Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) 26 iyun - Narkotik vasitələrin sui-istifadəsi və qanunsuz dövriyyəsi ilə Beynəlxalq Mübarizə Günü çərçivəsində “Biz narkotikə yox deyirik” adlı seminar təşkil olunub.
Tələbələrdə antinarkotik dünyagörüşünün formalaşdırılması məqsədi daşıyan tədbirdə BMU-nun sosial məsələlər və ictimaiyyətlə əlaqələr üzrə prorektoru Bayram Hüseynzadə narkomaniyanın bütün dünyada yayılmasından, problemin yaratdığı ciddi fəsadlardan danışıb. Bildirib ki, narkomaniya bəşəriyyət üçün ciddi bir təhdiddir, gənclərin sağlamlığına, cəmiyyətin intellektual potensialına zərbə vurur, genefondun məhv olmasına gətirib çıxarır. Bu bəlaya qarşı Azərbaycanda dövlət səviyyəsində atılan addımları, aparılan sistemli maarifləndirmə işlərini qeyd edən prorektor ölkəmizdə mübarizə tədbirlərinin təmin olunması sahəsində fəaliyyəti tənzimləyən zəruri qanunvericilik bazasının yaradıldığını vurğulayıb. Bayram Hüseynzadə deyib ki, Azərbaycan narkotiklərlə mübarizə istiqamətində qlobal əməkdaşlığı hər zaman dəstəkləyib, bununla bağlı bir sıra dövlətlərlə ikitərəfli və çoxtərəfli sazişlər imzalayıb. Prorektor uzun illər görülən tədbirlərin nəticəsi kimi ölkəmizdə narkomaniya ilə mübarizədə ciddi nəticələrin əldə edildiyini söyləyib.
Universitetin Ümumi fənlər kafedrasının müdiri Hümeyrə Mustafayeva çıxışında gənclər arasında narkomaniya ilə bağlı maarifləndirici tədbirlərin mütəmadi keçirilməsinin əhəmiyyətinə toxunub. Qeyd edib ki, narkomaniyaya qarşı mübarizə sağlam cəmiyyətin formalaşması baxımından əsas məqsəd və vəzifə kimi qarşıda dayandığından anti-narkotik təbliğatının davamlı aparılması vacib şərtdir. Kafedra müdiri gənclərin asudə vaxtının səmərəli təşkilini, onların ictimai-sosial aksiyalarda fəallığını, könüllülük fəaliyyətinə cəlb olunmasını da pis vərdişlərə qarşı mübarizənin effektiv yollarından biri kimi qeyd edib.
Tədbirdə digər çıxış edənlər də narkomaniyanın ictimai təhlükəliliyinə diqqət çəkib, cəmiyyət üçün törətdiyi real təhlükələrdən danışıb, maarifləndirmə tədbirlərinin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıblar.

Baku Engineering University (BEU) has organized a seminar "We Say No to Drugs" as part of June 26 - the International Day Against Drug Abuse and Illicit Trafficking.
At the event aimed at forming an anti-narcotics outlook among students, Bayram Huseynzada, vice-rector for social issues and public relations of BEU, spoke about the spread of drug addiction all over the world and the serious consequences caused by the problem. He noted that drug addiction is a serious threat to humanity, affects the health of young people, the intellectual potential of society, and leads to the destruction of the gene pool. Emphasizing the steps taken at the state level in Azerbaijan against this scourge, the vice-rector mentioned that the necessary legislative framework has been created to regulate activities in the field of combating measures in our country. Bayram Huseynzada pointed out that Azerbaijan has always supported global cooperation in the fight against drugs and has signed bilateral and multilateral agreements with a number of countries in this regard. The vice-rector added that serious results have been achieved in the fight against drug addiction in our country as a result of measures taken for many years.
In her speech, Humeyra Mustafayeva, head of the department of Social Sciences of the university, touched on the importance of regularly holding educational events about drug addiction among young people. She noted that since the fight against drug addiction is the main goal and task in terms of the formation of a healthy society, continuous anti-drug propaganda is an important condition. The head of the department mentioned the effective organization of leisure time activities of young people, their activity in public and social actions, involvement in volunteer activities as one of the effective ways to fight against bad habits.
Other speakers at the event drew attention to the social danger of drug addiction, spoke about the real dangers it poses to the society, and emphasized the importance of expanding awareness measures.