BMU əməkdaşları “CAMPAIGNers” layihəsi çərçivəsində Finlandiyada keçirilən tədbirlərdə iştirak ediblər
21 İyun 2023
Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) əməkdaşları-dos. İsa Qasımov, dos. Pərviz Həsənov və Etibar Qəhrəmanov “Horizon 2020” proqramı əsasında “CAMPAİGNers” beynəlxalq layihəsi çərçivəsində Finlandiyanın Lahti Texnologiya Universitetində təşkil olunmuş tədbirlərdə (2-ci Assambleyada) iştirak ediblər.
Səfər zamanı ilk görüş Lahti şəhərinin Ətraf Mühit üzrə direktoru və “CAMPAİGNers” layihəsinin koordinatoru ilə keçirilib, layihə çərçivəsində aparılan tədqiqat fəaliyyətləri müzakirə olunub.
Sonra layihədə hədəf kimi seçilmiş pilot və həvəskar şəhərlərdə aparılmış tədqiqat işləri, əldə olunan məlumatların müxtəlif dillərə tərcüməsi, eyni zamanda əldə olunan təcrübənin qruplar şəklində təqdimatı həyata keçirilib.
Layihə əsasında proqram təminatı (mobil tətbiq) qurulub. “Climate Campaigners” adlı mobil tətbiq “Campaigners” layihəsində təmsil olunan 30-dan çox təşkilatının aid olduğu ölkələrin dilində, o cümlədən Azərbaycan dilində hazırlanıb. Sözügedən mobil tətbiqin təkmilləşdirilməsi prosesi davam etsə də, hazırda onu “Play Store” platformasından endirərək, istifadə etmək mümkündür. Proqram təminatının əsas hədəfi istifadəçilər tərəfindən nəqliyyat, qida, enerji və istehlak sahələri üzrə seçilmiş hədəflər əsasında karbon ayaq izinin hesablanmasıdır. Bu, istifadəçilərin əsasən hansı sahələrdən ətraf mühitə təsir etdiklərini müəyyənləşdirməyə imkan verir. Beləliklə, proqramda seçilmiş hədəflər sayəsində karbon ayaq izini azaldaraq, qlobal istiləşmə və iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınmasına töhfə vermək mümkündür.
Müzakirələr zamanı proqram təminatında olan mövcud hədəflər, iştirakçı şəhərlər üçün potensial hədəflərin müəyyən olunması və proqram təminatına daxil edilməsi, həmçinin proqram təminatının iştirakçı ölkələrin dillərinə tərcüməsi, həmin ölkələrdə istifadəsi nəzərdən keçirilib.
Növbəti günlərdə BMU nümayəndələrinin iştirakı ilə  layihənin istiqamətlərinə uyğun qrup şəklində müzakirələr aparılıb. Layihənin keyfiyyət qiymətləndirilməsi və layihə haqqında məlumatların yayılması, indiyə kimi əldə olunan nəticələrin müzakirəsi, layihənin icrası üçün növbəti hədəf və öhdəliklər diqqət mərkəzinə gətirilib.
Qeyd edək ki, layihə çərçivəsində yerinə yetirlən tədqiqat işlərinin davamlılığını təmin etmək məqsədilə onlayın platformalarda mütəmadi iş aparılır.

Assoc. prof. Parviz Hasanov and Etibar Gahramanov have participated in the events (2nd Assembly) organized at Finland's Lahti University of Technology within the framework of the "CAMPAIGNers" international project based on the "Horizon 2020" program.
During the visit, the first meeting was held with the Environmental Director of Lahti city and the coordinator of the "CAMPAIGNers" project, the research activities carried out within the project were discussed.
Then research works were carried out in the pilot and amateur cities selected as targets in the project, translation of the obtained data into different languages, and at the same time, the presentation of the obtained experience in groups was carried out.
Software (mobile application) was built based on the project. The mobile application called "Climate Campaigners" was developed in the languages of the countries to which more than 30 organizations represented in the "Campaigners" project belong, including in Azerbaijani. Although the process of improving the mentioned mobile application continues, it is currently possible to download and use it from the "Play Store" platform. The main goal of the software is to calculate the carbon footprint based on targets selected by users in the areas of transportation, food, energy and consumption. This allows users to identify the areas from which they mainly affect the environment. Thus, thanks to the targets selected in the program, it is possible to contribute to the prevention of global warming and climate changes by reducing the carbon footprint.
During the discussions, the existing goals in the software, the identification of potential goals for the participating cities and their inclusion in the software, as well as the translation of the software into the languages of the participating countries, and its use in those countries were reviewed.
In the following days, with the participation of BEU representatives, group discussions were held according to the directions of the project. Quality assessment of the project and dissemination of information about the project, discussion of the results achieved so far, the next goals and obligations for the implementation of the project were brought into the center of attention.
It should be noted that in order to ensure the continuity of the research works carried out within the framework of the project, regular work is carried out on online platforms.