BMU komandaları 50-ci ICPC müsabiqəsinin regional mərhələsində uğur qazanıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) 2 komandası “50-ci ICPC-Universitetlərarası Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin Azərbaycan üzrə regional mərhələsində uğur qazanıb.
Müsabiqənin Azərbaycan üzrə regional mərhələsi ICPC Azərbaycan İcması, ADA Universitetinin təşkilatçılığı və İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin tərəfdaşlığı ilə Azərbaycan Texniki Universitetində həyata keçirilib.
Azərbaycanın 20 ali təhsil müəssisəsindən 52 komandanın (hər biri üç tələbə və bir komanda rəhbərindən ibarət olmaqla) qatıldığı müsabiqədə, həmçinin məktəblilərdən ibarət 3 komanda iştirak edib.
Komandalara 5 saat ərzində 12 alqoritmik məsələni C++, Java və ya Python proqramlaşdırma dillərində həll etmək, bu həlləri avtomatik qiymətləndirmə sistemində sınaqdan keçirmək tapşırığı verilib.
Nəticələrə əsasən, 21 komanda, o cümlədən BMU-nun 2 komandası 15-17 dekabr 2025-ci il tarixlərində Gürcüstanın Tbilisi şəhərində keçiriləcək “50-ci ICPC – Universitetlərarası Beynəlxalq Proqramlaşdırma Müsabiqəsi”nin yarımfinal mərhələsində və Cənubi Qafqaz Açıq Çempionatında (komanda və fərdi nominasiyalar üzrə) iştirak etmək hüququ əldə edib.
Tədbir çərçivəsində İnformasiya texnologiyaları və proqramlaşdırma kafedrasının baş müəllimi Əli Həsənov ICPC Fondu tərəfindən “ICPC Qlobal İcması ilə Nümunəvi Əlaqə” mükafatına layiq görülüb.

BEU teams achieve success in regional stage of the 50th ICPC competition
Two teams from Baku Engineering University (BEU) have won the Azerbaijan regional stage of the “50th ICPC-International Collegiate Programming Contest”.
The Azerbaijan regional stage of the competition was held at Azerbaijan Technical University with the organization of the ICPC Azerbaijan Community, ADA University and the partnership of the Innovation and Digital Development Agency.
52 teams (each consisting of three students and one team leader) from 20 higher education institutions of Azerbaijan, as well as 3 teams consisting of schoolchildren, participated in the competition.
The teams were tasked with solving 12 algorithmic problems in C++, Java or Python programming languages ​​within 5 hours and testing these solutions in an automatic evaluation system.
Based on the results, 21 teams, including 2 teams from BEU, have qualified to participate in the semi-finals of the “50th ICPC-International Collegiate Programming Contest” and the South Caucasus Open Championship (in team and individual categories) to be held in Tbilisi, Georgia, on December 15-17, 2025.
As part of the event, Ali Hasanov, the senior lecturer of the Department of Information Technologies and Programming, was awarded the “Exemplary Communication with the ICPC Global Community” award by the ICPC Foundation.