Texnika elmləri doktoru, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının (AMEA) müxbir üzvü, professor Ağası Məlikov Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) elmi işlər üzrə prorektoru vəzifəsinə təyin olunub.
BMU-nun rektoru Yaqub Priyev yeni prorektoru kollektivə təqdim edib.
Bildirilib ki, Ağası Məlikov Bakı Dövlət Universitetinin riyaziyyat fakutəsini bitirib, Neftkimyaavtomat Elmi-Tədqiqat və Layihə İnstitutunda müxtəlif vəzifələrdə çalışıb. Ukrayna Milli Elmlər Akademiyasının akademiki V.S.Korolyukun rəhbərliyi ilə doktorluq dissertasiyası müdafiə edərək, texnika elmləri doktoru elmi dərəcəsini alıb və bir sıra nüfuzlu ali təhsil ocaqlarında professor kimi fəaliyyət göstərib.
Nüfuzlu elmmetrik bazalarda indekslənən, həmçinin tanınmış elmi jurnallarda dərc edilən 250-dən artıq elmi əsərlərin müəllifi olan Ağası Məlikov 18 fəlsəfə doktoru və 2 elmlər doktoru hazırlayıb. Onun elmi məqalələrinə istinad sayı 1200-dən artıq, H-indeksi (Hirş indeksi) 18-dən yüksəkdir. Azərbaycan Respublikası Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasında Kompüter elmləri üzrə Elmi Şuranın sədr müavini olan alim bir sıra mühüm elmi nailiyyətlər əldə edib.
Qeyd olunub ki, Ağası Məlikov bu təyinata qədər Milli Aviasiya Akademiyasında kafedra müdiri vəzifəsində, həmçinin AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunda çalışıb.
Yaqub Piriyev BMU-nun elmi-tədiqiat sahəsində qarşısında duran vəzifələri vurğulayıb və bu sahədə böyük təcrübəsi olan yeni prorektora fəaliyyətində uğurlar arzulayıb.
Öz növbəsində Ağası Məlikov ona göstərilən etimadı doğrultmağa çalışacağını, universitetin elmi-tədqiqat sahəsinin inkişafı istiqamətində səylərini əsirgəməyəcəyini bildirib.

Doctor of technical sciences, corresponding member of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), professor Agasi Malikov has been appointed vice-rector for scientific affairs of Baku Engineering University (BEU).
Rector of BEU Yagub Priyev introduced the new vice-rector to the staff.
It was reported that Agasi Malikov graduated from the mathematics faculty of Baku State University and worked in various positions at the Petrochemical Automatic Research and Project Institute. He defended his doctoral dissertation under the guidance of Academician of the National Academy of Sciences of Ukraine V.S. Korolyuk, received the scientific degree of Doctor of Technical Sciences and worked as a professor in a number of prestigious higher education institutions.
Agasi Malikov, who is the author of more than 250 scientific works indexed in prestigious scientific databases and published in well-known scientific journals, has prepared 18 PhDs and 2 PhDs. The number of references to his scientific articles is more than 1200, the H-index (Hirsch index) is higher than 18. The scientist, who is the vice-chairman of the Scientific Council for Computer Sciences in the Scientific Research Coordinating Council of the Republic of Azerbaijan, has achieved a number of important scientific achievements.
It was noted that before this appointment, Agasi Malikov worked as a department head at the National Aviation Academy and also at the Institute of Management Systems of ANAS.
Yagub Piriyev emphasized the tasks facing BEU in the field of scientific research and wished success to the new vice-rector, who has great experience in this field.
On his part, Agasi Malikov mentioned that he would try to justify the trust shown to him and would not spare his efforts in the direction of the development of the university's scientific research field.