Türkiyəli müəllim və şagird heyəti BMU-da olub
Türkiyənin Antalya Altın Kanadlar Havacılık Liseyinin (AHL) 29 nəfərdən ibarət müəllim-şagird heyəti Azərbaycana səfərləri çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) olub.
Azərbaycanın “AZGİS” və Türkiyənin “Maiden Flight Tech Havacılık” şirkətləri arasında əməkdaşlıq üzrə gerçəkləşən ziyarət zamanı türkiyəli müəllim və şagirdlər BMU-nun tədris və tədqiqat infrastrukturu ilə yaxından tanış olublar. Nümayəndə heyəti universitetin müasir laboratoriyaları və Texnoparkını gəzib, burada yaradılmış şərait barədə ətraflı məlumat alıb.
Türkiyəli qonaqlar tələbələrin innovativ layihələri və startapları ilə yaxından maraqlanıb, onların mühəndislik sahəsində əldə etdikləri praktiki nailiyyətləri yüksək qiymətləndiriblər. Eyni zamanda BMU-nun mühəndislik potensialı, tələbələrin nəzəri biliklərinin praktiki bacarıqlarla möhkəmləndirilməsi üçün yaradılan imkanlar müsbət dəyərləndirilib və birgə əməkdaşlıqla bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, ötən ilin əvvəlində AHL-in 50 nəfərlik daha bir heyəti BMU-nu ziyarət edib, universitetin tədris proqramları, texnoloji imkanları ilə tanış olub. Ənənəvi xarakter alan belə səfərlər təhsil müəssisələri arasında qarşılıqlı tanışlıq və təcrübə mübadiləsinin artırılmasına xidmət edir.

A delegation of 29 teachers and students from Antalya Altın Kanatlar Aviation High School (AHL) in Türkiye visited Baku Engineering University (BEU) as part of their trip to Azerbaijan.
During the visit, conducted within the framework of cooperation between Azerbaijan's "AZGİS" and Türkiye's "Maiden Flight Tech Aviation" companies, the Turkish teachers and students became closely acquainted with BEU's educational and research infrastructure. The delegation toured the university's modern laboratories and Technopark, receiving detailed information about the facilities created there.
The Turkish guests showed keen interest in students' innovative projects and startups, highly appreciating their practical achievements in the field of engineering.
At the same time, BEU's engineering potential and the opportunities created for reinforcing students' theoretical knowledge with practical skills were positively evaluated, and an exchange of views regarding joint cooperation was held.
It should be noted that at the beginning of last year, another delegation of 50 members from AHL visited BEU and became acquainted with the university's educational programs and technological capabilities. Such visits, which have become traditional, serve to increase mutual acquaintance and exchange of experience between educational institutions.