Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) ilə Özbəkistanın Termez Mühəndislik-Texnologiya İnstitutunun rəhbər heyətləri arasında onlayn görüş keçirilib.
Görüşdə BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev Azərbaycan və özbək xalqları arasında çoxəsrlik tarixi dostluq, qardaşlıq əlaqələrinin mövcud olduğuna diqqət çəkib. Rektor bu əlaqələrin daha da inkişafında, dövlətlərarası münasibətlərin formalaşmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin müstəsna xidmətlərinin olduğunu vurğulayıb. Hazırda Prezident İlham Əliyevin və Prezident Şavkat Mirziyoyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan-Özbəkistan əlaqələrinin yüksək səviyyəyə çatdığını, strateji münasibətlərin daha da möhkəmləndiyini bildirən ali təhsil ocağının rəhbəri bütün sahələrdə fəal əməkdaşlığın həyata keçirildiyini deyib. Yaqub Piriyev Özbəkistanın işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində Mirzə Uluqbəy adına tam orta məktəb inşa etməsini, iki ölkə Prezidentlərinin iştirakı ilə istifadəyə verilməsini qardaşlıq, dostluq münasibətlərinin əyani göstəricisi olduğunu söyləyib. Eyni zamanda, hazırda dövlətimiz tərəfindən Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda “ağıllı şəhər” və “ağıllı kənd” konsepsiyasına uyğun olaraq gerçəkləşdirilən yenidənqurma və bərpa işləri barədə məlumat verib.
İki ölkə arasındakı mövcud əməkdaşlıqda təhsil sahəsinin də xüsusi çəkiyə malik olduğunu qeyd edən rektor BMU ilə Termez Mühəndislik-Texnologiya İnstitutu arasında qurulacaq əlaqələrin bu inkişafa əlavə töhfə verəcəyinə inandığını bildirib.
Sonra Yaqub Piriyev BMU-nun yaranma tarixi, universitet şəhərciyi, tədris istiqamətləri, tələbə, müəllim və professor heyəti, ixtisas, fakültə və kafedralar, təhsilin bakalavr, magistr və doktorantura pillələri üzrə mütəxəssis hazırlığı və s. məsələlər haqda ətraflı informasiyalar verib.
Termez Mühəndislik-Texnologiya İnstitutunun rektoru Ural Çoriyeviç Əhmədov da ölkələrimiz arasında qurulan dostluq, qardaşlıq və strateji tərəfdaşlıq əlaqələrinin inkişafının məmnunluq doğurduğunu ifadə edib. Rəhbərlik etdiyi ali təhsil müəssisəsinin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri, ixtisaslar və s. haqda görüş iştirakçılarını məlumatlandıran rektor BMU ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin qurulmasında maraqlı olduqlarını diqqətə çatdırıb.
Daha sonra görüşdə müxtəlif ixtisaslar üzrə (informasiya texnologiyaları, elektonika, elektrik, mexanika mühəndisliyi) əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, müəllim və tələbə mübadiləsinin təşkili, bəzi istiqamətlər üzrə əldə olunmuş müsbət təcrübələrin mübadiləsi kimi qarşılıqlı maraq doğuran məsələlər nəzərdən keçirilib. Tərəflər arasında mütəmadi səfərlərin təşkili, həmçinin İşçi Qrup səviyyəsində görüşlərin davam etdirilməsi qərara alınıb.

An online meeting has been held between Baku Engineering University (BEU) and the administrative staff of Termez Institute of Engineering and Technology of Uzbekistan.
At the meeting, Rector of BEU Yagub Piriyev drew attention to the existence of centuries-old historical friendship and fraternal relations between Azerbaijanis and Uzbeks. The Rector emphasized the outstanding services of Great Leader Heydar Aliyev in the further development of these relations and in the formation of interstate relations. Stating that Azerbaijan-Uzbekistan relations have reached a high level under the leadership of President Ilham Aliyev and President Shavkat Mirziyoyev, the head of the higher education institution added that active cooperation is being implemented in all fields. Yagub Piriyev pointed out that the construction of a full secondary school named after Mirza Ulugbey in the liberated city of Fuzuli, Uzbekistan, and its opening with the participation of the Presidents of the two countries are clear indicators of brotherly and friendly relations. Furthermore, he informed about the reconstruction and restoration works currently carried out by our state in Karabakh and East Zangezur in accordance with the concept of "smart city" and "smart village".
Noting that the field of education has a special importance in the existing cooperation between the two countries, the rector expressed his belief that the relations to be established between BEU and Termez Institute of Engineering and Technology will contribute to this development.
Later, Yagub Piriyev gave detailed information about the history of BEU, the university campus, educational directions, students, teachers and professors, specializations, faculties and departments, specialist training at the bachelor, master and doctoral levels of education, etc.
Rector of Termez Institute of Engineering and Technology Ural Choriyevich Ahmadov expressed his satisfaction with the development of friendship, brotherhood and strategic partnership relations established between our countries. Informing the participants of the meeting about the history of the higher educational institution he leads, directions of activity, specialties, etc, the Rector touched upon that they are interested in establishing cooperative relations with BEU.
Afterwards, at the meeting, issues of mutual interest such as the development of cooperation in various specialties (information technology, electronics, electrical, mechanical engineering), the organization of teacher and student exchange, and the exchange of positive experiences gained in some areas were considered. It was decided to organize regular visits between the parties, as well as to continue meetings at the Working Group level.