Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin müxtəlif ixtisaslarından məzun olan bir qrup tələbəsi də təhsilini dünyanın tanınmış və nüfuzlu universitetlərində davam etdirəcək.
Belə ki, BMU-nun 2023-cü tədris ilinin məzunları Telman Hacıyev, Ceyhun Bayramov, Hüseyn Nəsirov, Təvəkkül Fərəcov, Süleyman Süleymanov, Amin Nəməkfruş, Əli Kərimli, Fidan Həkimova, Usamin Haciyev, Emin Əliyev, Kənan İsmayıllı, Orxan Həsənzadə, İsmayıl İsgəndərli və Şəms Məhərrəmli “Gənclərin xarici ölkələrin nüfuzlu ali təhsil müəssisələrində təhsil almalarına dair 2022-2026-cı illər üçün Dövlət Proqramı”nın iştirakçısı seçiliblər.
T.Hacıyev magistratura səviyyəsi üzrə üzrə Ankara Siyasi Elmlər Universitetində (ixtisas Mülkiyyə), C.Bayramov Almaniyanın Bonn Universitetində (ixtisas İqtisadiyyat), H.Nəsirov Qazaxıstanın Əhməd Yəsəvi Universitetində (ixtisas Biznes), T.Fərəcov (ixtisas Maliyyə və mühasibat) və U.Haciyev (ixtisas İdarəetmə) isə Polşanın İqtisadiyyat və Humanitar Elmlər Universitetində davam etdirəcək.
Bundan əlavə, S.Süleymanov Litvanın Vytautas Magnus Universitetində (ixtisas Marketinq və beynəlxalq ticarət), A.Nəməkfruş Londonun Birkbeck Universitetində (ixtisas Biznes analitikası), Ə.Kərimli Polşanın Vistula Universitetində (ixtisas Maliyyə və mühasibat uçotu), F.Həkimova İtaliyanın Sapienza Universitetində (ixtisas Biznesin idarə edilməsi) təhsil almaq imkanı qazanıblar. Eyni zamanda, E.Əliyev (ixtisas Beynəlxalq biznes) və K.İsmayıllı (ixtisas Beynəlxalq biznes) Polşanın Biznes Universitetində, O.Həsənzadə Polşanın Vistula Universitetində (ixtisas Maliyyə və mühasibat uçotu), İ.İsgəndərli Almaniyanın Kiel Universitetində (ixtisas Rəqəmsal iqtisadiyyat), Ş.Məhərrəmli isə Almaniyanın Tübingen Universitetində (ixtisas İqtisadiyyat) magistratura səviyyəsi üzrə təhsillərini davam etdirəcəklər.
Bundan öncə xəbər verdiyimiz kimu, BMU-nun Mühəndislik, Memarlıq və inşaat, Pedaqoji fakültələrinin bir qrup tələbəsi də magistratura səviyyəsi üzrə Dövlət Proqramının iştirakçısı seçilib. Onlar təhsillərini Böyük Britaniyanın Nyukasl, Edinburq, Leeds kimi nüfuzlu ali təhsil ocaqlarında, həmçinin Finlandiyanın Helsinki Universitetində, Budapeşt Texnologiya və İqtisadiyyat Universitetində, Çex Texniki Universitetində, Nyu-York Universitetinində davam etdirəcəklər.

A group of students of Baku Engineering University (BEU) who graduated from various majors of the Faculty of Economics and Administrative Sciences will continue their education in well-known and prestigious universities of the world.
Thus, the graduates of the 2023 academic year of BEU, Telman Hajiyev, Jeyhun Bayramov, Huseyn Nasirov, Tavakkul Farajov, Suleyman Suleymanov, Amin Namakfrush, Ali Karimli, Fidan Hakimova, Usamin Hajiyev, Emin Aliyev, Kanan Ismayilli, Orkhan Hasanzade, Ismail Isganderli. and Shams Maharramli, were selected as participants of the "2022-2026 State Program for Young People to Study in Prestigious Higher Education Institutions of Foreign Countries".
T. Hajiyev will pursue his master's degree at the Ankara University of Political Sciences (majoring in Civil Engineering), J. Bayramov at the University of Bonn in Germany (majoring in Economics), H. Nasirov at the Ahmad Yasavi University in Kazakhstan (majoring in Business), T. Farajov (majoring in Finance and Accounting) and U. Hajiyev (major Management) at the Polish University of Economics and Humanities.
Furthermore, S. Suleymanov have had the opportunity to study at Vytautas Magnus University in Lithuania (major Marketing and International Trade), A. Namakfrush at Birkbeck University in London (major in Business Analytics), A. Karimli at Vistula University in Poland (major in Finance and Accounting), F. Hakimova at Sapienza University in Italy (specialty Business management). Moreover, E. Aliyev (specialized in International business) and K. Ismayilli (specialized in International business) will continue their studies at the master's level at the Business University of Poland, O. Hasanzade at the Vistula University in Poland (specialized in Finance and Accounting), I. Isganderli at the University of Kiel in Germany (specialized in Digital Economy), Sh. Maharramli at the University of Tübingen in Germany (majoring in Economics).
A group of students of BEU Engineering, Architecture and Construction, and Education faculties were selected as participants of the State Program at the master's level. They will continue their studies at prestigious higher education institutions such as Newcastle, Edinburgh, Leeds, as well as Helsinki University in Finland, Budapest University of Technology and Economics, Czech Technical University, and New York University.