Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Abşeron rayon İcra Hakimiyyət ilə birgə “COP29:Gənclərin iqlim hərəkatına çağırışı” mövzusunda simpozium təşkil edib. Tədbirdən öncə Abşeron rayon məktəblilərinin iqlim dəyişiklikləri, ekoloji problemlərlə bağlı əl işlərindən ibarət rəsm əsərlərinə baxış keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə işinə başlayan simpoziumda şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub, ardınca COP29-la bağlı maarifləndirici videoçarx nümayiş etdirilib.
Açılış nitqi ilə çıxış edən BMU-nun rektoru Yaqub Piriyev COP29 kimi mötəbər bir tədbirin Azərbaycanda keçirilməsinin dövlətimizin yaşıl iqtisadiyyata keçid strategiyasının, milli, regional və qlobal səviyyədə ətraf mühitin qorunmasına, iqlim dəyişmələrinin qarşısının alınması işinə verdiyi töhfənin məntiqi nəticəsi olduğunu bildirib. Bu siyasətin əsasının ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən qoyulduğunu, Ulu Öndərin hakimiyyəti dövründə Azərbaycanın BMT-nin İqlim Dəyişikliyi üzrə Çərçivə Konvensiyasını təsdiqlədiyini xatırladan rektor qəbul olunmuş digər strateji sənədləri nəzərə çatdırıb, həmçinin Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə istiqamətində atılan önəmli addımları vurğulayıb.
İqlim dəyişmələrinin fəsadlarına qarşı mübarizəyə öz töhfəsini verən Azərbaycanın 2030-cu ilə qədər sosial-iqtisadi inkişafa dair beş milli prioritetindən birinin “Təmiz ətraf mühit və “yaşıl artım” ölkəsi” olduğunu deyən rektor həmin prioritetə əsasən aparılan işlərə, qarşıya qoyulan hədəflərə diqqət çəkib, elecə də ölkəmizdə 2024-cü ilin “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” elan edildiyini xatırladıb. İşğaldan azad edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikasının yaşıl enerji zonası elan olunduğunu, həmin ərazilərdə “ağıllı şəhər”, “ağıllı kənd” kimi innovativ yanaşmaların gerçəkləşdirildiyini fikirlərinə əlavə edən Yaqub Piriyev bildirib ki, “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” ali təhsil müəssisələri və onların müəllim-tələbə heyətinin üzvləri üçün də geniş fəaliyyətlərlə müşayiət oluna bilər. “Yaşıl universitet” layihəsi çərçivəsində ali təhsil müəssisələrində görülə biləcək işləri sadalayan rektor dünyanın əksər universitetlərində “Yaşıl universitet şəhərciyi” (yaşıl kampus) konsepsiyasının geniş yayıldığını söyləyib. BMU-da ətraf mühitin qorunması ilə əlaqədar həyata keçirlən tədbirləri dilə gətirən rektor universitetin Avropa İttifaqının “Horizon 2020” Tədqiqat və İnnovasiya proqramı çərçivəsində reallaşdırılan “CAMPAİGNers” layihəsində yer alan 28 tərəfdaşdan biri olduğunu ifadə edib. Yaqub Piriyev çıxışının sonunda gəncləri dövlətimizin qarşısında duran məqsədlər uğrunda həmrəyliyə, daha səylə çalışmağa və ətraf mühiti qorumağa çağırıb.
Abşeron rayon İcra Hakimiyyəti başçısının müavini Gülnar Rəhimova belə bir tədbirin BMU-da təşkilinin təsadüf olmadığını, universitetdə əcnəbi tələbələrin təhsil aldığını, eyni zamanda “yaşıl universitet” layihəsinə əsaslanan müvafiq işlərin aparıldığını önə çəkib. Gələcəyimiz olan gənclərdə ekoloji maariflənmənin daha da gücləndirilməsi baxımından tədbirin əhəmiyyətinə diqqət çəkən Gülnar Rəhimova çıxışında Abşeron rayonunda “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” çərçivəsində görülən çoxşaxəli işləri vurğulayıb. Eyni zamanda rayonun alternativ enerji mənbəyi ilə zəngin ərazi olduğunu, burada dövlət tərəfindən müvafiq layihələrin icra edildiyini söyləyib. İcra başçısının müavini Azərbaycanın COP29-a uğurla ev sahibliyi edəcəyini vurğulayaraq, gənclərin üzərinə düşən vəzifələri qeyd edib.
Şəhid Elçin Həsənlinin anası, Abşeron rayon İcra Hakimiyyəti yanında İctimai Şuranın sədri Xatirə İsmayılova yenidən BMU-da olmaqdan və belə bir tədbirdə çıxış etməkdən məmnunluğunu bildirib. Azərbaycanın COP29-a ev sahibliyi etməsinin tarixi hadisə olduğunu vurğulayan Xatirə İsmayılova dövlətimizin bütün dünyada hər sahədə öz sözünü deyən qüdrətli ölkə kimi tanındığını bildirib. 44 günlük Vətən müharibəsində qazanılan şanlı zəfəri bunun bariz nümunəsi kimi diqqətə çatdıran şəhid anası ermənilərin Qarabağda həyata keçirdiyi ekoloji terrordan danışıb, gənclərə bu tarixi faktları unutmamağı tövsiyə edib. Şəhid Elçin Həsənlinin bərpa olunan enerji mənbələri ilə bağlı bir neçə məqaləsinin olduğunu nəzərə çatdıran Xatirə İsmayılova onun keçdiyi şərəfli həyat yolundan da ətraflı bəhs edib.
Sonra tədbirdə BMU Texnoparkının direktoru, sənaye mühəndisliyi kafedrasının dosenti İsa Qasımov “Yaşıl texnologiyaların iqtisadiyyatda və cəmiyyətdə rolu”, Sənaye mühəndisliyi kafedrasının baş müəllimi Etibar Qəhrəmanov “İqlim dəyişikliyi” mövzularında məruzələr ediblər. Eyni zamanda BMU-nun əcnəbi tələbələri - Abdullah Azharudin, Omar Muhamat Hassan, Nouriya Elyasi, Khaled Abudun çıxışları dinlənilib. Çıxışlarda qlobal istiləşmə, iqlim dəyişikliyinin insanlığımıza təsiri, ekoloji problemlər kimi mövzulardan bəhs olunub.

Baku Engineering University (BEU) together with Absheron district Executive Power has organized a symposium on "COP29: Call of youth to the climate movement". Before the event, the artworks of Absheron district schoolchildren related to climate change and environmental problems were viewed.
At the symposium, which began with the playing of the National Anthem of Azerbaijan, the dear memory of the martyrs was commemorated with a minute of silence, followed by the demonstration of an educational video about COP29.
Speaking at the opening speech, BEU Rector Yagub Piriyev noted that the holding of such a prestigious event as COP29 in Azerbaijan is a logical result of our country's strategy of transition to a green economy, its contribution to the protection of the environment at the national, regional and global levels, and the prevention of climate change. Reminding that the basis of this policy was laid by the National Leader Heydar Aliyev, Azerbaijan approved the UN Framework Convention on Climate Change during the reign of the Great Leader, the rector brought into consideration the other strategic documents adopted, and also emphasized the important steps taken in the direction of the fight against climate change under the leadership of President Ilham Aliyev.
The rector emphasized that one of the five national priorities for socio-economic development of Azerbaijan until 2030, which contributes to the fight against the consequences of climate change, is "a country of clean environment and "green growth", drawing attention to the work carried out based on that priority and the set goals. also reminding that 2024 has been declared the "Green World Solidarity Year" in our country. Adding that Karabakh and Eastern Zangezur, freed from occupation, as well as the Nakhchivan Autonomous Republic were declared green energy zones, and nnovative approaches such as "smart city" and "smart village" were implemented in those areas, Yagub Piriyev mentioned that "Green World Solidarity Year" can be accompanied by a wide range of activities for institutions and members of their teacher-student staff. Enumerating the work that can be done in higher education institutions within the framework of the "Green University" project, the rector said that the concept of "Green University Campus" (green campus) is widespread in most universities of the world. Speaking about the measures taken in BEU in connection with environmental protection, the rector stated that the university is one of the 28 partners in the "CAMPAIGNers" project implemented within the framework of the European Union's "Horizon 2020" Research and Innovation program. At the end of his speech, Yagub Piriyev called on the youth to show solidarity, work harder and protect the environment for the goals facing our country.
Gulnar Rahimova, the deputy head of Absheron district executive power, pointed out that the organization of such an event at BEU is not a coincidence, that foreign students study at the university, and at the same time relevant works based on the "green university" project are being carried out. In her speech, drawing attention to the importance of the event in terms of further strengthening of environmental education among young people who are our future, Gulnar Rahimova emphasized the multifaceted works done in Absheron dictrict within the framework of the "Green World Solidarity Year". Moreover, she said that the region is rich in alternative energy sources, where relevant projects are implemented by the state. The deputy head of the executive emphasized that Azerbaijan will successfully host the COP29, and noted the responsibilities of the youth.
Khatira Ismayilova, the mother of martyr Elchin Hasanli, Chairman of the Public Council under the Absheron District Executive Power, expressed her satisfaction to be at BEU again and to speak at such an event. Emphasizing that Azerbaijan's hosting of COP29 is a historic event, Khatira Ismayilova said that our country is known all over the world as a powerful country that speaks for itself in every field. Pointing out the glorious victory in the 44-day Patriotic War as a clear example of this, the martyr's mother spoke about the ecological terror carried out by Armenians in Karabakh and advised the youth not to forget these historical facts. Noting that martyr Elchin Hasanli has several articles on renewable energy sources, Khatira Ismayilova spoke in detail about his honorable life path.
Later, at the event, Isa Gasimov, director of the BEU Technopark, associate professor of the industrial engineering department, gave reports on "The role of green technologies in the economy and society", Etibar Kahramanov, senior lecturer of the industrial engineering department, on "Climate change". At the same time, speeches of foreign students of BEU, Abdullah Azharudin, Omar Muhamat Hassan, Nouriya Elyasi, Khaled Abud, were heard. Topics such as global warming, the impact of climate change on our humanity, and environmental problems were discussed in the speeches.