BMU-da “Qarabağa toxunMAq” adlı layihənin təqdimatı keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) şəhərsalma, bina və qurğuların memarlığı, memarlıq mühitinin dizaynı ixtisaslarının magistratura pilləsində təhsil alan tələbələrin hazırladıqları “Qarabağa toxunMAq” adlı layihənin təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə öncə şəhidlərin əziz xatirəsi  bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Sonra Memarlıq və inşaat fakültəsinin dekanı Afər Əlifov, Memarlıq və şəhərsalma kafedrasının müdiri Sabir Orucov, layihənin rəhbəri və ideya müəllifi, Dizayn kafedrasının dosenti Arzu Məmmədova çıxış ediblər. Çıxışlarda BMU tələbələrinin bir ilkə imza atdıqları vurğulanıb, eyni zamanda, müasir texnologiya, musiqi və memarlığın vəhdətini özündə əks etdirən layihənin Qarabağ abidələrinə yeni nəfəs verilməsi baxımından önəminə diqqət çəkiilb. Bildirilib ki, layihə çərçivəsində Qarabağda yerləşən tarixi abidələr araşdırılıb, onlardan hansılarının yenidən işlənilməsinin mümkünlüyü öyrənilib və  ölçülərinə uyğun olaraq  modelləşdirilib.
Layihə haqqında təqdimat zamanı nəzərə çatdırılıb ki, qızıl bölgüdən istifadə edilərək abidələrlə bağlı rəqəmlər əldə olunub və süni intellektin imkanlarından, həmçinin rəqəmlərdən yararlanmaqla hər tarixi abidəyə dair musiqi canlandırılıb, videoçarxlar hazırlanıb.
Magistratura pilləsində oxuyan tələbələrin bir araya gətirilməsi, onlar arasında ünsiyyətin qurulması, birgə iş ortaya qoyulması aspektindən də önəm daşıyan layihənin əsas məqsədi tarixi abidələrin modellərinin hazırlanması və bu modellərin musiqi vasitəsilə tanıdılmasıdır.

Baku Engineering University (BEU) has presented the project "Touching Karabakh" prepared by students studying at the master's degree in urban planning, architecture of buildings and facilities, design of architectural environment.
At the event, the dear memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence.
Later, the dean of the Faculty of Architecture and Construction Afr Alifov, the head of the Department of Architecture and Urban Planning Sabir Orujov, the head of the project and the author of the idea, the associate professor of the Department of Design Arzu Mammadova took the floor. In the speeches, it was emphasized that the students of BEU have signed a first, and at the same time, the importance of the project, which reflects the unity of modern technology, music and architecture, in terms of giving a new breath to the monuments of Karabakh, was pointed out. It was reported that within the framework of the project, historical monuments located in Karabakh were investigated, the possibility of reworking some of them was studied, and they were remodelled, according to their dimensions.
During the presentation of the project, it was noted that numbers related to monuments were obtained using the golden ratio, and using the capabilities of artificial intelligence, as well as numbers, music and videos were created for each historical monument.
The main goal of the project, which is important from the point of view of bringing students studying at the master's level together, establishing communication between them, and creating joint work, is the preparation of models of historical monuments and the introduction of these models through music.