BMU ECAR layihəsi çərçivəsində Polşada keçirilən təlimlərdə təmsil olunub
“Azərbaycanda Rektorlar Konfransının yaradılması” (ECAR) adlı Erasmus+ layihəsi çərçivəsində Azərbaycanın layihə konsorsiumunun üzvü olan 20 ali təhsil müəssisəsinin prorektorları və digər səlahiyyətli nümayəndələrinin Polşaya növbəti işgüzar səfəri baş tutub. Səfərdə Bakı Mühəndislik Universitetini (BMU) Maliyyə-təsərrüfat işləri üzrə prorektor Mikayıl Zeynalov təmsil edib.
Avropa Komissiyası tərəfindən maliyyələşdirilən layihə üzrə Polşa Universitetlərinin Rektorlar Konfransı (CRASP) tərəfindən təşkil olunan səfər Polşa ali təhsil müəssisələrinin strateji inkişaf məsələlərinin öyrənilməsi məqsədilə təşkil olunub.
İlk olaraq, Kozminski Universitetində keçirilən təlimlər zamanı sözügedən təhsil müəssisəsinin ümumi inkişaf, dayanıqlı inkişaf və rəqəmsal tranformasiya strategiyaları, həmçinin əməkdaşların təkmilləşdirilməsi ilə bağlı yerli və Avropa layihələri üzrə təcrübələri öyrənilib.
Növbəti günlərdə Varşava Həyat Elmləri Universitetinin rektoru və CRASP-ın vitse-prezidenti Michał Zasada tərəfindən strateji planlamada insan resurslarının idarəedilməsi, maliyyənin idarəedilməsinin əsas kriteriyaları, o cümlədən CRASP-ın fəaliyyəti ilə bağlı tədbir iştirakçılarına ətraflı məlumat verilib. Həmçinin CRASP-ın baş katibi Agata Kulesza səfər iştirakçıları ilə CRASP-ın milli və beynəlxalq təcrübələri ilə bağlı ətraflı fikir mübadiləsi aparıb.
Varşava Həyat Elmləri Universitetinin əməkdaşları tərəfindən strateji inkişaf və keyfiyyət məsələlərinin qarşılıqlı əlaqəliliyi, Polşa ali təhsil müəssisələrində monitorinq və qiymətləndirmə prosesləri, strateji idarəetmə üzrə akkreditasiya meyarları kimi mühüm mövzularda təlim-seminarlar gerçəkləşdirilib.
Təlim proqramı çərçivəsində Varşava Universitetinin əməkdaşı Şəhla Kazımova tərəfindən təhsil müəssisəsində Azərbaycan dilinin tədrisi və mədəniyyətinin təbliği, elmi konfranslar, həmçinin digər tədbirlər haqqında ətraflı təqdimat həyata keçirilib.
Səfər zamanı Azərbaycan ali təhsil müəssisələrinin nümayəndələrinin ölkəmizin Polşadakı səfiri Nərgiz Qurbanova ilə görüşü baş tutub.  Görüşdə səfir Polşada, xüsusilə ali məktəblərdə həyata keçirilən sosial-mədəni tədbirlər, layihələr haqqında məlumatlar verib. N.Qurbanova universitetlərimizi Polşa ali təhsil müəssisələri ilə əməkdaşlığı daha da gücləndirməyə dəvət edib və bu istiqamətdə müvafiq dəstəyin göstərilə biləcəyini vurğulayıb.
Təlim proqramının yekununda Bakı Biznes Universitetinin mərkəz direktoru, layihənin koordinatoru Gülşən Bayramovanın moderatorluğu ilə ECAR layihəsi çərçivəsində pilot olaraq yaradılan Strateji inkişaf Komitəsinin sədri Araz Aslanlı ilə birlikdə layihədə həyata keçirilən fəaliyyətlərin icası və qarşıda duran mühüm tapşırıqlar, eyni zamanda komitənin gələcək fəaliyyət planı üzrə müzakirələr aparılıb.

Within the framework of the Erasmus+ project “Establishment of Rectors' Conference in Azerbaijan” (ECAR), vice-rectors and other authorized representatives of 20 higher education institutions of Azerbaijan, which are members of the project consortium, were in another business trip to Poland. Baku Engineering University (BEU) was represented by Mikayil Zeynalov, Vice-Rector for Financial and Economic Affairs.
The visit, organized by the Conference of Rectors of Academic Schools in Poland (CRASP) under a project funded by the European Commission, was organized in order to study the issues of strategic development of Polish higher education institution.
First, during the trainings held at Kozminski University, the general development, sustainable development and digital transformation strategies of the said educational institution, as well as the experiences of local and European projects related to the improvement of employees were studied.
In the following days, Michał Zasada, Rector of the Warsaw University of Life Sciences and Vice-President of CRASP, provided the event participants with detailed information about the main criteria of human resources management and financial management in strategic planning, including the activities of CRASP. Moreover, Secretary General of CRASP Agata Kulesza exchanged detailed views on national and international experiences of CRASP with the participants of the visit.
The employees of Warsaw University of Life Sciences conducted training-seminars on important topics such as the interrelationship of strategic development and quality issues, monitoring and evaluation processes in Polish higher education institutions, and accreditation criteria for strategic management.
As part of the training program, Shahla Kazimova, an employee of the University of Warsaw, delivered a detailed presentation about the teaching of the Azerbaijani language and culture at the educational institution, scientific conferences, and other events.
During the visit, representatives of Azerbaijani higher education institutions met with the Ambassador of Azerbaijan to Poland Nargiz Gurbanova. At the meeting, the ambassador gave information about socio-cultural events and projects implemented in Poland, especially in higher schools. N. Gurbanova invited our universities to further strengthen cooperation with Polish higher education institutions, emphasizing that appropriate support could be provided in this direction.
At the end of the training program, Discussions on a meeting of activities carried out in the project and important tasks ahead, as well as on the future action plan of the committee were held with Araz Aslanli, the chairman of the Strategic Development Committee, which was created as a pilot within the ECAR project, under the moderation of the central director of Baku Business University, project coordinator Gulshan Bayramov.