaye infrastrukturunun inkişafı, mövcud potensialın daha da möhkəmlənməsi və müasirləşməsi istiqamətində mühüm rol oynayır. Şirkətin nəzdində yaradılan polad boru, politilen məmulatlar, texniki avadanlıqlar və çuqun tökmə zavodlarında istehsal edilən mallar dünyanın bir çox ölkələrinə ixrac olunur.
Ekskursiya zamanı istehsalat sahələri ilə tanış olan tələbələr fənn müəllimi və MMC-nin işçilərinin təlimatı ilə “Yığma sexində” siyirtmələrin yığım prosesini izləyib, “Çuqun tökmə” sexində tədris proqramına uyğun praktiki dəslər keçiblər.
BMU ilə “Azərtexnolayn” arasında əməkdaşlığa əsasən, növbəti tədris illərində sözügedən ixtisaslar üzrə müvafiq fənlərdən bəzi praktiki dərs və seminarların MMC-də təşkili nəzərdə tutulur.

Faculty and student staff of BEU on an educational excursion
The faculty and student staff of Baku Engineering University (BEU) have visited "Azertechnoline" LLC on an educational excursion.
The excursion, attended by students of the first and third year majoring in mechanical engineering and machine engineering under the guidance of Asif Guliyev, head of the Department of Mechanical Engineering of BEU, department employees, Natig Rzayev and Vurgun Gahramanov, was carried out in order to apply the practical lesson on the subjects "Materials Science" and "Fundamentals of Casting" in production conditions.
Officials of LLC gave detailed information about the plant to BEU staff. It was noted that "Azertechnoline", which implements important projects in the field of industry, plays an important role in the direction of the development of industrial infrastructure in our country, further strengthening and modernization of the existing potential. Steel pipes, polyethylene products, technical equipment and goods produced in cast iron foundries created by the company are exported to many countries of the world.
During the excursion, the students, who got acquainted with the production areas, watched the process of assembling drawers in the "Assembly workshop" under the guidance of the subject teacher and LLC employees, and took practical lessons in accordance with the curriculum in the "Cast Iron" workshop.
According to the cooperation between BEU and "Azertechnoline", it is planned to organize some practical classes and seminars in the relevant subjects in the mentioned specialties in LLC in the next academic years.