“QS Quacquarelli Symonds” ali təhsil sahəsində beynəlxalq analitik agentliyi və dünyanın ən yaxşı universitetlərinin reytinqini tərtib edən “QS World University Rankings” 2024-cü ildə Avropanın ən yaxşı ali təhsil ocaqlarının yeni reytinqini dərc edib. Reytinq cədvəlində Bakı Mühəndislik Universiteti ilə yanaşı, ölkəmizin 7 universiteti yer alıb.
Belə ki, Avropanın ən yaxşı universitetlərinin reytinq cədvəlində Azərbaycan Dövlət İqtisad Universiteti (UNEC) 349, Xəzər Universiteti 372, Bakı Dövlət Universiteti 414, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universiteti 434, ADA Universiteti 496, Azərbaycan Texniki Universiteti və Bakı Mühəndislik Universiteti 551-600, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universiteti isə 601+ aralığında qərarlaşıb (https://www.topuniversities.com/europe-university-rankings?&tab=indicators&countries=az)
Yeni reytinqə Avropa ölkələrindən 688 ali təhsil müəssisəsi daxil edilib.
Reytinq 5-i əsas, 7-si alt olmaqla, ümumilikdə 12 indikator əsasında müəyyən edilib. Bura universitetlərin akademik və işəgötürən icmalarında tanınma, tədqiqat işlərinə töhfə, təhsil mühitinin keyfiyyəti, beynəlmiləlləşmə, akademik mobillik və davamlı inkişafa sadiqlik və s. daxildir.

"QS Quacquarelli Symonds", an international analytical agency in the field of higher education and "QS World University Rankings", which compiles the ranking of the world's best universities, has published a new ranking of the best higher education institutions in Europe in 2024. In addition to Baku Engineering University, 7 universities of our country were included in the rating table.
Thus, in the ranking table of the best European universities, Azerbaijan State University of Economics (UNEC) is ranked in 349, Khazar University in 372, Baku State University in 414, Azerbaijan State Oil and Industry University in 434, ADA University in 496, Azerbaijan Technical University and Baku Engineering University in the range of 551-600, Azerbaijan University of Architecture and Construction in the range of 601+ (https://www.topuniversities.com/europe-university-rankings?&tab=indicators&countries=az)
688 higher education institutions from European countries were included in the new ranking.
The ranking was determined based on a total of 12 indicators, 5 of which are main and 7 are sub. This includes recognition in the academic and employer communities of universities, contribution to research, quality of the educational environment, internationalization, academic mobility and commitment to sustainable development, etc.