BMU-da dünya şöhrətli azərbaycanlı alimlə görüş keçirilib
Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan mexanika və aerokosmik mühəndislik sahəsində tanınmış azərbaycanlı alim, İstanbul Ticarət Universitetinin professoru Abdulla Sofiyev (Avey) Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) müəllim-tələbə heyəti ilə görüşüb.
Qonağı təqdim edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev professor Abdulla Sofiyevlə uzun illərə söykənən elmi əməkdaşlıq və dostluq münasibətlərindən bəhs edib. Rektor Azərbaycan elminin dünyada tanıdılmasında böyük əməyi olan alimin Stenford Universitetinin apardığı araşdırma nəticəsində dünyanın ən nüfuzlu alimləri siyahısına daxil edildiyini, eyni zamanda Research.com akademik platformasının tərtib etdiyi Ən Yaxşı Alimlər reytinq siyahısında yer aldığını bildirib. Abdulla Sofiyevin 300-dən artıq fundamental elmi məqaləsinin nüfuzlu jurnallarda işıq üzü gördüyünü, “Scopus”, “Web of science” kimi platformalarda yer alan məqalə və nəşr sayının 150-dən çox, elmi məhsuldarlığın elmmetrik göstəricisi olan H-İndeksinin 43 olduğunu deyən Yaqub Piriyev professorun elm sahəsinə verdiyi digər töhfə və nailiyyətləri nəzərə çatdırıb.
Sonra Abdulla Sofiyev onu böyük elmə aparan yolun başlanğıcı ilə bağlı məlumatları tədbir iştirakçıları ilə bölüşüb. Elmi fəaliyyətinin ən məhsuldar dövrünün məhz 2002-2014-cü illərə təsadüf etdiyini deyən alim bu dövrdə dünyanın ən nüfuzlu jurnallarında elmi məqalələrinin cap olunduğunu, elmi araşdırmalarının nəticələrinə görə çoxsaylı mükafatlara layiq görüldüyünü və s. qeyd edib. Hazırkı fəaliyyətindən də söz açan professor fundamental araşdırmaları davam etdirdiyini, Dördüncü Sənaye İnqilabının yaratdığı imkanlar çərçivəsində bu araşdırmaların rolu, eyni zamanda sözügedən texnoloji inqilabın qlobal iqtisadiyyata təsiri ilə bağlı fikirlərini paylaşıb.
Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun 44 günlük Vətən müharibəsində əldə etdiyi Şanlı Zəfərə də toxunan soydaşımız məhz bu dövrdə fəaliyyətini müvəqqəti dayandıraraq, alim kimi mövqeyini ortaya qoyduğunu, yerli və xarici mətbuatda məqalələrlə çıxış etdiyini bildirib.
Daha sonra “Funksional dərəcəli materiallar” (FGM) mövzusunda məruzə ilə çıxış edən Abdulla Sofiyev FGM-nin mexaniki termal davranışlarında tədqiqatlar, yeni nanokompozitlərin əldə olunması ilə bağlı nəticələr və s. haqda geniş məlumat verib.
Alim çıxışını bugünkü mövqedə qərarlaşmasında böyük xidmətləri olmuş valideyn və müəllimlərini minnətdarlıqla xatırlamaqla bitirib.
Qonağa maraqlı təqdimat və zəngin elmi araşdırmalara söykənən məruzə üçün kollektiv adından təşəkkür edən Yaqub Piriyev ölkəmizdə elm sahəsinə, bu sahədə çalışanlara verilən böyük dəyərdən danışıb. Eyni zamanda, rektor BMU-da elmi-tədqiqat fəaliyyətinin daha da gücləndiriməsinə yönələn hədəflər və tədbirləri diqqətə çatdırıb.

In order to participate in the 74th International Astronautical Congress held in Baku, a well-known Azerbaijani scientist in the field of mechanics and aerospace engineering, professor of Istanbul Commerce University Abdulla Sofiyev (Avey) has met with the faculty and students of Baku Engineering University (BEU).
Introducing the guest, BEU Rector Yagub Piriyev talked about the long-term scientific cooperation and friendship with Professor Abdulla Sofiyev. The Rector noted that the scientist, who has made a great contribution to the promotion of Azerbaijani science in the world, was included in the list of the world's most influential scientists as a result of the research conducted by Stanford University, as well as he was included in the Best Scientists rating list compiled by the academic platform Research.com. Yagub Piriyev added that more than 300 fundamental scientific articles of Abdulla Sofiyev have been published in prestigious journals, the number of articles and publications on platforms such as "Scopus", "Web of Science" is more than 150, and the H-Index, which is an almetric indicator of scientific productivity, is 43. took into account other contributions and achievements of the professor to the field of science.
Later, Abdulla Sofiyev shared the information about the beginning of the path leading him to great science with the participants of the event. Emphasizing that the most productive period of his scientific activity coincided with the years 2002-2014, the scientist pointed out that during this period his scientific articles were published in the world's most prestigious journals, he was awarded numerous prizes for the results of his scientific research, etc. Speaking about his current activity, the professor shared his views on continuing fundamental research, the role of this research within the opportunities created by the Fourth Industrial Revolution, and the impact of the said technological revolution on the global economy.
Touching upon the Glorious Victory achieved by the Azerbaijan Army in the 44-day Patriotic War under the leadership of Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, our compatriot said that during this period that he temporarily stopped his activities, revealed his position as a scientist, and published articles in the local and foreign press.
Delivering a speech on the topic of "Functional grade materials" (FGM), Abdulla Sofiyev gave extensive information about researches on mechanical thermal behavior of FGM, results related to obtaining new nanocomposites, etc.
The scientist ended his speech by gratefully remembering his parents and teachers, who were of great help in reaching his current position.
Thanking the guest on behalf of the collective for the interesting presentation and the report based on rich scientific research, Yagub Piriyev spoke about the great value given to the field of science and those working in this field in our country. Moreover, the Rector drew attention to the goals and measures aimed at further strengthening the scientific-research activity at BEU.