Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) məzunu Nərmin Əliyeva Böyük Britaniyada BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasının Tərəflər Konfransının 29-cu sessiyası (COP29) ilə bağlı maarifləndirici tədbir təşkil edib.
Azərbaycan diasporunun dəstəyi ilə Qlazqoda baş tutan tədbirdə BMU məzunu və digər çıxış edənlər ölkəmizdə son illər ərzində ətraf mühitin qorunması, yaşıl enerji sahəsində görülən işlər haqda ətraflı danışıblar. Bu istiqamətdə ayrı-ayrı tədimatlardan sonra qonaqlara ətraf mühiti, yaşıllığı qorumaq məqsədilə hədiyyə olaraq toxum qutuları paylanılıb.
Bundan başqa, “Qlazqo” Azərbaycan Cəmiyyətinin dəstəyi ilə UNESCO-nun ənənəvi “Yay məktəbi” layihəsi çərçivəsində adıçəkilən cəmiyyətin üzvü, Dövlət Proqramı çərçivəsində Qlazqo Universitetində təhsil alan doktorant Samirə Həsənzadə tərəfindən iştirakçılar üçün Azərbaycan dili dərsi keçirilib. Əsas məqsəd ana dilimizi, zəngin mədəniyyət və tariximizi xarici tələbələr və elm nümayəndələrinə daha geniş tanıdılması olub. Tədbir çərçivəsində Azərbaycan mədəniyyəti ilə bağlı stend qurulub və ölkəmizin adət-ənənələrinin nümayişi həyata keçirilib.
Hazırda Qlazqo Universitetinində ikinci magistr təhsili alan N.Əliyeva, eyni zamanda, “Qlazqo” Azərbaycan Cəmiyyətinin sədri kimi fəaliyyət göstərir.

Narmin Aliyeva, a graduate of Baku Engineering University (BEU), has organized an educational event in Great Britain regarding the 29th session of UN Climate Change Conference (COP29).
At the event held in Glasgow with the support of the Azerbaijani diaspora, the BEU graduate and other speakers spoke in detail about the work done in the field of environmental protection and green energy in our country in recent years. In this direction, seed boxes were distributed as a gift to the guests in order to protect the environment and greenery after various renovations.
Moreover, with the support of the "Glasgow" Azerbaijan Society, an Azerbaijani language lesson was held for the participants by Samira Hasanzade, a member of the mentioned society within the framework of the traditional "Summer School" project of UNESCO and a doctoral student studying at the University of Glasgow under the State Program. The main goal was to make our native language, rich culture and history more widely known to foreign students and representatives of science. Within the framework of the event, a stand related to Azerbaijani culture was set up and the traditions of our country were demonstrated.
N. Aliyeva, who is currently studying for a second master's degree at the University of Glasgow, also works as the chairman of the "Glasgow" Azerbaijan Society.