Bakı Mühəndislik Universitetinin (BMU) rektoru Yaqub Piriyev 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresində iştirak etmək üçün ölkəmizdə səfərdə olan ABŞ-ın “ESRI” şirkətinin Beynəlxalq strategiya üzrə regional direktoru Sohail Elabd və şirkətin Baş məsləhətçisi Ahmed Avady ilə görüşüb.
Rektor qonaqlara Prezident cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə regionun ən sürətlə inkişaf edən ölkəsi olan Azərbaycanda insan kapitalının məqsədyönlü inkişafı üçün atılan addımlar, təhsil sahəsində gerçəkləşdirilən ikili dövlət, eləcə də xaricdə təhsil üzrə dövlət proqramları barədə məlumat verib.
Ölkəmizlə “ESRI” şirkətinin səmərəli əməkdaşlığına diqqət çəkən rektor BMU-nun şirkətlə əlaqələrinin qurulması və genişləndirilməsi ilə bağlı imkanların olduğunu bildirib.
Yaqub Piriyev BMU-nun laboratoriyalarının proqram təminatının daha da gücləndirilməsi istiqamətində görüləcək işləri önə çəkərək, bu baxımdan “ESRI” şirkəti ilə əməkdaşlığın önəmini vurğulayıb.
Öz növbəsində Sohail Elabd Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq duyduğunu bildirib. O, ölkəmizin sürətli inkişaf yolu keçdiyini və daha böyük nailiyyətlər əldə etmək üçün böyük potensialının olduğunu söyləyib. Təmsil etdiyi şirkətin fəaliyyəti və hazırda bir çox sahələrdə uğurla tətbiq olunan proqram təminatları haqqında zəruri informasiyaları nəzərə çatdıran Sohail Elabd Coğrafi İnformasiya Sistemləri (CİS) sahəsində şirkətin yaratdığı proqram təminatlarından ətraflı danışıb. O, bu proqramların BMU-da ödənişsiz istifadəsi üçün lisenziya verməyə hazır olduqlarını fikirlərinə əlavə edib.
Azərbaycan Kosmik Agentliyi (Azərcosmos) əməkdaşı Aynurə Balakişiyeva isə 4-10 oktyabr tarixlərində ölkəmizdə keçirilən Ümumdünya Kosmos Həftəsi barədə, eyni zamanda ESRI şirkəti ilə əməkdaşlıq istiqamətində görülən işlərdən bəhs edib.
Gələcək əməkdaşlığın əsas istiqamətlərinin nəzərdən keçirildiyi görüşdə lisenziyalı proqram təminatlarının və onların bir çox modullarının BMU-da istifadə edilməsi barədə razılığa gəlinib.
Sonra qonaqlar BMU-nun proqramların tətbiq ediləcəyi Memarlıq və inşaat fakültəsinin Sənaye mühəndisliyi laboratoriyası ilə tanış olublar.

Rector of Baku Engineering University (BEU) Yagub Piriyev has met Sohail Elabd, Regional Director for International Strategy of the US company "ESRI" and Ahmed Avady, General Advisor of the company, who are visiting our country to participate in the 74th International Astronautical Congress.
The Rector informed the guests about the steps taken for purposeful development of human capital in Azerbaijan, the fastest growing country of the region under the leadership of President Ilham Aliyev, the dual state implemented in the field of education, as well as state programs for education abroad.
Drawing attention to the effective cooperation between ESRI and our country, the Rector noted that there are opportunities to establish and expand relations between BEU and the company.
Yagub Piriyev highlighted the work to be done in order to further strengthen the software of BEU laboratories and emphasized the importance of cooperation with "ESRI" company in this regard.
Sohail Elabd expressed his satisfaction in being in Azerbaijan. He emphasized that our country is on the path of rapid development and has great potential to achieve greater achievements. Providing necessary information about the activities of the company he represented and the software products that are successfully applied in many fields, Sohail Elabd spoke in detail about the software products created by the company in the field of Geographical Information Systems (GIS). He added that they are ready to license these programs for free use at BEU.
Aynura Balakishiyeva, an employee of the Azerbaijan Space Agency (Azercosmos), spoke about the World Space Week held in our country on October 4-10, as well as the work done in cooperation with the ESRI company.
At the meeting where the main directions of future cooperation were reviewed, it was agreed to use licensed software and many of their modules at BEU.
Later, the guests got acquainted with the Industrial Engineering laboratory of the Faculty of Architecture and Construction of BEU, where the programs will be implemente.