Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Təcrübə şöbəsi və İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin bakalavr tələbələrinin təcrübə rəhbərləri arasında onlayn iclas keçirilib.
Təcrübə şöbəsinin müdiri Həzi Qasımov indiyə qədər görülən işlər barədə məlumat verərək qeyd edib ki, təcrübələrin təşkili üçün Müəssisələrlə əlaqələr və karyera departamenti ilə birlikdə ixtisasların istiqamətləri nəzərə alınmaqla 60-a yaxın müəssisəyə məktublar göndərilib. H.Qasımov pandemiya vəziyyəti davam etdiyi halda, təcrübələrin təşkilində yaranan çətinliklərin müəssisələrlə müzakirə edilərək aradan qaldırılması məsələsini xüsusilə vurğulayıb. Bildirib ki, təcrübələrin təşkili ilə əlaqədar iclaslar digər fakültələrdə də təşkil olunacaq.
Qeyd edək ki, İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsinin 2-ci kurs magistrantlarının elmi-tədqiqat təcrübəsi 2 dekabr 2020-ci il tarixində başa çatıb, elmi-pedaqoji təcrübələri isə 4 həftə olmaqla 30 dekabr 2020-ci ildə yekunlaşacaq. Payız semestrində təşkil olunan təcrübə proqramında Beynəlxalq iqtisadi münasibətlər, İstehsalat və xidmət sahələrinin iqtisadiyyatının idarə edilməsi (sahələr üzrə), Biznesin təşkili və idarə edilməsi, İstehsal sferasında mühasibat uçotu və audit, Dövlət strukturlarında menecment və Maliyyə menecmenti ixtisasları üzrə, ümumilikdə 60 magistrant iştirak edir.
Bakalavr təhsil pilləsində təhsil alan 4-cü kurs tələbələri isə yaz semestrində 14 həftəlik istehsalat təcrübəsinə göndəriləcək. BMU cari tədris ilində bəzi ixtisaslar üzrə, o cümlədən Mühəndis sistemlərinin tikintisi, Memarlıq, Şəhərsalma, Ekologiya, Sistem, Elektroenergetika, Proseslərin avtomatlaşdırılması, Maşın, Logistika və nəqliyyat texnologiyaları, Sənaye mühəndislikləri ixtisasları üzrə ilk məzunlarının təcrübə keçmələri üçün müvafiq müəssisələrlə əlaqələr qurmaqdadır.
2020/2021-ci tədris ilində İqtisadiyyat və idarəetmə fakültəsi üzrə 334 tələbə, Memarlıq və inşaat fakültəsi üzrə 109 tələbə, Mühəndislik fakültəsi üzrə 252 tələbə, Tərcümə (ingilis dili üzrə) fakültəsi üzrə 39 tələbə, cəmi 734 tələbə istehsalat təcrübəsinə göndəriləcək.
Pedaqoji fakültə üzrə 191 tələbənin də pedaqoji təcrübəyə göndərilməsi nəzərdə tutulur. Sonuncu kurs bakalavr tələbələrin təcrübələri isə 16 fevral – 25 may 2021-ci il tarixlərində baş tutacaq.
Məlumat üçün bildirək ki, bəzi müəssisələr təcrübə proqramları sahəsində BMU ilə yaxından əməkdaşlıq edirlər. Onlardan biri “Esma Sənaye Qrupu” müəssisəsidir. Bu müəssisə neft-mədən avadanlıqlarının idxalı və quraşdırılması sahəsində fəaliyyət göstərir. Hazırda tələbələrin təcrübəyə seçim mərhələsi davam edir. Təcrübəni müvəffəqiyyətlə başa vuran tələbələrə isə iş təklifi olunacaq.

734 BEU students to have internship
An online meeting has been held between the Internship Department of Baku Engineering University (BEU) and the internship supervisors of the bachelor's degree students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences.
Hazi Gasimov, the head of the Internship Department, informed about the works done so far, and noted that letters were sent to about 60 enterprises together with the Department of on work with enterprises and career, taking into account the directions of specialties. H.Gasimov stressed that if the pandemic situation continued, the difficulties in organizing the internships would be discussed with the enterprises. He added that meetings related to the organization of internships would be held at other faculties.
It should be noted that the research internship of the 2nd year master’s degree students of the Faculty of Economics and Administrative Sciences ended on December 2, 2020, and the scientific and pedagogical internship will end on December 30, 2020. A total of 60 graduate students are participating in the internship program in the fall semester in International Economic Relations, Economy and Management of Manufacturing and Service Sectors, Business Administration, Accounting and Audit in Production, Public Sector Management and Financial Management.
4th year undergraduate students will be sent to a 14-week internship in the spring semester. In the current academic year, BEU is establishing contacts with relevant institutions for internships in some specialties, including Engineering Systems and Pipeline Engineering, Architecture, Urban Planning, Ecology, Systems, Electricity, Process Automation, Machinery, Logistics and Transport Technologies, Industrial Engineering.
A total of 734 students will be sent to the production internship, including 334 students of Faculty of Economics and Administrative Sciences, 109 students of the Faculty of Architecture and Construction, 252 students of the Faculty of Engineering, 39 students of the Faculty of Translation (in English).
It is planned to send 191 students of the Education faculty for pedagogical internship. The last course of undergraduate students' internships will take place from February 16 to May 25, 2021.
It should be noted that some companies work closely with BEU in the field of internship programs. One of them is “Esma Industrial Enterprises”. This enterprise operates in the field of import and installation of oilfield equipment. At present, the selection stage of students for the internship is underway. Students who successfully complete the internship will be offered a job.