Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) “Azərbaycanda ekoloji fövqəladə hallar üzrə diplomdan sonrakı 3-cü tsikl yüksək kurslara dəstək üçün İnnovativ Tədris Mərkəzi (ITACA)” adlı Erasmus+ KA2 layihəsi çərçivəsində İtaliyanın Roma Sapienza Universitetinə baş tutan səfər və indiyə qədər görülmüş işlərə dair məlumat günü keçirilib.
Tədbirdə BMU-nun Sənaye mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimləri Etibar Qəhrəmanov, Məmməd Hüseynov, Kimya mühəndisliyi kafedrasının müdiri Yusif Abdullayev qeyd olunan səfərin nəticələrinə həsr olunan təqdimatlarla çıxış ediblər.
Bununla yanaşı, layihə üzrə BMU əməkdaşlarının həyata keçirdiyi iki tədqiqat istiqaməti haqda ətraflı məlumat verilib. Natiqlər Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş torpaqların bioremediasiyası və Abşeron yarımadasında neftlə çirklənmiş torpaqların morfogenetik xüsusiyyətlərinin müəyyənləşdirilməsi və rekultivasiyası üsulları, Bibiheybət ərazisindən götürülmüş neftlə çirklənmiş torpaq nümunələrinin laborator analizləri, istifadə edilən avadanlıqlar, yarımadanın müxtəlif yerlərindən götürülmüş torpaqların Təlim Mərkəzində qurulmuş avadanlıqlarla analizi, əldə olunan nəticələr barədə danışıblar.
Bundan əlavə, görüşdə “Horizon 2020” Proqramı çərçivəsində reallaşdırılan “CAMPAİGNers” layihəsi, istiqamətləri, həmçinin gələcəkdə BMU əməkdaşlarının iştirakı ilə reallaşacaq yeni layihə və hədəflər vurğulanıb.

Baku Engineering University (BEU) has hosted a visit to Italy's Sapienza University of Rome within the framework of the Erasmus+ KA2 project "ITACA - Innovative Training Center to support a 3rd cycle Advanced Education Course to face Environmental Emergency in Azerbaijan" and an information day about the work done so far .
At the event, senior lecturers of the Department of Industrial Engineering of BEU Etibar Kahramanov, Mammad Huseynov, Head of the Department of Chemical Engineering Yusif Abdullayev made presentations on the results of the mentioned visit.
Moreover, detailed information was given on two research directions carried out by BEU employees on the project. The speakers talked about the bioremediation of oil-contaminated soils on the Absheron Peninsula and the methods of determining and recultivating the morphogenetic characteristics of oil-contaminated soils on the Absheron Peninsula, laboratory analyzes of oil-contaminated soil samples taken from the Bibiheybat area, the equipment used, the analysis of soils taken from different parts of the peninsula with the equipment established in the Training Center, and the results obtained.
In addition, at the meeting, the "CAMPAIGNers" project implemented within the "Horizon 2020" Program, its directions, as well as new projects and goals that will be implemented with the participation of BEU employees in the future, were highlighted.