BMU-da Xocalı soyqırımı ilə bağlı anım tədbiri keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümü ilə əlaqədar anım tədbiri keçirilib.
Öncə Xocalı soyqırımı qurbanlarının xatirəsi ehtiramla yad olunub, faciəni əks etdirən videoçarx izlənilib.
Tədbirdə çıxış edən rektor Yaqub Piriyev 33 il öncə baş verən Xocalı faciəsini dünya tarixinin ən dəhşətli soyqırım aktı kimi səciyyələndirib. Bu dəhşətli terror  zamanı 7 min nəfərdən çox əhalisi olan şəhərin bir gecədə yerlə-yeksan edildiyini, günahsız insanların məhz azərbaycanlı olduqlarına görə vəhşicəsinə qətlə yetirildiyini xatırladan rektor düşmənin qanlı hadisələrdə hədəflədiyi çirkin məqsədləri vurğulayıb. Həmçinin bu gün Xocalı şəhidlərinin ruhlarının şad olduğunu, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə çoxəsrlik tariximizdə bənzərsiz Vətən müharibəsi, eləcə də uğurlu antiterror tədbirləri nəticəsində respublikamızın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin tam təmin edildiyini,  Xocalı şəhərinin separatçılardan təmizləndiyini bildirib. Yaqub Piriyev soyqırımın növbəti ildönümü ərəfəsində Prezidentin Xocalı rayonunda fərdi evlərin və infrastrukturun bərpası sahəsində görülən işlərlə tanış olmasının hər birimizdə sonsuz qürur hissləri doğurduğunu deyib. Ötən gün dövlət başçımızın soyqırımın beynəlxalq səviyyədə tanıdılması və faciə qurbanlarının əziz xatirəsinin əbədiləşdirilməsi məqsədilə “Xocalı şəhərində Xocalı Soyqırımı Memorial Kompleksinin yaradılması haqqında” Sərəncam imzaladığını bildirən rektor bu yöndə indiyədək görülən işlərə diqqət çəkib. Qeyd edib ki, faciəyə ilk hüquqi-siyasi qiymət Ümummilli Lider Heydər Əliyev tərəfindən verilib. Habelə hadisənin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması Prezident İlham Əliyevin də fəaliyyətinin hər zaman mühüm istiqamətləri sırasında dayanıb. O cümlədən Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevanın təşəbbüsü ilə Heydər Əliyev Fondu Xocalı soyqırımı haqqında faktların beynəlxalq aləmə çatdırılması yönündə sistemli və ardıcıl fəaliyyət göstərir.
Yaqub Piriyev artıq Xocalı soyqırımının anım gününün Azərbaycan xalqının birliyinin, milli təəssübkeşliyinin simvoluna çevrildiyini vurğulayıb və düşməndən intiqamımızın alınmasına baxmayaraq hadisələrin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması ilə bağlı fasiləsiz təbliğat işlərinin aparılmasının vacibliyini söyləyib.
Sonra BMU-nun Ümumi fənlər kafedrasının professoru Şikar Qasımov geniş məruzə ilə çıxış edib. O, ermənilərin əsrlər boyu xalqımıza qarşı tətbiq etdiyi deportasiya və soyqırımı siyasətini tarixi faktlarla nəzərə çatdırıb. Eyni zamanda Xocalı faciəsinin baş vermə səbəbləri və nəticələri barədə ətraflı məlumat verib, tarixi gerçəkliklərin gələcək nəsillərə də  çatdırılmasının önəmli olduğunu bildirib.
Tədbirdən sonra BMU kollektivi Xətai rayonunda Xocalı faciəsi qurbanlarına ehtiram əlaməti olaraq ucaldılmış abidəni ziyarət edib.
Universitet əməkdaşları soyqırımı qurbanlarının xatirəsini yad edib, abidənin önünə gül dəstələri düzüblər.

Baku Engineering University (BEU) has hosted a commemorative event on the 33rd anniversary of the Khojaly genocide.
First, the memory of the victims of the Khojaly genocide was honored, and then a video clip reflecting the tragedy was demonstrated.
Speaking at the event, Rector Yagub Piriyev characterized the Khojaly tragedy that occurred 33 years ago as the most terrible act of genocide in world history. Recalling that during this terrible terror, a city with a population of more than 7 thousand people was razed to the ground in one night, and innocent people were brutally murdered precisely because they were Azerbaijanis, the Rector emphasized the ugly goals aimed at by the enemy in the bloody events. Emphasizing that today the souls of the Khojaly martyrs are happy, the Rector noted that as a result of the Patriotic War, unique in our centuries-old history under the leadership of the Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, as well as successful anti-terrorist operation, the territorial integrity and sovereignty of our republic have been fully ensured, and the city of Khojaly has been cleared of separatists. Yagub Piriyev added that on the eve of the next anniversary of the genocide, the President's acquaintance with the work done in the field of restoration of individual houses and infrastructure in the Khojaly region aroused feelings of infinite pride in each of us. Noting that the other day, our head of state signed an Order “On the Establishment of the Khojaly Genocide Memorial Complex in the City of Khojaly” in order to promote the genocide at the international level and perpetuate the dear memory of the victims of the tragedy, the rector drew attention to the work done so far in this regard. He mentioned that the first legal and political assessment of the tragedy was given by the National Leader Heydar Aliyev. Moreover, informing the world community about the event has always been among the important directions of President Ilham Aliyev’s activity. In particular, at the initiative of First Vice-President Mehriban Aliyeva, the Heydar Aliyev Foundation is systematically and consistently working to inform the international community about the facts about the Khojaly genocide.
Yagub Piriyev pointed out that the anniversary of the Khojaly genocide has already become a symbol of the unity and national fanaticism of the Azerbaijani people and stressed the importance of continuous propaganda work to inform the world community about the events, despite our revenge on the enemy.
Later, Shikar Gasimov, professor of the Social Studies Department of BEU, delivered an extensive report. He brought to mind the deportation and genocide policy that Armenians have been implementing against our people for centuries with historical facts. Furthermore, he provided detailed information about the causes and consequences of the Khojaly tragedy, and stressed the importance of conveying historical realities to future generations.
After the event, the BEU staff visited the monument erected in Khatai district as a sign of respect for the victims of the Khojaly tragedy.
University employees commemorated the victims of the genocide and laid flowers in front of the monument.