Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev Macarıstanın John von Neumann Universitetinin nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Azərbaycan ilə Macarıstanın arasında ali səviyyədə mövcud olan dialoq, strateji tərəfdaşlıq əlaqələrini vurğulayan rektor dost ölkələrin Türk Dövlətləri Təşkilatı və digər beynəlxalq qurumlar çərçivəsində uğurla əməkdaşlıq etdiyini bildirib. İki ölkənin bir çox sahələrdə, eyni zamanda humanitar sahədə də səmərəli əməkdaşlığına diqqət çəkən Yaqub Piriyev “Stipendium Hungaricum” təqaüd proqramı çərçivəsində Macarıstanda Azərbaycan gənclərinin təhsil alması məqsədilə hər il 200 nəfərə təqaüd verildiyini bildirib.
Sonra rektor qonaqlara ali təhsil müəssisəsinin yaranma tarixi, tələbə-müəllim heyəti, ixtisas və fakültələr, qoşulduğu beynəlxalq proqram və layihələr, elmi-tədqiqat fəaliyyətinin istiqamətləri və s. haqda geniş məlumat verib.
Müəllim-tələbə mübadiləsi, elmi-tədqiqat layihələrində birgə iştirak kimi istiqamətlər üzrə gənc ali təhsil ocağı olan John von Neumann Universiteti ilə sıx əlaqələrin qurulması üçün böyük potensialın mövcudluğunu vurğulayan Yaqub Piriyev gələcək plan və yeniliklərdən, yeni ixtisaslar üzrə mümkün əməkdaşlıqdan söz açıb. Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad olunan Qarabağ və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən quruculuq işləri, “yaşıl enerji” layihələri barədə qonaqları məlumatlandıran rektor, həmçinin alternativ enerji mənbələrinin əldə edilməsi üzrə BMU-da tədqiqat işlərinin bərpası, ümumilikdə bu sahə üzrə birgə əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Nümayəndə heyəti adından çıxış edən John von Neumann Universitetinin tədris işləri üzrə prorektoru Norberta Saqi Azərbaycan-Macarıstan dostluq əlaqələrinin inkişafından, bu münasibətlərin təhsil sahəsi üzərindən daha da dərinləşdirilməsi üçün qarşılıqlı marağın və geniş imkanların olduğunu qeyd edib.
Universitetin elm üzrə prorektoru Zsolt Ferenc Kovacs, beynəlxalq əlaqələr üzrə müşaviri Erno Keskeni isə ali təhsil müəssisəsində icra olunan müxtəlif tədqiqat və layihələr, yeniliklər haqda məlumat veriblər.
Daha sonra BMU-nun Xarici əlaqələr və layihələrin idarəolunması şöbəsinin müdiri Nərmin Ələkbərova BMU haqda geniş təqdimatla çıxış edib.
Görüşdə iki ali təhsil ocağı arasında gələcək əlaqələrin əsas istiqamətləri nəzərdən keçirilib, əməkdaşlığın daha da gücləndirilməsi qərara alınıb.

Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev has met with the delegation of Hungarian John von Neumann University.
Emphasizing the high-level dialogue and strategic partnership relations between Azerbaijan and Hungary, the Rector noted that the friendly countries cooperate successfully within the framework of the Organization of Turkic States and other international institutions. Drawing attention to the effective cooperation of the two countries in many fields, as well as in the humanitarian field, Yagub Piriyev emphasized that within the framework of the "Stipendium Hungaricum" scholarship program, 200 people are given scholarships every year for the purpose of studying Azerbaijani youth in Hungary.
Later, the Rector gave extensive information about the history of the institution of higher education, the student-teacher staff, majors and faculties, the international programs and projects it is involved in, directions of scientific research activities, etc to the guests .
Emphasizing the existence of great potential for establishing close relations with John von Neumann University, which is a young higher education institution, in directions such as teacher-student exchange, joint participation in scientific research projects, Yagub Piriyev spoke about future plans and innovations, possible cooperation in new specialties. The Rector informed the guests about the construction works and "green energy" projects in Karabakh and East Zangezur, which were freed from occupation under the leadership of President Ilham Aliyev, and also emphasized the restoration of research works at BEU on obtaining alternative energy sources and in general the importance of joint cooperation in this field.
Speaking on behalf of the delegation, John von Neumann University Vice-rector for academic affairs Norberta Sagi spoke about the development of friendly relations between Azerbaijan and Hungary. Moreover, he noted that there is mutual interest and wide opportunities for further deepening of these relations in the field of education.
Zsolt Ferenc Kovacs, Vice-rector for science of the university, and Erno Keskeni, adviser on international relations, informed about various researches, projects and innovations carried out at the higher educational institution.
Afterwards, Narmin Alakbarova, head of the Department of International Relations and Project Management of BEU, made a broad presentation about BEU.
At the meeting, the main directions of future relations between the two higher education institutions were considered, and it was decided to further strengthen the cooperation