BMU ilə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi arasında əməkdaşlıq sənədi imzalanıb
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev Elm və Təhsil Nazirliyi yanında Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmov ilə görüşüb.
Son illərdə Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə peşə təhsilinin daha da inkişafının təmin edilməsi istiqamətində atılan mühüm addımlara diqqət çəkən rektor peşə təhsilinin prioritet istiqamət kimi müəyyən olunduğunu deyib. Yaqub Piriyev paytaxt Bakı ilə yanaşı, bölgələrdə də yeni, müasir tələblərə cavab verən peşə təhsili müəssisələrinin qurulduğunu bildirib.  Milli iqtisadiyyatın əsas sektorları üzrə kadr hazırlığında ali təhsil müəssisələri ilə yanaşı, peşə məktəblərinin də üzərinə müvafiq vəzifə və öhdəliklərin düşdüyünü söyləyən rektor bu istiqamətdə müəyyənləşdirilmiş hədəflərin təmin edilməsi üçün təhsilin müvafiq pillələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsinin əhəmiyyətini vurğulayıb.
BMU-nun Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi ilə səmərəli əməkdaşlığa hazır olduğunu deyən Yaqub Piriyev müasir maddi-texniki bazaya malik universitetdə əlaqələrin genişləndirilməsi üçün hər cür potensialın olduğunu ifadə edib.
Öz növbəsində peşə təhsilinə dövlət qayğısından ətraflı bəhs edən Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyinin direktoru Ceyhun Kərəmov peşə hazırlığında keyfiyyətin yüksəldilməsi istiqamətində qarşıda duran vəzifələri önə çəkib. Bəzi peşə sahələri üzrə elmi dəstəyə ehtiyacın olduğunu bildirən direktor bu baxımdan BMU ilə əməkdaşlığın qarşılıqlı faydalar verəcəyinə ümidvar olduğunu söyləyib və səylərin birləşdirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Ceyhun Kərəmov peşə təhsili və təlimi ilə bağlı prioritetlərdən danışıb, tədris planları və proqramlarının hazırlanmasında əməkdaşlığın, xüsusilə də sub-bakalavr dərəcəsi verən yüksək texniki peşə təhsili kontekstində vacibliyinə diqqət çəkib.
Sonra təhsilin ali pilləsi ilə peşə təhsili ixtisaslarında qarşılıqlı maraq yaradan məqamlarla bağlı geniş müzakirələr aparılıb, təkliflər səsləndirilib. Eyni zamanda, konkret ixtisaslar üzrə əməkdaşlıq, Agentliyin peşə təhsil mərkəzləri ilə tanışlıq nəzərdən keçirilib.
Müzakirələrdən sonra BMU ilə Peşə Təhsili üzrə Dövlət Agentliyi arasında “Əməkdaşlıq haqqında razılaşma” imzalanıb. Peşəkar və mühəndis kadrlarının hazırlanması sahəsində əməkdaşlığın qurulması və inkişafı məqsədi daşıyan sənəd bir çox mühüm istiqamətləri əhatə edir.

BEU and State Agency for Vocational Education sign cooperation document
Yagub Piriyev, rector of Baku Engineering University (BEU), has met with Jeyhun Karamov, director of the State Agency for Vocational Education under the Ministry of Science and Education.
Drawing attention to the important steps taken in the direction of ensuring the further development of vocational education under the leadership of President Ilham Aliyev, the rector said that vocational education is defined as a priority direction. Yagub Piriyev said that in addition to the capital Baku, vocational education institutions that meet new, modern requirements have been established in the regions as well. The rector said that in addition to higher education institutions, vocational schools also have relevant duties and responsibilities in personnel training for the main sectors of the national economy, and emphasized the importance of expanding cooperation between the relevant levels of education in order to ensure the goals set in this direction.
Emphasizing that BEU is ready for effective cooperation with the State Agency for Vocational Education, Yagub Piriyev said that the university with a modern material and technical base has all kinds of potential for expanding relations.
In his turn, speaking in detail about the state's care for vocational education, the director of the State Agency for Vocational Education Jeyhun Karamov highlighted the tasks ahead in the direction of improving the quality of vocational training. Stating that there is a need for scientific support in some professional fields, the director expressed his hope that cooperation with BEU would bring mutual benefits and noted the importance of combining efforts. Jeyhun Karamov also spoke about the priorities related to the creation of professional development programs, vocational education and training, and drew attention to their importance, especially in the context of higher technical vocational education that provides a sub-bachelor's degree.
Later, extensive discussions were held and suggestions were made regarding points of mutual interest in higher education and professional education specialties. Furthermore, cooperation on specific specialties, familiarization with vocational training centers of the Agency were considered.
After discussions, "Agreement on Cooperation" was signed between BEU and the State Agency for Vocational Education. The document aimed at establishing and developing cooperation in the field of training professional and engineering personnel covers many important directions.