Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) Ümumi fənlər kafedrasının baş müəllimi, tarixçi alim, gənc tədqiqatçı Elnur Nəciyevin Qarabağın tarixinə dair müəllifi olduğu kitabların təqdimatı keçirilib.
Universitetin elm və innovasiya məsələləri üzrə prorektoru Ağası Məlikov tarixi faktlarla zəngin kitabların əhəmiyyətindən ətraflı bəhs edib. Bildirib ki, belə tədqiqatlar Qarabağın, onun tacı olan Şuşanın tarixi, mədəniyyəti ilə bağlı həqiqətlərin üzə çıxmasında mühüm rol oynayır. Prorektor, eyni zamanda BMU əməkdaşlarının bu istiqamətdə fəaliyyətinin, elmi yaradıcılıq işlərinin hər zaman universitet rəhbərliyi tərəfindən diqqətdə saxlanıldığını vurğulayıb.
Ümumi fənlər kafedrasının müdiri Hümeyrə Mustafayeva tarixi qələbə ilə başa çatan 44 günlük Vətən müharibəsindən sonra Qarabağla əlaqədar aparılan elmi araşdırmaların yeni çağırışlara uyğun daha da gücləndirilməsinin zəruriliyinə, bu baxımdan təqdimatı keçirilən əsərlərin önəminə diqqət çəkib.
Sonra kitablar barədə məlumatlar təqdim olunub. Bildirilib ki, tarixçi alimlər-Elnur Nəciyev və Ramin Əlizadənin həmmüəllifi olduqları “Qarabağın alban-qıpçaq tarixinə dair” adlı kitabda min ildən artıq mövcud olan Albaniya dövlətinin tarixi ilə bağlı gerçəkliklərin öyrənilməsi və tarixin erməni uydurmalarından təmizlənməsi istiqamətində mühüm faktlar əks edilib. “Şuşa ABŞ və Böyük Britaniya mətbuatında: 1827-1915-ci illərə aid qəzet materialları əsasında” adlı kitabda isə tarixçi alim Elnur Nəciyev Şuşa ilə bağlı 1827-1915-ci illərdə ABŞ və Böyük Britaniya mətbuatında dərc edilən seçilmiş materialları, 1905-1906-cı illərdə ermənilərin Azərbaycan türk-müsəlman əhalisinə qarşı törətdiyi soyqırımları, çar Rusiyasının Şuşada ruslaşdırma siyasəti və bu tədbiri pərdələmək üçün atdığı addımları oxuculara çatdırıblar. Qarabağla bağlı təqdim edilən növbəti dəyərli əsər- “K.A.Nikitin. Şuşa şəhəri və Şuşa qəzasının oçerki” isə (tərçümə və şərhlərin müəllifləri-Elnur Nəciyev, Günay Nəciyeva) Şuşa şəhərinin tarixi, coğrafi mövqeyi, təbiəti, əhalisi, daxili və xarici ticarət əlaqələri barədə maraqlı məlumatlar yer alıb. Təqdim edilən mənbə Azərbaycanın Qarabağ bölgəsinin mərkəzi-Şuşa şəhərinin tarixi, coğrafiyası, demoqrafiyası, iqtisadiyyatı ilə maraqlanan geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Daha sonra Elnur Nəciyevin də redaksiya heyətinin üzvü olduğu və akademik Yaqub Mahmudovun elmi redaktorluğu ilə nəşr edilmiş “Azərbaycan tarixi xəritələrdə” adlı ilk mükəmməl və geniş həcmli atlas təqdim olunub.

The presentation of books on the history of Karabakh authored by historian, scientist, young researcher Elnur Naciyev, the senior lecturer of the department of Social Sciences of Baku Engineering University (BEU) has been held.
Agasi Malikov, vice-rector for science and innovation issues of the university, spoke in detail about the importance of books rich in historical facts. He noted that such research plays an important role in uncovering the truths about the history and culture of Karabakh, its crown, Shusha. Moreover, the vice-rector emphasized that the activities of BEU employees in this direction, scientific creative works are always taken into consideration by the university administration.
Humeyra Mustafayeva, head of the department of general subjects, drew attention to the necessity of further strengthening the scientific research on Karabakh in accordance with new challenges after the 44-day Patriotic War, which ended with a historic victory, and the importance of the presented works in this regard.
Later, information about the books was presented. It was reported that the book "On the Albanian-Kipchak history of Karabakh" co-authored by historians Elnur Naciyev and Ramin Alizade contained important facts in the direction of studying the facts about the history of the Albanian state, which has existed for more than a thousand years, and cleaning history from Armenian fictions. In the book "Shusha in the US and Great Britain press: based on newspaper materials from 1827-1915" historian scientist Elnur Naciyev presents selected materials published in the US and Great Britain press in 1827-1915, 1905-1906 the genocides committed by the Armenians against the Turkish-Muslim population of Azerbaijan in the 1990s, the Russification policy of Tsarist Russia in Shusha and the steps taken to cover up this measure. The next valuable work presented about Karabakh is "K.A. Nikitin. Essay on the city of Shusha and the district of Shusha" (authors of the translation and comments - Elnur Naciyev, Gunay Naciyeva) contains interesting information about the history, geographical location, nature, population, internal and external trade relations of the city of Shusha. The presented resource is intended for a wide readership interested in the history, geography, demography, economy of the city of Shusha, the center of the Karabakh region of Azerbaijan.
Afterwards, the first perfect and extensive atlas called "Azerbaijan on historical maps" published under the scientific editorship of Academician Yagub Mahmudov, with Elnur Naciyev as a member of the editorial board, was presented.