BMU əməkdaşlarının tədqiqat işləri İtaliyada tədqim olunub
Bakı Mühəndislik Universitetinın (BMU) əməkdaşlarının (Pərviz Həsənov, Yusif Abdullayev, Məmməd Hüseynov, Etibar Qəhrəmanov, Xəzər Nəcimbəyli) “Azərbaycanda ekoloji fövqəladə hallar üzrə diplomdan sonrakı 3-cü tsikl yüksək kurslara dəstək üçün İnnovativ Tədris Mərkəzi (ITACA) layihəsi” əsasında İtaliyanın Roma Sapienza Universitetinə səfəri başa çatıb.
Səfərin ilk günündə BMU-nun layihə əsasında apardığı iki tədqiqat işinin (Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş torpaqların bioremediasiyası və Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş torpaqların morfogenetik xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və rekultivasiyası üsulları) təqdimatı keçirilib. BMU-nun baş müəllimi Məmməd Hüseynov Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş torpaqların bioremediasiyası, Bibiheybət ərazisindən götürülmüş neftlə çirklənmiş torpaq nümunələrinin laborator analizləri, istifadə edilən avadanlıqlar, əldə olunan nəticələr haqda məlumat verib, eyni zamanda məlumatlar “ArcMap” proqram təminatında vizual nümayiş etdirilib.
BMU-nun Kimya Mühəndisliyi kafedrasının müdiri Yusif Abdullayev isə Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş toraqların morfogenetik xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və rekultivasiyası üsulları, Abşeron yarımadasının müxtəlif yerlərindən götürülmüş torpaqların Təlim Mərkəzində qurulmuş avadanlıqlarla analizi, əldə olunan nəticələr əsasında həmin ərazilərin rekultivasiyası üsulları haqqında danışıb. O, həmçinin layihə haqqında məlumatların yayılması və maraqlı tərəflərin layihədə aktiv iştirakının təmin olunması yolları barədə təkliflər səsləndirib.
Səfər çərçivəsində İTACA layihəsinin keyfiyyət qiymətləndirilməsi və maliyyə hesabatları, yeni layihələrin hazırlanması və icrası üçün potensial imkanlar, gələcək fəaliyyət, cari ilin sentyabr ayında layihə çərçivəsində Bakıda keçiriləcək konfrans müzakirə edilib, bir sıra qərarlar qəbul olunub.

Visit of the employees of Baku Engineering University (BEU) (Parviz Hasanov, Yusif Abdullayev, Mammad Huseynov, Etibar Kahramanov, Khazar Nacimbeyli) to Rome Sapienza University of Italy on the basis of "Innovative Training Center to support a 3rd cycle Advanced Education Course to face Environmental Emergency in Azerbaijan (ITACA)" has ended.
On the first day of the trip, the presentation of two research works conducted by BEU on the basis of the project (bioremediation of oil-contaminated soils on the Absheron peninsula and methods of determining the morphogenetic characteristics and recultivation of oil-contaminated soils on the Absheron peninsula) was held. Mammad Huseynov, senior lecturer of BEU, gave information about bioremediation of oil-contaminated soils on the Absheron peninsula, laboratory analyzes of oil-contaminated soil samples taken from Bibiheybat territory, equipment used, results obtained, as well as the data were visually displayed in "ArcMap" software.
Yusif Abdullayev, head of the Department of Chemical Engineering of BEU, spoke about the methods of determining and recultivating the morphogenetic characteristics of oil-contaminated torags on the Absheron Peninsula, the analysis of soils taken from different parts of the Absheron Peninsula with the equipment established in the Training Center, and the methods of recultivation of those areas based on the results obtained. He also made suggestions on ways to disseminate information about the project and ensure active participation of interested parties in the project.
Within the framework of the visit, the quality assessment and financial reports of the ITACA project, potential opportunities for the preparation and implementation of new projects, future activities, the conference to be held in Baku within the framework of the project in September of the current year were discussed, and a number of decisions were made.