Cari ilin 26 avqust tarixində Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) ölkədə informasiya texnologiyaları (İT) sahəsinin inkişafına dəstək verilməsi, bu istiqamət üzrə təhsil alan gənclərin, eləcə də İT sahəsində fəaliyyət göstərən peşəkar kadrların potensialının üzə çıxarılması və bacarıqlarının təkmilləşdirilməsi məqsədilə “PAŞA Bank Kuboku V” (“PASHA Bank Cup V”) proqramlaşdırma müsabiqəsinin final mərhələsi keçiriləcək.
“PAŞA Bank” tərəfindən 2019-cu ildən etibarən artıq beşinci dəfədir təşkil olunan müsabiqəyə müxtəlif yaş qruplarına aid iştirakçılar, o cümlədən məktəblilər, tələbələr və peşəkar proqramçılar qoşularaq, proqramlaşdırma və alqoritmik biliklərini sınayacaqlar.
Məlumat üçün bildirək ki, beş mərhələdən ibarət olan müsabiqənin ilk dörd mərhələsi (I mərhələ: verilənlər strukturları; II mərhələ: axtarış və çeşidləmə; III mərhələ: “tamahkar” alqoritmlər, dinamik proqramlaşdırma; IV mərhələ: qraflar nəzəriyyəsi mövzularında) onlayn keçirilib.
Onlayn keçirilmiş ilk dörd mərhələdə yüksək nəticələr göstərmiş 46 iştirakçı finala vəsiqə qazanıb və müsabiqənin final mərhələsində 15 şagird, 11 tələbə, İT sahəsi üzrə 10 peşəkar və 10 PAŞA Bank mühəndisi iştirak edəcək. Müsabiqənin nəticələrinə görə 4 kateqoriya (şagird, tələbə, peşəkar, PAŞA Bank mühəndisləri) üzrə qaliblər müəyyənləşdirilərək mükafatlandırılacaq.

On August 26 of this year, the final stage of the programming competition "PASHA Bank Cup V" will be held at Baku Engineering University (BEU) in order to support the development of the field of information technologies (IT) in the country, to reveal the potential of young people studying in this field, as well as professional staff working in the field of IT, and to improve their skills. .
Participants of different age groups, including schoolchildren, students and professional programmers, will join the competition organized by "PASHA Bank" for the fifth time since 2019 and test their programming and algorithmic knowledge.
For your information, the first four stages of the five-stage competition (stage I: data structures; stage II: search and sorting; stage III: "greedy" algorithms, dynamic programming; stage IV: graph theory topics) were held online.
46 participants who showed high results in the first four online stages qualified for the final, and 15 students, 11 students, 10 IT professionals and 10 PASHA Bank engineers will participate in the final stage of the competition. According to the results of the competition, winners in 4 categories (apprentice, student, professional, PASHA Bank engineers) will be determined and rewarded..