Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) Pedaqoji fakültəsinin Fizika müəllimliyi ixtisasının (tədris ingilis dili) sonuncu kurs tələbəsi Arzu Alxanova 99,17 balla 2023-cü il üzrə universitet birincisi olub.
Orta məktəbi fərqlənmə ilə bitirən A.Alxanova 2018/2019-cu tədris ilində ali təhsil müəssisələrinə qəbul imtahanlarında 611 bal toplayıb və ixtisas seçimində BMU-ya üstünlük verib.
Hələ abituriyent olduğu zaman BMU-ya üstünlük verməsində rol oynamış “Açıq qapı” gününü xoş xatirələrlə yada salan A. Alxanova məhz bu ali təhsil ocağında tələbələr üçün yaradılan fərqli mühitin seçiminə təsir etdiyini söyləyib.
Hədəf olaraq universitet birinciliyi uğrunda yarışmadığını deyən A. Alxanova bu uğuru 4 illik tələbəlik illərinin gərgin əməyinin mükafatı kimi görür.
A.Alxanova universitetdə oxuduğu müddətdə dərs proseslərinin aktiv iştirakçısı olmaqla kifayətlənməyərək həm elmi-praktiki, həm də sosial-ictimai layihələrdə və tədbirlərdə fəal iştirak edib. “Gələcəyin müəllimi” təqaüdü alan BMU birincisi gənc tədqiqatçıların 6-cı və 7-ci beynəlxalq elmi konfranslarına qatılıb, ali məktəb tələbələri arasında ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Elm festivalı" çərçivəsində Fizika, Riyaziyyat və Kimya fənləri üzrə Respublika Olimpiadasının qalibləri sırasında yer alıb.
Təhsilini ölkədən kənarda davam etdirməyi hədəfləyən A.Alxanova artıq nüfuzlu ali təhsil ocağına tam təqaüdlü birbaşa doktorantura səviyyəsinə qəbul olub. O, ABŞ-ın Şimali Karolina Dövlət Universitetində (North Carolina State University) Fizika ixtisası üzrə doktorantura pilləsində təhsil alacaq. Tələbə üçün adıçəkilən universitetdən ayrılan illik təqaüd 55 min ABŞ dolları təşkil edir.
Qazandığı uğurlara görə hər zaman ona dəstək olan ailəsi və müəllimlərinə sonsuz təşəkkürlərini bildirən A.Alxanova bundan sonra da əzmlə çalışacağını, ölkəmizi xaricdə layiqincə təmsil edəcəyini bildirib.

Arzu Alkhanova, a final-year student of Physics Education Department (teaching English) of the Education Faculty of Baku Engineering University (BEU) was valedictorian of Baku Engineering University for 2023 with 99.17 points.
A. Alkhanova, who graduated from high school with honors, scored 611 points in the entrance exams to higher education institutions in the 2018/2019 academic year and preferred BEU in the choice of specialty.
Remembering the "Open Door" day, which played a role in her preference for BEU when she was still an applicant, A. Alkhanova noted that the different environment created for students at this higher education institution influenced her choice.
A. Alkhanova, who said that she did not compete for the university championship as a goal, sees this success as a reward for the hard work of her 4-year student years.
During her studies at the university, A. Alkhanova was not satisfied with being an active participant in the teaching process, but actively participated in both scientific-practical and social-social projects and events. BMU, who received the "Teacher of the Future" scholarship, first participated in the 6th and 7th international scientific conferences of young researchers, and was among the winners of the Republican Olympiad in the fields of Physics, Mathematics and Chemistry within the "Science Festival" dedicated to the 100th anniversary of National Leader Heydar Aliyev among university students.
Aiming to continue her education outside the country, A. Alkhanova has already been admitted to a prestigious higher education institution directly to the doctorate level with a full scholarship. She will study at North Carolina State University (North Carolina State University) in the field of physics. The annual scholarship from the mentioned university for the student is 55 thousand US dollars.
Expressing her endless thanks to her family and teachers who always supported her, A. Alkhanova said that she would continue to work hard and represent our country abroad.