2023/2024-cü tədris ilindən etibarən Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) bakalavr pilləsində Materiallar mühəndisliyi ixtisası üzrə kadr hazırlığı aparılacaq.
Materialşünaslıq materialların tərkibi, xassələri və strukturu arasındakı əlaqəni, eyni zamanda müasir, yeni tip materialların yaradılması və istehsal üsullarını öyrənir. Bu sahə müasir inşaat, memarlıq və dizaynın, inşaat materialları sənayesinin, metallurgiyanın və s. formalaşmasında, onların material təminatının elmi əsaslarının qurulmasında əhəmiyyətli rol oynayır.
Müasir materialşünas və texnoloqlar insanların müxtəlif sənaye sahələrində dayanmadan artan təlabatını və sürətlə dəyişən zövqünü təmin etmək üçün daima yeni material və texnologiyaların yaradılması və tətbiqi istiqamətində mühüm işlər görürlər. Ənənəvi materiallarla yanaşı, son dövrlərdə sürətlə yaranan və inkişaf edən kompozisyon materiallar sənayesi, nano- və biotexnologiyalar, “ağıllı” materiallar sənayesi və s. materialşünaslıq elminin nə qədər mühüm və perspektivli bir sahə olduğunu göstərməkdədir.
Materialşünaslıq ixtisasının tələbələri materialların istehsal prosesləri, emalı və hazırlanma texnologiyalarını dərindən öyrənmək və sənayenin müxtəlif sahələrində (keramika, şüşə, sement, gips, əhəng, beton, metallurgiya, polimer materiallar, quru inşaat materialları istehsalı müəssisələrində, eləcə də tikinti sahələrində və s.) bir çox vəzifələrdə çalışmaq imkanı qazanacaqlar. Bununla yanaşı, bu ixtisasın məzunları istehsal prosesləri üzrə texnoloq, istehsal menecerləri, elmi-tədqiqat və layihə lnstitutlarında müvafiq vəzifələrdə, elmi dərəcələr aldıqdan sonra isə ali məktəblərdə pedaqoji işçi kimi də fəaliyyət göstərə biləcəklər.
Qeyd edək ki, BMU-nun bakalavr pilləsində 30 ixtisas üzrə ümumilikdə 1308 plan yeri ayrılıb. Onlardan 795 yer Azərbaycan bölməsi, 513 yer isə ingilis bölməsi üçün nəzərdə tutulub. Bakalavriat səviyyəsi üzrə yeni tədris ilinin qəbul planında yer alan ixtisaslara Beynəlxalq ticarət və logistika, Marketinq, Kommunikasiya sistemləri mühəndisliyi, Materiallar mühəndisliyi, Mexatronika və robototexnika mühəndisliyi daxildir.

From the 2023/2024 academic year, personnel training will be conducted at the bachelor's degree in Materials Engineering at Baku Engineering University (BEU).
Materials science studies the relationship between the composition, properties, and structure of materials, as well as the creation and production methods of modern, new types of materials. This area is the center of modern construction, architecture and design, construction materials industry, metallurgy, etc. plays an important role in the formation and establishment of the scientific basis of their material provision.
Modern material scientists and technologists are constantly doing important work in the direction of creating and applying new materials and technologies to satisfy the ever-increasing demand and rapidly changing tastes of people in various industries. In addition to traditional materials, the composite materials industry, nano- and biotechnologies, "smart" materials industry, etc., have been rapidly emerging and developing in recent times. shows how important and promising the field of materials science is.
Students of the materials science major can learn in-depth the production processes, processing and manufacturing technologies of materials and work in various fields of industry (ceramics, glass, cement, plaster, lime, concrete, metallurgy, polymer materials, dry building materials production enterprises, as well as construction sites, etc.). they will have the opportunity to work in many positions. In addition, graduates of this specialty will be able to work as production process technologists, production managers, in relevant positions in research and design institutes, and after receiving scientific degrees, they will be able to work as teaching staff in universities.
It should be noted that a total of 1308 planned places have been allocated in 30 specialties at the bachelor's level of BMU. Of them, 795 places are intended for the Azerbaijani section, and 513 places for the English section. Majors included in the admission plan for the new academic year at the undergraduate level include International trade and logistics, Marketing, Communication systems engineering, Materials engineering, Mechatronics and robotics engineering.