BMU-da “PAŞA Bank Kuboku V” proqramlaşdırma müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib
Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) ölkədə informasiya texnologiyaları (İT) sahəsinin inkişafına dəstək verilməsi, bu istiqamət üzrə təhsil alan gənclərin, eləcə də İT sahəsində fəaliyyət göstərən peşəkar kadrların potensialının üzə çıxarılması və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə təşkil olunan “PAŞA Bank Kuboku V” (“PASHA Bank Cup V”) proqramlaşdırma müsabiqəsinin final mərhələsi keçirilib.
“PAŞA Bank” tərəfindən 2019-cu ildən etibarən keçirilən müsabiqə bu dəfə əməkdar müəllim Ramin Mahmudzadənin xatirəsinə həsr olunub. Müsabiqədə müxtəlif yaş qruplarına aid iştirakçılar, o cümlədən məktəblilər, tələbələr və peşəkar proqramçılar qoşularaq proqramlaşdırma və alqoritmik biliklərini sınayıblar.
Beş mərhələdən ibarət olan müsabiqənin ilk dörd mərhələsi (I mərhələ: verilənlər strukturları; II mərhələ: axtarış və çeşidləmə; III mərhələ: “tamahkar” alqoritmlər, dinamik proqramlaşdırma; IV mərhələ: qraflar nəzəriyyəsi mövzularında) onlayn keçirilib.
İlk dörd mərhələdə yüksək nəticələr göstərmiş 46 iştirakçı finala vəsiqə qazanıb və müsabiqənin final mərhələsində 12 şagird, 9 tələbə, İT sahəsi üzrə 6 peşəkar və 10 PAŞA Bank əməkdaşı iştirak edib.
Final turunda iştirakçılara 4 saat ərzində 6 alqoritmik məsələnin proqramını tərtib etmək və “HackerRank” platformasında sınaqdan kecirmək tapşırığı verilib.
Müsabiqənin nəticələrinə görə 4 kateqoriya (şagird, tələbə, peşəkar və PAŞA Bank əməkdaşları) üzrə qaliblər müəyyənləşdirilib.
Qaliblərə və final mərhələsində yüksək nəticə göstərən iştirakçılara PAŞA Bank tərəfindən qiymətli hədiyyələr təqdim olunub.

The final stage of "PASHA Bank Cup V", which was organized at Baku Engineering University (BEU) in order to support the development of the field of information technologies (IT) in the country, reveal the potential of young people studying in this direction, as well as to improve the skills of professional personnel working in the field of IT has been held.
The competition held by "PASHA Bank" since 2019 is dedicated to the memory of honored teacher Ramin Mahmudzade. Participants of different age groups, including schoolchildren, students and professional programmers joined the competition and tested their programming and algorithmic knowledge.
The first four stages of the five-stage competition (stage I: data structures; stage II: searching and sorting; stage III: "greedy" algorithms, dynamic programming; stage IV: graph theory topics) were held online.
46 participants who showed high results in the first four stages qualified for the final, and 12 pupils, 9 students, 6 IT professionals and 10 PASHA Bank employees took part in the final stage of the competition.
In the final round, the participants were given the task of compiling 6 algorithmic problems in 4 hours and testing them on the "HackerRank" platform.
According to the results of the competition, winners were determined in 4 categories (pupils, students, professionals and PASHA Bank employees).
Valuable gifts were presented by PASHA Bank to the winners and participants who showed high results in the final stage.