Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) Alman Akademik Mübadilə Xidmətinin (DAAD) təqaüd proqramları ilə bağlı məlumat günü keçirilib.
Universitetin yuxarı kurs tələbələrinin iştirak etdiyi tədbirdə BMU-nun Xarici əlaqələr və layihələrin idarə olunması şöbəsinin müdiri Nərmin Ələkbərova proqram haqqında ümumi informasiyalara toxunub.
Sonra DAAD-nin Tbilisi Regional Ofisinin rəhbəri Gebhard Reul 2023/2024-cü tədris ilində magistratura, doktorantura və yay kursunda təhsil almaq istəyənlər üçün təqaüd proqramları, eləcə də bu proqramlara müraciət qaydaları barədə təqdimatla çıxış edib. O, müsahibə mərhələləri, qaliblərə maliyyə dəstəyi, Almaniyada fəaliyyət göstərən dövlət universitetləri, bu ölkədə magistr, PhD təhsili, tələbələr üçün nəzərdə tutulan təqaüdlərdən söz açıb, həmçinin BMU-da təhsil alan tələbələrin bu proqramlarda iştirak etmələrini arzulayıb.
Görüşdə Regional Ofisin proqram məsləhətçisi Sevər Qarayeva DAAD-nin fəaliyyəti, təqaüd proqramları, Almaniyada müxtəlif ixtisaslar üzrə təhsil təqaüdü və s. haqqında bəhs edib. Proqram məsləhətçisi mübadilə proqramının müddəti, müsahibədə iştirak etmək üçün əsas şərtlər və lazım olan sənədlər barədə də tələbələri məlumatlandırıb.

An information day about scholarship programs of the German Academic Exchange Service (DAAD) has been held at Baku Engineering University (BEU).
At the event attended by senior students of the university, Narmin Alakbarova, head of the Department of International Relations and Project Management of BEU, emphasized general information about the program.
Later, Gebhard Reul, the head of DAAD Tbilisi Regional Office, made a presentation about the scholarship programs for those who want to study at the master's, doctoral and summer courses in the 2023/2024 academic year, as well as the rules for applying to these programs. He talked about the interview stages, financial support for the winners, public universities operating in Germany, master's and PhD studies in this country, scholarships for students, and also called the students studying at BEU to participate in these programs.
At the meeting, the program consultant of the Regional Office Sevar Garayeva talked about DAAD activities, scholarship programs, educational scholarships in Germany for various specialties, etc. The program advisor also informed the students about the duration of the exchange program, the basic conditions for participating in the interview and the necessary documents.